REKLAMA

Maleniec na nowo! Fabryka znów pracuje i robi ogromne wrażenie! [wideo, zdjęcia]

Przez wiele lat dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu dr Maciej Chłopek walczył o tchnięcie życia w to miejsce. Teraz to się udało. Zakład ożył, opracowano strategię produktową dla turystów i trzeba przyznać, że to miejsce naprawdę robi wrażenie. W sobotę miała miejsce prezentacja muzeum po wielkim remoncie zakładowych urządzeń. Do Maleńca przybyło naprawdę wielu gości. 

REKLAMA

W sobotę Maleniec odwiedzili historycy, regionaliści oraz wielu mieszkańców zainteresowanych zakładem oraz naszą regionalną turystyką. Sam zakład ma być jednak atrakcją daleko wykraczającą ponad region. Główną atrakcją ma być możliwość wcielenia się w pracowników XIX wiecznej fabryki –„Oferta jest szeroka, ale flagowym produktem turystycznym będzie symulacja Zakładu Pracy XIX wiecznego, czyli dzwon przy bramie zadzwoni chociażby o 13:00. Będzie rezerwacja biletów, dla zwiedzających zostaną otwarte wrota. Przywita ich zawiadowca fabryki, nauczycielka szkoły przyfabrycznej i fabrykanci. Będzie tutaj sześciu, siedmiu pracowników symulujących pracę XIX wiecznej huty. Zwiedzający wcielą się w rolę pracowników tego zakładu, dostaną stroje historyczne, fanty, rekwizyty, przyrządy. Będą wykonywać pewne produkty, obsługiwać urządzenia, usuwać awarie, a na koniec wyfruszują sobie gęś żelazną, czyli zapiekankę, zjedzą karpia i miło spędzą czas w kreatywnej, twórczej atmosferze”  – opowiada nam dr Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.

REKLAMA

Takiej możliwości nie byłoby jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Przypomnijmy, że koło wodne nie działało, a obiektowi groziło nawet zawalenie. Dzięki pracy władz oraz przede wszystkim pracowników Muzeum teraz przed Maleńcem otwierają się nowe perspektywy –„Cztery lata trwał ten projekt – głównie ze względu na ilość procedur biurokratycznych, które trzeba było przebyć. To nie jest łatwy obiekt jeżeli chodzi o roboty budowlane. Jest on zabytkowy więc nie do końca wszystkie kwestie zostały rozpoznane. Udało się w końcu w tym roku uruchomić roboty budowlane i dzięki tym pracom o wartości 946 tysięcy złotych obiekt ocaleje. Został zabezpieczony i uruchomiony, uzyskał pełną sprawność i funkcjonalność. Może być użytkowany na potrzeby działalności kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej. Po to projekt był realizowany by obiekt był nieodpłatnie użytkowany przez mieszkańców regionu, organizacje pozarządowe. Z naszej zrobiliśmy wszystko byście Państwo korzystali z tego obiektu i serdecznie zapraszam do korzystania z tej infrastruktury zabytkowej” – mówi nam dyrektor Chłopek.

To co wydarzyło się w Maleńcu docenia starosta konecki Grzegorz Piec – „Cieszy mnie to miejsce i muszę z tego miejsca podziękować wszystkim poprzednikom, wszystkim poprzednim Zarządom, że nie odpuściły i teraz mamy taki fantastyczny obiekt […] Myślę, że ta grupa rekonstrukcyjna, która teraz się zawiązała bardzo ożywi funkcjonowanie Maleńca i myślę, że pójdziemy w kierunku promowania jeszcze bardziej tego miejsca. W tym tygodniu spotykamy się ze starostami z Ziemi Odrowążów i myślę, że tu fantastycznie będzie można Maleniec pod to podciągnąć by pokazać go w innych powiatach” – mówił przed naszą kamerą włodarz.

Władze zapewniają pełne wsparcie dla obiektu i działania na rzecz jego promocji tak by do Maleńca mogło przybywać jak najwięcej turystów. O tym, że jest co zwiedzać zapewnia dyrektor muzeum dr Maciej Chłopek, a obiektywnie do tego zdania przychyla się także nasza redakcja –„Nie pochodzę z powiatu koneckiego, mieszkam tu od 2010 roku i to powoduje, że miałem inną optykę na ten obiekt niż miejscowi. Zauważyłem, że to jest obiekt, którego rzadko szukać na Ziemiach Polski, nawet i w Europie i to podkreślają też odwiedzający. Mieszkańcy regionu zapomnieli o tym co mają obok siebie, nie dostrzegają tych zasobów. Myślę, że to się zmieni, bo on zyskał nowe funkcje użytkowe. Teraz kwestia otwartości tego obiektu tak byśmy wszyscy korzystali z jego zasobów tak byśmy rodzinę, która nas odwiedzi z odległa zakątka nie zabierali do Sielpi, a zabierali pewnej niedzieli do Maleńca by poczuli klimat zakładu XIX wiecznego i wcielili się w rolę pracowników tego zakładu” – mówi dr Chłopek.

Podczas sobotniej uroczystości dr Maciej Chłopek wspólnie ze starostą koneckim dokonali wbicia gwoździa pamięci, który ma przypominać o wielkiej renowacji zakładu i dacie jej oficjalnego zakończenia – 30 listopada 2019 roku. W trakcie „otwarcia na nowo” na przybyłych czekało  wiele konferencji popularnonaukowych, w tym wykłady dotyczące samego zakładu. Zainteresowani z wielką chęcią wzięli udział także w prezentacji maszyn i urządzeń, pokazie kucia gwoździ, pokazie broni siecznej z okresu Powstania Styczniowego, czy w lekcji montażu i obsługi działa artyleryjskiego z XIX wieku.

Za pokazy odpowiadały: Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” z Maleńca oraz GRH „Oddział Powstańczy 1863” ze Starachowic. I trzeba przyznać, że również dzięki ich pracy sobotnie wydarzenie było bardzo ciekawą turystyczno-historyczną ucztą. A kto z Państwa chciałby odwiedzić Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu ten więcej informacji znajdzie na jego stronie internetowej – TUTAJ. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władzy: członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, starosta Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa, członek Zarządu Powiatu Dariusz Banasik. Obecni byli także byli włodarze, którzy zapoczątkowali projekt przemiany Muzeum w Maleńcu: były starosta Bogdan Soboń oraz były Przewodniczący Rady Powiatu Marian Król.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz