REKLAMA

Maleniec zaprasza na ‚Kuźnię Powstańczą’. Zobaczcie specjalne wideo! [wideo]

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zaprasza w piątek 24 stycznia na wspólne, innowacyjne w naszym regionie upamiętnienie 157. rocznicy powstania styczniowego. Odbędzie się ono pod nazwą „Kuźnia Powstańcza 1863”, a dla uczestników organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Będzie także specjalny autokar, który bezpłatnie zabierze chętnych z Końskich do Maleńca. Na wydarzenie zaprasza wyprodukowany film w starym stylu. Możecie obejrzeć go poniżej. 

REKLAMA

W programie przewidziano m. in. wspólne kucie kos bojowych, przygotowanie amunicji karabinowej, naukę obsługi armaty czarnoprochowej, a także nocną potyczkę z wrogiem, wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, rekonstrukcje XIX-wiecznych technologii metalurgicznych, prezentacje, wykłady, projekcje filmowe oraz uruchomienie największego w Polsce drewnianego koła wodnego. Wydarzenie zakończy „Biwak Powstańczy” z jadłem i napitkiem na pokrzepienie ducha.

Styczeń to okazja do przypomnienia patriotycznych i metalurgicznych tradycji regionu, zwłaszcza tych, które bezpośrednio nawiązują do okresu powstania styczniowego. Ze względu na rozległość ówczesnego powiatu opoczyńskiego i dużą liczbę działających na jego terenie zakładów metalurgicznych region ten pełnił istotną rolę w planach władz powstańczych. Opoczyńskie stanowić miało zaplecze materiałowe i zbrojeniowe dla wysiłku niepodległościowego.

REKLAMA

Obchody powstania styczniowego w Maleńcu organizują: Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Oddziały PTTK w Żarnowie i Końskich, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku – Aktywni z Końskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” oraz Muzeum Regionalne w Opocznie.

Początek wydarzenia rozpocznie się w Maleńcu o 16:30. Bezpłatny autokar zapewniony przez organizatorów podjedzie o 15:30 pod siedzibę Starostwa Powiatowego w Końskich, a o 15:40 zatrzyma się przy ulicy ks. Granata. Po wydarzeniu autokar zabierze uczestników z powrotem do Końskich. Zapraszamy do udziału w tej innowacyjnej uroczystości!

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *