REKLAMA

Kuźnice Koneckie 2022. Na start zwiedzanie, rozmowy o słuchowisku i kino [wideo, zdjęcia]

Kuźnice Koneckie 2022 wystartowały w sobotę. Na początek organizatorzy zaprosili wszystkich do zwiedzania Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Goście mogli też posłuchać o kulisach tworzenia słuchowiska „Krew i Żelazo”, a także wziąć udział w plenerowym kinie. Główne obchody zaplanowano na niedzielę od godziny 15:00. 

REKLAMA

„Sobotni wieczór  w Maleńcu stanowi preludium 23. Kuźnic Koneckich pod hasłem „Krew i Żelazo” w Staropolskiej Fabryce Żelaza. Od godziny 17:00 do 19:00 dawnej huty tajemnice, a pod tym hasłem mieści się zwiedzanie Muzeum i pogadanki dyrektora Macieja Chłopka by zobaczyć tę unikatową fabrykę z największym pracującym kołem wodnym w Polsce” – mówi nam Marian Wikiera ze Starostwa Powiatowego w Końskich.

Dużo czasu w sobotę poświęcono słuchowisku Radia Kielce pt. „Krew i Żelazo”, które rozgrywa się na terenie malenieckiej fabryki oraz powiatu koneckiego –„Pomysł wziął się stąd, że dyrektor Maciej Chłopek chciał jak najszerzej pokazać fabrykę i historie związane z dawnym Staropolskim Zagłębiem Przemysłowym. Pomyślałam, że atrakcyjnie będzie jak zrobimy to w formie słuchowiska, czyli takiego radiowego teatru. Dodamy do tego trochę fabuły i tym o to sposobem staramy się przemycać historię w atrakacyjny i fabularny sposób. Głównym bohaterem jest Jacek Lipski, którego gra Paweł Deląg. On przyjeżdża do Fabryki w Maleńcu i mają postawić na nogi…” – opowiada nam Magdalena Galas-Klusek, reżyserka słuchowiska.

REKLAMA

Na koniec soboty z Kuźnicami zaplanowano kino plenerowe, a zainteresowani mogli obejrzeć ekranizację powieści Stefana Żeromskiego pt. „Popioły”. Wybór ten był nieprzypadkowy – Żeromski bywał bowiem w majątku Ruda Maleniecka i prawdopodobnie odwiedzał także Maleniec.

W niedzielę Kuźnice Koneckie wystartują już o godzinie 15:00. Czekają nas liczne koncerty (Dominika i Marcin Wróblowie, Joanna Aleksandrowicz, Państwowa Szkoła Muzyczna w Końskich), konkursy z nagrodami (to między innymi lot balonem!), pokazy historyczne oraz mnóstwo prelekcji. Wręczone będą też powiatowe nagrody takie jak „Gwóźdź sezonu”, czy „Marka Konecka”. Zapraszamy w niedzielne popołudnie do Maleńca!

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Kuźnice Koneckie 2022. Na start zwiedzanie, rozmowy o słuchowisku i kino [wideo, zdjęcia]

  1. […] W sobotę przede wszystkim prezentowano obiekt dawnej Fabryki Żelaza, ale miejsce miał też wykład dotyczący słuchowiska „Krew i Żelazo”. Na zakończenie wszystkich przybyłych zaproszono na projekcję filmu w kinie plenerowym – obejrzeć można było Popioły. O sobotnich zdarzeniach na Kuźnicach Koneckich więcej w naszej relacji wideo TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *