REKLAMA

Kwarantanna narodowa od 28 grudnia. Rząd ogłosił restrykcje

Od 28 grudnia do 17 stycznia ma w Polsce trwać kwarantanna narodowa. Rząd na czwartkowej konferencji zapowiedział ograniczenia w przemieszczaniu się podczas sylwestra, zamknięcie hoteli, stoków narciarskich, galerii handlowych. 

REKLAMA

„Same apele to za mało dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową; zamykamy hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie” – mówił podczas konferencji w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

REKLAMA

Wiemy też, że od 28 grudnia zamknięte mają zostać: galerie handlowe (z wyjątkiem drogerii, aptek i sklepów spożywczych), hotele także na noclegi służbowe). Rząd nakłada także zakaz przemieszczenia się w trakcie Sylwestra – od godziny 19:00 do 6:00 rano w Nowy Rok – „Uzasadnione będą wyjścia nagłe, takie jak wizyta w aptece, w sklepie czy w celu zawodowym. Chodzi o to, by zostać w domu” – wyjaśniał Niedzielski, pytany o szczegóły ograniczenia poruszania się podczas Sylwestra.

Minister uzasadniał zamrożenie handlu poprzez zamknięcie galerii nadchodzącym masowym szczepieniem Polaków. Głównym powodem kolejnego zamrożenia branży handlowej są szczepienia przeciwko COVID-19. Rząd chce, by szczepieniu poddało się jak najwięcej Polaków, ale by tak się stało nie wystarczą chęci. Obywatele muszą być zdrowi.

Jakie jeszcze zmiany czekają nas od 28 grudnia? Informuje o tym rządowa strona gov.pl: 

Sylwester na nowych zasadach

Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników. Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. 

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużamy dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

– 50% liczby miejsc siedzących, albo

– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Zdrowe i bezpieczne święta Bożego Narodzenia 

Przed nami święta Bożego Narodzenia, które zawsze były czasem spotkań rodziną i przyjaciółmi. Tegoroczne będą jednak różniły się od tych z poprzednich lat. Nadchodzące dni to sprawdzian z odpowiedzialności dla wszystkich Polaków. Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń – święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

REKLAMA

One thought on “Kwarantanna narodowa od 28 grudnia. Rząd ogłosił restrykcje

 1. Z powodu tego, że ktoś chce iść na libację, nie mogę nie móc pójść do samotnej starszej pani, dla której moja codzienna obecność oznacza kontakt ze światem. Prawo, które nie jest oparte na zasadach etyki nie jest prawem. Pora pożegnać jego autorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *