REKLAMA

Magiczny wieczór w Lipie. ‚Teatr pod Lipami’ znów zachwycił! [fotorelacja]

W sobotę bardzo ważne wydarzenie przeżywali wszyscy mieszkańcy Lipy w gminie Ruda Maleniecka. Najpierw odbyło się tam bierzmowanie. Następnie mogliśmy obejrzeć kolejną premierę ‚Teatru pod Lipami’. By podziwiać ‚Igraszki z Diabłem’ autorstwa czeskiego pisarza Jana Drdy do amfiteatru w tej małej miejscowości przyjechało mnóstwo widzów! Było warto, bo spektakl wypadł znakomicie. Za przygotowanie widowiska odpowiadał niezawodny proboszcz parafii św. Wawrzyńca ksiądz Tomasz Waśkiewicz. 

REKLAMA

Relacja wideo już wkrótce.
To co szczególnie zachwycało to znakomity dobór w większości bardzo młodych aktorów do roli. Jakub Zawisza jako Marcin Kabat, czy Justyna Bubel w roli Kasi spisali się wręcz brawurowo. Jednak każdy odegrał swoją rolę co najmniej bardzo dobrze – również diabły i anioły, których na scenie obserwowaliśmy bardzo wielu. Widowisko krótką zapowiedzią i powitaniem gości zapowiedział ksiądz wikary z Lipy Adam Ślusarczyk.

REKLAMA

Treść komedii, łączącej realizm z fantastyką, wywodzi się z tradycji ludowej, zakorzenionej od wieków w kulturze słowiańskiej. Akcja toczyła się w miejscach dobrze nam znanych z ludowych opowieści. Któż z nas nie słyszał o starym młynie, w którym straszy, o chatce pustelnika, i wreszcie o jaskini rozbójnika. Przez ponad dwie godziny widzowie obserwowali walkę dobra ze złem, ścieranie się nieba z piekłem, a wszystko to w mocno komediowej otoczce. Warto wspomnieć też o znakomitej, doskonale oddającej baśniowe realia scenografii, którą wykonali Państwo Mirosława i Krzysztof Wilczyńscy oraz Tadeusz Basiak.

Nie byłoby jednak historii bez wątków miłosnych – w tym przypadku dotyczyły one wspomnianej Kasi oraz Królewny, w którą wcieliła się Katarzyna Stachera. Obie bohaterki poszukiwały męża… do tego stopnia, że były w stanie nawet zbratać się z samym belzebubem. Na scenie działo się bardzo wiele, a wielowątkowe historie przeplatały się ze sobą. Na koniec aktorów nagrodziła burza braw!

Wśród oklaskujących znaleźli się między innymi wójt gminy Ruda Maleniecka Leszek Kuca, jego zastępca Piotr Piec oraz radomski biskup pomocniczy Piotr Turzyński. Ten ostatni po zakończonym spektaklu gratulował aktorom oraz reżyserowi księdzu Tomaszowi Waśkiewiczowi. Sam twórca spektaklu również skierował kilka pochlebnych słów w kierunku swoich podopiecznych, dziękował także bardzo licznie przybyłej publiczności.

Księdzu Waśkiewiczowi dziękował także przybyły na spektakl… burmistrz Drzewicy. Janusz Reszelewski zdradził wszystkim, że ponad dwadzieścia lat temu ks. Tomasz założył Teatr także w jego miejscowości, a ten ma się znakomicie aż do dziś. W związku z tym burmistrz Reszelewski przekazał na ręce kapłana specjalną statuetkę.

Po zakończeniu ‚Igraszek z Diabłem’ widzowie mogli uiścić dobrowolne datki na rzecz ‚Teatru pod Lipami’. Za zebrane pieniądze młodzi artyści pojadą na wycieczkę do Energylandii.

Zdjęcia (poniżej galerii zdjęć publikujemy pełną obsadę ‚Igraszek z Diabłem’):

„IGRASZKI Z DIABŁEM” – Jana Drdy
Obsada:
MARCIN KABAT (weteran) – Jakub Zawisza
SARKA-FARKA ( rozbójnik) – Bartosz Soboń
OJCIEC SCHOLASTYK ( pustelnik) – Jakub Kośka
LUCJUSZ (młody diabeł kusiciel) – Michał Nowak
DISPERANDA ( królewna) – Katarzyna Stachera
KASIA (jej służebna) – Justyna Bubel
SOLFERNUS ( radca piekielny) – Zuzanna Śliwińska
BELIAL (radca piekielny – Jolanta Nowak
BELZEBUB (książę piekieł) – Julia Bajor
OMNIMOR ( chłopski diabeł) – Ilona Dukat
KARBORUND ( chłopski diabeł) – Aleksandra Śliwińska
HUBERT( łowczy królewski) – Maja Szczerbińska
ZJAWA – Marta Łuczyńska
TEOFIL ( poseł anielski) – Amelia Wawrzos
I ANIOŁ – Kamil Grzegorczyk
II ANIOŁ – Natalia Batóg
III ANIOŁ – Sandra Stępień
IV ANIOŁ – Milena Piwowarczyk
DIABEŁ (portier) – Natalia Pluskwa
I DIABEŁ – Mikołaj Łuczyński
II DIABEŁ – Anna Zawisza
III DIABEŁ – Maja Nowak
DIABŁY TOWARZYSZĄCE: Małgorzata Soboń, Paweł Łuczyński
Słowo wstępne: Zuzanna Turalska (autorstwa: + p. Franciszki Pacierpnik)
Scenografia: p. Mirosława, Krzysztof Wilczyńscy, p. Tadeusz Basiak
Akustyk: p. Grzegorz Zawisza
Światła: Wojciech Kowalski, Jakub Batóg
Kulinaria: p. Elżbieta Stachera
Montaż muzyczny i reżyseria: ks. Tomasz Waśkiewicz
Duchowe wsparcie; ks. Adam Ślusarczyk
Patronat honorowy:
ks. Bp Piotr Turzyński – bp pomocniczy diecezji radomskiej

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *