REKLAMA

Kto będzie rządził powiatem koneckim? Analiza

W niedzielę 16 czerwca miały miejsce ponowne wybory do Rady Powiatu Koneckiego. Prawi i Solidarni uzyskali w nich 7 mandatów, Robert Plech Nowy Powiat – 5 mandatów, PSL i Ziemia Konecka – po 4 mandaty, a Porozumienie Samorządowe TKN – 1 mandat. Obecnie trwają rozmowy liderów by ustalić skład koalicji. Co dzieje się za kulisami władzy? Próbujemy przeanalizować tę sytuację. 

REKLAMA

Opcja 1: Ziemia Konecka + Prawi i Solidarni
Pierwsi z oficjalną propozycją zawarcia koalicji wyszli radni Ziemi Koneckiej (o tym TUTAJ). Chcieliby oni budować razem ze zwycięzcami wyborów porozumienie prawicowe. Jednak lider Prawych i Solidarnych Grzegorz Piec nie chce nawet słyszeć o koalicji z tymi, którzy zdradzili go jesienią, czyli Jarosławem Lasotą oraz Pawłem Pękalą.

REKLAMA

Opcja 2: Prawi i Solidarni + Robert Plech Nowy Powiat
Naturalnym partnerem do rozmów dla Prawych i Solidarnych są działacze, którzy wstępnie już porozumieli się z Piecem na przełomie października i listopada ubiegłego roku. Mowa o radnych związanych z komitetem Robert Plech Nowy Powiat. Według informacji, do których dotarliśmy wszystkich pięciu radnych (Plech, Owczarek, Skowron, Pacocha, Kowalczyk) deklaruje współpracę z PiS. W środę Nowy Powiat odbył spotkanie. Lider ugrupowania Robert Plech usłyszał od swoich działaczy, że odnośnie obsadzania stanowisk zdają się oni w 100% na jego decyzję. Jeżeli Nowy Powiat dogada się z PiS-em to najpewniej obstawi swoimi ludźmi stanowiska wicestarosty i przewodniczącego Rady Powiatu.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że w środę debatowali także Prawi i Solidarni. Podobno tam również wszystkich siedmiu radnych (Piec, Staciwa, Leśniewicz, Kubka, Banasik, Brożyna, Domagała) zadeklarowało chęć współpracy z Nowym Powiatem Plecha. Jednak tutaj trwają pewne targi odnośnie podziału stanowisk. Część działaczy PiS nie chce Plechowi oddawać aż trzech znaczących stanowisk (wicestarosta, przewodniczący rady, członek zarządu), jest też więcej zainteresowanych funkcjami przypadającymi dla PiS. Działacze do rozmów powrócić mają w piątek.

Opcja 3: Prawi i Solidarni + Polskie Stronnictwo Ludowe
Już dzień po wyborach samorządowych lider PiS Grzegorz Piec zadeklarował, że nie wyobraża sobie porozumienia z PSL. Biorąc pod uwagę te słowa raczej nie ma tematu koalicji w tym składzie.

Opcja 4: Wszyscy przeciw PiS
Jeżeli policzyć mandaty komitetu Robert Plech Nowy Powiat, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ziemi Koneckiej i Porozumienia Samorządowego TKN to bez problemu można by utworzyć koalicję przeciw PiS’owi. Scenariusz jest jednak mało realny. Robert Plech deklaruje chęć kontynuowania tego co rozpoczęto jesienią. Trudno więc wyobrazić sobie by teraz miał odwracać się od działaczy, którzy w ostatnich miesiącach byli wobec niego lojalni.

Opcja 5: Nowy Powiat + PSL + TKN + wyciągnięci radni z Ziemi Koneckiej lub PiS
Podobno taki scenariusz zrodził się w głowie jednego z byłych zarządców powiatu. Jest on na papierze możliwy, bo zarówno w Ziemi Koneckiej jak i wśród Prawych i Solidarnych są osoby, które przy sprzyjających okolicznościach mogłyby zdecydować się na współpracę z PSL-em, czy Nowym Powiatem R. Plecha. Tyle, że w Nowym Powiecie póki trwają rozmowy z PiS nikt o takiej opcji nie myśli. To rozwiązanie możliwe i prawdopodobne, ale tylko w wypadku fiaska rozmów na linii Robert Plech – Grzegorz Piec.

Wszystko ostatecznie wyjaśni się tak naprawdę dopiero podczas pierwszej sesji Rady Powiatu Koneckiego – zaplanowano ją na poniedziałek od godziny 11:00. 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *