REKLAMA

Ludzie wypalają rekordowe ilości traw. Są zatrzymania i mandaty [zdjęcia]

Wielohektarowe pożary traw, nieużytków, a często w konsekwencji także lasów to od początku marca plaga w powiecie koneckim. Takich interwencji strażacy odnotowali w tym czasie do dziś aż 177! Kilku podpalaczy konecka policja złapała na gorącym uczynku, posypały się też mandaty. 

REKLAMA

Na zdjęciu pożar nieużytków w Morzywole w gminie Gowarczów.

177 wyjazdów do pożarów traw i nieużytków to o 35% więcej niż w roku ubiegłym kiedy to w analogicznym okresie czasu takich interwencji podjęto 114. Pożary dotknęły w mniejszym lub większym stopniu wszystkich gmin powiatu koneckiego. Największe występowały zaś w gminach Stąporków, Gowarczów, Fałków i Słupia Konecka. Każdy wyjazd do zdarzenia to koszty nie tylko dla Państwowej Straży Pożarnej, ale i dla gmin, które współfinansują Ochotnicze Straże Pożarne (zużywa się sprzęt, samochody etc.) –„Natomiast strażacy każdorazowo są zobowiązani do tego by każde pojawiające się zgłoszenie obsłużyć. Nie wolno nam lekceważyć zgłoszeń, dlatego możemy tylko apelować o zaprzestanie podpalania traw i nieużytków” – tłumaczy Mariusz Czapelski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich.

W 177 wspomnianych interwencjach aż 34 dotyczą płonących lasów. Jednak te leśne pożary najczęściej rozpoczynają się od łąk i nieużytków. Następnie wiatr przenosi ogień w kierunku drzew, co powoduje, że żywioł staje się jeszcze bardziej groźny. Zdecydowana większość pożarów traw i nieużytków spowodowana jest podpaleniami.

REKLAMA

Niestety z roku na rok tego typu zdarzeń jest coraz więcej – mimo, iż za podpalenia grożą surowe kary:

W świetle obowiązującego prawa (Art.131 Ustawy o ochronie przyrody), kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny – w szczególnych przypadkach podlega karze pozbawienia wolności do 10 lat.

Konecka policja pierwszych podpalaczy już zatrzymała –„Mogę powiedzieć, że pięć osób ujawniono na gorącym uczynku z czego cztery ukarano mandatami. Jedna Pani z uwagi na jej bardzo podeszły wiek została pouczona, że takie zachowanie jest niedozwolone. Policjanci rozważając czy ma być nałożony mandat biorą pod uwagę wiek i fakt czy osoba pracuje. Apelujemy by nie wypalać traw,  miejsca gdzie zazwyczaj wypalanie są trawy można zgłaszać za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i wtedy będziemy te miejsca sprawdzać prewencyjnie” – mówi Piotr Przygodzki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

Za wypalanie traw nakładane są kilkuset złotowe mandaty. Miejsca, na których ogień jest podkładany można zgłaszać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – TUTAJ.

Zdjęcia z pożaru nieużytków w Morzywole:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *