REKLAMA

Las świetnym miejscem na wypoczynek! Warto jednak się przygotować [wideo, zdjęcia]

Polacy coraz częściej wybierają las jako miejsce wypoczynku. Jednodniowe wycieczki do lasu pozytywnie oddziałują na zdrowie psychiczne czy aktywność fizyczną i pozwalają się zrelaksować. Lasy Państwowe zachęcają do spędzania czasu na łonie natury, wybierając jednak miejsca, gdzie unikniemy dużych zgromadzeń. Jakie są najciekawsze atrakcje na terenach leśnych w naszym regionie, które warto zobaczyć? Jak należy się odpowiednio przygotować na wycieczkę? Porozmawialiśmy o tym z turystami oraz przedstawicielem Nadleśnictwa Barycz.

REKLAMA

„Idąc do lasu powinniśmy przede wszystkim sprawdzić pogodę. Jeśli jest odpowiednia i możemy się wybrać do tego lasu należy spakować plecak, jeśli jest to wycieczka wielogodzinna – należy spakować więcej rzeczy na dłuższą chwilę. Na pewno ubranie na zmianę, okrycie przeciwdeszczowe, repelent przeciwko kleszczom, komarom, troszeczkę jedzenia, a przede wszystkim worek na odpady, na śmieci które wygenerujemy podczas wycieczki. Największym błędem popełnianym przez turystów jest niedopasowane obuwie. Do lasu powinniśmy się wybrać w butach o grubej podeszwie, za kostkę, by uniemożliwić owadom, kleszczom dostanie się do buta. A przede wszystkim przez grubą podeszwę mamy lepszą możliwość do chodzenia po kamieniach i niedogodnościach terenu”  – informuje nas rzecznik prasowy Nadleśnictwa Barycz Kamil Kubicki.

W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa lasy są chętniej wybieranym miejscem na odpoczynek przez turystów niż dotychczas.

REKLAMA

„W całej Polsce Lasy Państwowe obserwują zwiększony ruch turystyczny w lasach. Apelujemy, żeby nie wybierać tych samych szlaków. Do wędrówek możemy postawić auto nie tylko na parkingach leśnych, ale też w miejscach tzw. zwyczajowych, gdzie wiemy, że auto można postawić bezpiecznie, przede wszystkim nie zagradzając dróg pożarowych w lesie” – mówi Kamil Kubicki.

Przypominamy, że pojazdy silnikowe zgodnie z ustawą nie mogą wjeżdżać bezpośrednio do lasu. Za nieprzestrzeganie tego zakazu możemy zostać ukarani mandatem.

Na terenie gminy Końskie znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Kilka z nich przedstawił nam Kamil Kubicki.

„Jesteśmy na terenie leśnictwa Smolarnia przed zbiornikiem w miejscowości Piła. Jest to zbiornik na terenie Nadleśnictwa Barycz, my się nim opiekujemy i zajmujemy. Na dzień dzisiejszy służy on przede wszystkim mieszkańcom i rekreacji. Cieszy się powodzeniem wędkarzy” – opowiada rzecznik Nadleśnictwa Barycz.

Zbiornik jest także siedliskiem różnych gatunków dziko żyjącego ptactwa. Warto dodać, że na jego terenie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli. Nieopodal tego miejsca można podziwiać pomnik przyrody.

„W odległości kilkudziesięciu metrów od zbiornika na Pile znajduje się pomnik przyrody, jeden z dwóch na terenie Nadleśnictwa Barycz – grupa drzew, sześć dębów bezszypułkowych” – mówi Kamil Kubicki.

Drugim pomnikiem przyrody na terenie Nadleśnictwa Barycz są skałki Piekło-Gatniki. Rzecznik Nadleśnictwa Kamil Kubicki przedstawił nam jeszcze jedno atrakcyjne miejsce.

„Jesteśmy na terenie leśnictwa Wąsosz przed tzw. Czcianym Smugiem. Jest to rozlewisko zastawione zastawką retencyjną, jedną z wielu na terenie Nadleśnictwa Barycz, które mają zwolnić odpływ wody z gruntów. Na gruntach Czcianego Smugu możemy spotkać gniazdujące żurawie, szczególnie w okresie wiosennym możemy usłyszeć ich charakterystyczny klank. Na terenach torfowych możemy też spotkać wiele gatunków ptaków, które upodobały go sobie do gniazdowania” – opowiada Kamil Kubicki.

Oczywiście nie są to wszystkie atrakcyjne turystyczne w lasach w powiecie koneckim – znajdziemy tu jeszcze wiele miejsc, w które można się wybrać w celach wypoczynkowych. Kolejne z nich to m.in. leśnictwo Józefów w gminie Gowarczów, gdzie znajdują się pozostałości po wsiach wysiedlonych na potrzeby poligonu wojskowego. W gminie Stąporków zwiedzimy Gagaty Sołtykowskie nieopodal miejscowości Odrowąż, gdzie znajdują się ślady dinozaurów czy rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem. W gminie Słupia Konecka w miejscowości Mnin znajdziemy także trzy głazy narzutowe będące pomnikami przyrody. Jeden nieopodal domu nauczyciela, dwa kolejne przy drodze do Pilczycy.

Lasy przyciągają zarówno turystów poszukujących ciszy, spokoju i aktywności fizycznej, jak i zbieraczy jagód czy grzybów. Zapytaliśmy przechodniów jak oni spędzają czas w lesie i jak przygotowują się do wycieczek.

„Bardzo lubię spędzać czas w lesie, to oaza ciszy i spokoju. Nie podobają mi się śmieci, które leżą dookoła – ludzie nie zdają sobie sprawy jakie to jest niebezpieczeństwo dla zwierząt. W lesie odpoczywam codziennie jeśli czas na to pozwala […] Na wycieczkę biorę coś do picia, ubieram się w wygodny strój i jadę” – mówiła nam pani Barbara.

„Ja w lesie zbieram jagody, a jak się trafi to również grzyby. Nawet znalazłem jednego prawdziwka. Ostatnio z żoną jeździmy, żona ma urlop a ja mogę sobie zrobić wolne. Lubię spędzać w lesie, tylko denerwuje mnie widok śmieci. Jestem geodetą i dużo chodzę po lesie. To co się czasem widzi to jest koszmar. Co do przygotowania się – jak jedziemy do lasu to bierzemy buty, coś na komary, np. flanelowa koszula, czapka i oczywiście pojemnik na jagody” – mówi pan Stanisław.

Dla miłośników wypoczynku na łonie natury Lasy Państwowe przygotowały bezpłatną aplikację – mobilny Bank Danych o Lasach (mBDL), która ułatwi nawigację po lesie i może być bardzo pomocna w przypadku zgubienia się.

„Jest to mapa Lasów Państwowych z siatką oddziałów w poszczególnych nadleśnictwach i regionalnych dyrekcjach, pod które mamy przygotowane podkłady mapowe ułatwiające wędrówkę po terenie całego kraju. Wybieramy sobie dany region, możemy nawigować w tej aplikacji tak, jak w zwykłej aplikacji nawigacyjnej. Przede wszystkim oddziały ułatwiają wędrówkę po lesie – gdyby osoba zgubiła się na podstawie oddziału możemy znaleźć słupek oddziałowy i powiadomić leśniczego bądź odpowiednie służby gdzie się znajdujemy” – tłumaczy Kamil Kubicki.

Po uprzednim pobraniu danych program działa także w trybie offline – bez wymaganego połączenia z internetem. Jest to szczególnie przydatne, ponieważ w lasach często nie mamy zasięgu.

Przypominamy, że Lasy Państwowe przygotowały ankietę dotyczącą turystyki leśnej. Jeśli i Ty chcesz mieć wpływ na to, jak będą się zmieniać otaczające nas lasy możesz wyrazić swoją opinię TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA


One thought on “Las świetnym miejscem na wypoczynek! Warto jednak się przygotować [wideo, zdjęcia]

  1. […] Niewątpliwie rzadkie gatunki fauny oraz pomniki przyrody wpływają na turystyczne walory lasów. Zachęcamy Państwa do obejrzenia materiału wideo o turystyce leśnej, który przygotowaliśmy już jakiś czas temu. Znajdziecie go TUTAJ. […]

Dodaj komentarz