REKLAMA

Lampy UV w radoszyckim przedszkolu. Mają chronić przed infekcjami [wideo, zdjęcia]

W Samorządowym Przedszkolu w Radoszycach przy ulicy Sportowej zainstalowano specjalne lampy ultrafioletowe mające na celu na bieżąco oczyszczać powietrze z bakterii i wirusów powodujących infekcje. Przedstawiciele kadry pedagogicznej przyznają, że o ich skuteczności świadczy wysoka frekwencja przedszkolaków w momentach, kiedy tylko placówka może normalnie pracować.

REKLAMA

„Stojąc przed obliczem nowej rzeczywistości, jaką w ubiegłym roku stała się pandemia, przy współpracy z naszym samorządem, panem burmistrzem, postanowiliśmy zakupić lampy przepływowe UV, które pracują razem z dziećmi. To znaczy w ciągu pobytu dzieci przez cały dzień oczyszczają powietrze z wirusów, bakterii, grzybów, pleśni, z potencjalnych czynników, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci i pracowników” – opowiada nam Grażyna Staciwa, dyrektor Przedszkola w Radoszycach.

Do placówki uczęszcza około 170 przedszkolaków podzielonych na siedem grup. W poprzednich latach w okresie wiosennym z powodu różnych infekcji frekwencja wynosiła około 60-70%. W tym roku przedszkole w czasie, gdy jeszcze dzieci stacjonarnie uczęszczały na zajęcia może pochwalić się 90-procentową frekwencją. Wychowawcy twierdzą, że jest to znaczna zasługa zakupionych lamp.

REKLAMA

„Szukaliśmy rozwiązań wspólnie z panią dyrektor, żebyśmy dbali o bezpieczeństwo naszych maluchów, bo przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nawet pomimo pandemii, która jest w naszym kraju i na całym świecie, znaleźliśmy rozwiązania, które nas trochę kosztowały, ale nie ważymy kosztów w stosunku do bezpieczeństwa dzieci. Zakupiliśmy 10 lamp, jak widać po statystykach, które robiliśmy z panią dyrektor to te lampy spełniają swoje oczekiwania” – informuje nas burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala.

Łączny koszt inwestycji wyniósł niemal 20 tysięcy złotych. Osiem urządzeń stanęło w salach lekcyjnych, jedna została zainstalowana w korytarzu, jedna trafiła do pomieszczenia służącego do izolacji dziecka podejrzanego o infekcję.

Wkrótce przedszkolaki ponownie powrócą do sal lekcyjnych. Czy przedszkole w Radoszycach jest na to przygotowane?

„My byliśmy i jesteśmy cały czas przygotowani. Korzystając z tych trzech tygodni, kiedy tylko mieliśmy dyżur, mieliśmy czas żeby wszystkie pomieszczenia dodatkowo zdezynfekować, wysprzątać, wyprać i wyczyścić wszystkie zabawki, które są w codziennym użyciu dzieci. Specjalnych przygotowań nie czyniliśmy, lampy zrobiły swoje, pracownicy dbają o czystość i porządek każdego dnia” – mówi nam Grażyna Staciwa.

Lampy UV to innowacja w publicznych przedszkolach w powiecie koneckim, jednak w przedszkolu w Radoszycach kadra bardzo często sięga po nowoczesne rozwiązania i inwestycje. Każda z sal jest w pełni multimedialna, wyposażona w projektor oraz ekran bądź tablicę interaktywną, a w korytarzu zaraz przy wejściu znajduje się wirtualna gazetka przedszkola. Wyświetla ona m.in. ważne dla rodziców komunikaty oraz treści edukacyjne dla podopiecznych.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Lampy UV w radoszyckim przedszkolu. Mają chronić przed infekcjami [wideo, zdjęcia]

  1. […] wirusów. Choćby w tamtejszym przedszkolu pojawiły się specjalne wirusobójcze lampy UV (o tym TUTAJ) – „Szkoły wyposażone są w odpowiednie urządzenia, ozonatory, lampy UV, które […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *