REKLAMA

Kuźnice Koneckie odbędą się w sobotę w Maleńcu! [wideo]

Początkowo w tym roku Kuźnice Koneckie miały być odwołane ze względu na epidemię. Dziś mamy przyjemność poinformować Państwa, że już w sobotę 26 września XXI edycja tego wydarzenia odbędzie się na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Dla zgromadzonych przygotowano wiele atrakcji, ponadto uroczystość utrzymana będzie w formule „Na Ludowo”, jednak w tym roku Starostwo Powiatowe w Końskich nie zapewnia transportu na miejsce imprezy.

REKLAMA

„Kuźnice wracają w swoim otoczeniu do tego, skąd się wywiodły. Tradycją Kuźnic było to, że pokazywaliśmy dawne dzieje naszego przemysłu, stąd uroczystość odbędzie się w scenerii, w plenerze Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, a nawet urządzimy scenę wewnątrz gwoździarni. Robi to wrażenie w takim właśnie miejscu, w takiej scenerii wśród dawnych maszyn” – opowiada nam Marian Wikiera, naczelnik wydziału promocji powiatu koneckiego.

Niestety najprawdopodobniej w tym roku ze względu na epidemię uczestników wydarzenia będzie mniej niż w latach poprzednich, ponadto Starostwo Powiatowe w Końskich nie zapewnia transportu na teren Zabytkowego Zakładu Hutniczego. Chętni muszą dojechać na teren wydarzenia we własnym zakresie.

REKLAMA

„Nie będzie zapewnionego transportu z uwagi na to, że mamy jakieś obostrzenia. Nie idziemy w ilość, oczywiście jeśli ktoś będzie chciał przyjechać – zapraszamy, ale nie będzie to taka impreza masowa, jaka była w zeszłym roku. Mamy obostrzenia i trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo” – mówi nam starosta konecki Grzegorz Piec.

Na Kuźnice Koneckie 2020 zaprasza Starosta Konecki Grzegorz Piec

Dla tych, którzy zdecydują się przyjechać na Kuźnice Koneckie przygotowano wiele atrakcji –„Te kuźnice będą wyjątkowe, mam nadzieję, ale będzie też „Na Ludowo”, bo okazało się, że Maleniec upodobały sobie panie z Kół Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu i szereg imprez tam odbywały, a więc będzie też „jadłospis kuźnika”, czyli to, co dawniej wytwórca metalu jadał według dawnych receptur” – mówi nam Marian Wikiera.

Wydarzenie o godzinie 14 rozpocznie III Bieg Rolnika organizowany wspólnie z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach, a o 15:30 nastąpi uroczyste otwarcie Kuźnic Koneckich, podczas którego wręczone zostaną medale i nagrody dla laureatów biegu. O 17:30 uroczyście przyznane zostaną coroczne nagrody powiatowe, w tym Marka Konecka. Ostatnim punktem wydarzenia będzie spektakl „Fireshow” o 19:30, czyli pokaz tańca z ogniem w cyrkowo-filmowej oprawie.

Ponadto program wydarzenia wzbogacą występy zespołów ludowych oraz warsztaty i konkursy kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich. Pracownicy muzeum zademonstrują proces dymarskiego wytopu żelaza metodą starożytną. Zajęcia z ceramiki przeprowadzi instruktor z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Paweł Stasiński, będzie można podziwiać także rzeźby autorstwa Dariusza Skrzyneckiego.

„Zapraszam w imieniu Zarządu mieszkańców powiatu koneckiego 26 września na Maleniec. Rozpoczynamy o godzinie 14 Biegiem Rolnika. Oficjalne otwarcie 15:30. Mam nadzieję, że będzie pogoda. Zapraszam na żywo bądź do obejrzenia relacji w tkn24” – zaprasza Grzegorz Piec.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *