REKLAMA

Kuźnice Koneckie z dużą frekwencją. Wielka impreza za nami [wideo, zdjęcia]

W sobotę na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu odbyła się XXII edycja „Kuźnic Koneckich” – największego, corocznego wydarzenia organizowanego przez Starostwo Powiatowe. Dla zgromadzonych przygotowano bogaty program artystyczny, wręczono także powiatowe nagrody.

REKLAMA

„Kuźnice Koneckie” to już wieloletnia tradycja w naszym regionie. Historię imprezy przybliżył w rozmowie z nami naczelnik Wydziału Promocji w powiecie koneckim Marian Wikiera.

„Będąc radnym I kadencji, wspólnie z ówczesnym starostą rozmawialiśmy, jak ożywić społeczność, jak zapromować bogactwo i tradycje ziemi koneckiej. Tytuł, który podsunąłem – „Kuźnice i huty starostwa Radoszyce” wywołał sam tytuł – „Kuźnice”! A, że powiat konecki, to „Kuźnice Koneckie”. Tak to popłynęło, np. spływem kajakowym podczas Kuźnic ze Stąporkowa do Sielpi” – opowiada nam Marian Wikiera.

REKLAMA

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem imprezy rozpoczął się IV Bieg Rolnika organizowany przez kielecki oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wygrał go Artur Mastalerz, drugie miejsce zajął Robert Frączyk, natomiast na ostatnim szczeblu podium stanął Karol Leśniak.

Do Maleńca przyjechało wielu mieszkańców powiatu koneckiego, jak również osób spoza naszego regionu. Frekwencja i zainteresowanie wydarzeniem zorganizowanym na terenie dawnej fabryki żelaza uradowała starostę koneckiego Grzegorza Pieca.

„Bardzo się cieszę, że jest frekwencja, bo to jest sztandarowa impreza powiatu koneckiego. XXII edycja. Ja pamiętam w zeszłym roku, jak biliśmy się z myślami, czy organizować XXI, ale nie można tego przerwać. W tym roku nie ma takich obostrzeń, nie wiadomo, co będzie we wrześniu, w październiku, więc cieszmy się chwilą” – przyznaje Grzegorz Piec.

Wydarzenie na dobre rozpoczęło się o godzinie 14:00. Po uroczystym powitaniu zgromadzonych na scenie wystąpiła Marszałkowska Orkiestra Dęta Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Koncert ten podniósł publikę z miejsc – wszyscy żywo klaskali w rytm przygrywanych utworów oraz świetnie się bawili. Następnie wystąpił zespół „Liarman”, który zaprezentował muzykę utrzymaną w dawnych, słowiańskich klimatach.

Kolejnym punktem programu było wręczenie prestiżowych nagród powiatowych – „Marek Koneckich”. Są to statuetki przyznawane lokalnym społecznikom oraz organizacjom działającym na rzecz mieszkańców, którzy promują nasz region także poza jego granicami. Nagrody za działalność w 2020 roku otrzymali: Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Końskich, Brawler Fight Club Końskie, Włodzimierz Pietrusiewicz, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie oraz Stowarzyszenie ImperActive. Wiceprezes smykowskiego stowarzyszenia Karol Leśniak podkreślał wagę „Marki Koneckiej” dla organizacji.

„Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie, bardzo duże osiągnięcie. Została uhonorowana nasza trzyletnia działalność sportowa i kulturalna i bardzo dziękujemy za to wyróżnienie kapitule. Stowarzyszenie ImperActive ma bardzo dużo pomysłów na przyszłość, nie przystajemy na tym i mamy kolejne przedsięwzięcia, które będziemy realizować w tym roku bądź przyszłym” – mówi nam Karol Leśniak.

Angażującym i zachęcającym publikę do wspólnej zabawy był występ ludowego zespołu „Smykovia”. Następnie przyznano kolejne nagrody – „Gwóźdź Sezonu” trafił do Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Krzewienia Kultury „Smykovia”. „Kowala Losu” kapituła przyznała Kołu Naukowemu Wydruku 3D działającemu przy II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich oraz inicjatywie Rap Lokal. „Alchemik” trafił do firmy Gwarant-Eko Geko Filtration z Kornicy.

Po wręczeniu statuetek odbyło się rozbicie dymarki z komentarzem Jana Pazdura, dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki „EKO MUZEUM” w Starachowicach. Kolejnym elementem programu była prezentacja kół gospodyń wiejskich, które pojawiły się podczas Kuźnic. Następnie scenę przejęły młode talenty, czyli uzdolnieni muzycznie uczniowie szkół z naszego regionu – wystąpili: Natalia Boruń, Wojciech Misiowiec, Jakub Frączyk, Pola Musiał, Nadia Serek, Radosław Nowacki i Marta Łuczyńska.

Do Maleńca na XXII Kuźnice Koneckie przyjechał także Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, który w Końskich ma swoje biuro poselskie. W rozmowie z nami podsumował on organizację tegorocznej edycji imprezy.

„Wydaje mi się, że w tym roku jest wyjątkowo z rozmachem zorganizowane. Jak pamiętam poprzednie, to były bardziej skromne – wiadomo, była pandemia. Dzisiaj jest wyjątkowo na bogato, ale myślę, że to jest też takie odreagowanie tego okresu zamknięcia, kiedy byliśmy zamknięci w domach, kiedy tego rodzaju imprez nie było. Organizatorzy, ale i tłumnie przybyli mieszkańcy świadczą o tym, że teraz trzeba to odreagować. Bawmy się póki jest taka możliwość, korzystajmy ze świeżego powietrza, korzystajmy z tego rodzaju imprez. Czym więcej, tym lepiej” – tłumaczy nam Piotr Wawrzyk.

Na przestrzeni całego wydarzenia zgromadzeni mogli brać udział w wielu aktywnościach – odbyło się zwiedzanie Zabytkowego Zakładu Hutniczego, podczas którego uruchomiono największe, drewniane koło wodne w Polsce, organizowano pokazy strzelania z armaty, a chętni mogli strzelać z łuku do celu czy podziwiać bronie z okresów wojen światowych prezentowane przez Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Stoiska nadleśnictw Radoszyce i Stąporków pogłębiały wiedzę dzieci i dorosłych o otaczającej nas naturze, a głodni i spragnieni mogli spróbować swojskich wyrobów kół gospodyń wiejskich.

Podczas wydarzenia obecni byli także m. in. wicestarosta konecki Wiesław Skowron, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, członek Zarządu Powiatu Koneckiego  Jarosław Staciwa oraz przedstawiciele gmin – wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński, burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, wójt Fałkowa Henryk Konieczny, wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha, wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca i wicewójt Smykowa Jerzy Duda. Podczas imprezy pojawili się także radni z lokalnych samorządów.

XXII Kuźnice Koneckie zakończyły się o godzinie 20:00 podziękowaniem zgromadzonym za obecność.

Fotogaleria:

REKLAMA

2 thoughts on “Kuźnice Koneckie z dużą frekwencją. Wielka impreza za nami [wideo, zdjęcia]

  1. stachu z plenny pisze:

    kiedy będzie machanie szabelką, bo się nie mogę doczekać

  2. Wicher pisze:

    Zamiast opiewać lokalne władze za rzekome pielęgnowanie miejscowych tradycji, może byście się zajęli kwestią likwidacji zabytkowych budowli, pozostałości dawnej techniki, które są bezprawnie demontowane i wywożone wbrew interesowi społecznemu – ?

Dodaj komentarz