REKLAMA

Kto burmistrzem Końskich? Niespodziewane wyniki sondażu tkn24!

Jest jeden lider, a dalej dosyć wyrównana stawka trzech kandydatów. Takie wyniki pokazuje sondaż wyborczy dotyczący urzędu burmistrza w Końskich przeprowadzony 22 czerwca. 

REKLAMA

Mającym prawo wyborcze i zamieszkałym w Końskich respondentom zostało zadane jedno pytanie: Gdyby wybory na burmistrza Końskich odbywały się dziś to Pan/Pani zagłosowałby na? W ankiecie mogli oni zaznaczyć jedną z odpowiedzi: Cichocki Michał, Duda Dorota, Jasiński Krzysztof, Obratański Krzysztof, Plech Robert, Słoka Piotr, Środa Jerzy, Jestem wciąż niezdecydowany, Zawiodłem się na wyborach i nie pójdę na nie w ogóle.

Taką listę opracowaliśmy na podstawie wyników poprzednich wyborów – uwzględniliśmy część kandydatów, którzy wtedy brali udział. Lista została przygotowana także na podstawie doniesień z różnych mediów – część z tutaj wymienionych pojawia się na tak zwanej giełdzie nazwisk.

REKLAMA

W sondażu dosyć zdecydowanie zwyciężył obecny burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, a za jego plecami z dobrymi wynikami znaleźli się trzej inni kandydaci. Szczegółowe wyniki procentowe sondażu znajdziecie Państwo w materiale wideo oraz na poniższej infografice:

Krzysztof Obratański cieszy się poparciem na poziomie 24 punktów procentowych. To z wykształcenia historyk, obecnie burmistrz miasta i gminy Końskie. To już jego trzecia kadencja na tym urzędzie, tyle że z przerwą w latach 2010-2014. Obratański zawsze startuje w wyborach z własnego komitetu – Samorządni Ziemi Koneckiej

Na drugim miejscu znalazł się najmłodszy spośród kandydatów – Robert Plech. 41 – latek jest znanym koneckim przedsiębiorcą oraz szefem regionalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przez wiele lat działał on w samorządzie jako radny. Plech w naszym badaniu uzyskał wynik na poziomie 13,6 punktu procentowego.

Za nim mamy ex aequo dwóch kandydatów. Pierwszy z nich to Michał Cichocki z Platformy Obywatelskiej. Cichocki to burmistrz Końskich w poprzedniej kadencji, obecnie jest on zatrudniony jako kierownik w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Polityk związany z PO w naszym sondażu uzyskał poparcie na poziomie 12 punktów procentowych.

Identyczny wynik zanotował Krzysztof Jasiński. To obecny wiceburmistrz Końskich. W swojej pracy jest on odpowiedzialny między innymi za kulturę i edukację.  Poparcie dla Jasińskiego deklaruje także 12 % Konecczan. Na stanowisku wiceburmistrza jest on obecnie drugą kadencję. Wcześniej był dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich i wicedyrektorem ZSP nr 2 w Końskich. Jasiński z samorządem związany jest od jego początku, ponieważ przez nieprzerwanie 20 lat piastował funkcję radnego. Krzysztof Jasiński – jeżeli w ogóle wystartuje w wyborach to prawdopodobnie z własnego komitetu.

Kolejni kandydaci w naszym badaniu uzyskali już zdecydowanie gorsze wyniki. Członkini Zarządu Powiatu związana z Polskim Stronnictwem Ludowym, Dorota Duda – 4,8 punktu procentowego, dyrektor w Urzędzie Wojewódzkim, twórca struktur Platformy Obywatelskiej w powiecie koneckim, a obecnie  startujący z własnego komitetu Samorząd Konecki 2010 Jerzy Środa może liczyć na poparcie 1,6 % konecczan. Identyczny wynik 1,6 punktu procentowego w naszym badaniu zanotował związany z Prawem i Sprawiedliwością leśnik – Piotr Słoka. Jego słaby rezultat może być zaskoczeniem, ponieważ w ostatnich wyborach do Sejmu niemal nie zdobył on mandatu.

Co ciekawe, aż 20 % spośród zapytanych osób wciąż nie jest zdecydowane na kogo zagłosuje w przyszłorocznych wyborach samorządowych. 10,4 punktu procentowego stwierdziło, że jest zawiedzione poziomem lokalnej polityki i w ogóle na wybory nie pójdzie.

*Sondaż został przeprowadzony dnia 22 czerwca w godzinach 10.00-12.00 metodą uliczną na 125 osobach ankietowanych – uprawnionych do głosowania i zamieszkujących na terenie gminy Końskie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *