REKLAMA

Kuca też traci mandat! Zagrożeni są kolejni włodarze?

Komisarz wyborczy Bożena Fabrycy wciąż przygląda się sytuacji zawodowej włodarzy z naszego województwa. W ostatnich dniach jej decyzją wygaszono już drugi mandat wójta z naszego regionu.

REKLAMA
kuca lenart soboń

Czy inni włodarze z naszego powiatu również mogą czuć się zagrożeni?

Po Robercie Wielogopolanie z Słupi Koneckiej teraz przyszedł czas na Leszka Kucę z Rudy Malenieckiej. Potwierdziły się zatem nasze podejrzenia, o których pisaliśmy TUTAJ.

Kuca podobnie jak Wielgopolan ma 7 dni od otrzymania decyzji na odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i zapewne to uczyni. Tymczasem prawdopodobnie już w drugiej połowie września rozpoczną się pierwsze rozprawy przed tym sądem – wtedy to przed obliczem sprawiedliwości ma stanąć burmistrz Bodzentyna, od którego wygaszanie mandatów w naszym województwie się rozpoczęło, czyli Dariusz Skiba.

REKLAMA

Przypomnijmy, że Bożena Fabrycy wygasza mandaty włodarzy na podstawie Ustawy o Samorządzie Gminnym. W niej znajduje się zapis o zakazie łączenia funkcji wójta/burmistrza/prezydenta z pracą w administracji rządowej. Tymczasem zdaniem Fabrycy przebywający na bezpłatnym urlopie w Lasach Państwowych Wielgopolan i Kuca właśnie poprzez ten urlop świadczyli pracę dla jednostki podległej administracji rządowej. Wójtowie mają natomiast wątpliwości co do tego czy bezpłatny urlop jest okresem, w którym świadczy się pracę, a także czy Lasy Państwowe (obaj przed wójtowaniem byli leśnikami) faktycznie podlegają administracji rządowej. Te sprawy rozstrzygnie WSA.

Natomiast cały czas spływają do nas pogłoski i plotki jakoby inni włodarze z naszego powiatu mieli znaleźć się na celowniku Bożeny Fabrycy. Chodzi o Andrzeja Lenarta – wicestarostę koneckiego oraz Bogdana Sobonia – starostę koneckiego. Obaj co prawda nie podlegają Ustawie o Samorządzie Gminnym, ale identyczny zapis dotyczący zakazu łączenia funkcji zarządcy samorządu z pracą w administracji rządowej znajduje się także w Ustawie o Samorządzie Powiatowym. Zdaniem naszego informatora władze powiatu koneckiego mogą w najbliższych dniach podzielić los zarządzających gminami, ponieważ Soboń przebywa lub do niedawna przebywał na urlopie w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, a Lenart w kieleckim Kuratorium Oświaty. Obie jednostki podlegają rządowi.

Aktualizacja: Po naszej publikacji wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart poinformował nas o tym, że ani on, ani starosta Bogdan Soboń nie świadczą już od jakiegoś czasu pracy (nie przebywają zatem na urlopie bezpłatnym) w wyżej wymienionych jednostkach. Więcej TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *