REKLAMA

Maszt telefonii stanie pośrodku wsi? Protestują mieszkańcy! [wideo]

Operator telefonii Play postanowił postawić swój maszt z antenami pośrodku wsi Sworzyce w gminie Końskie. Tuż obok zabudowań i… placu zabaw! Nic dziwnego, że mieszkańcy protestują! Gmina Końskie też interweniuje i być może dzięki temu lokalizację niechcianego obiektu uda się zmienić. 

REKLAMA

„Jak dowiedzieliśmy się, że będzie tutaj maszt po prostu zrobiliśmy zebranie, mieszkańcy sprzeciwili się temu, zebraliśmy podpisy, złożyliśmy petycję do gminy i obiecano nam, że maszt będzie przeniesiony o 150 metrów dalej. Na to mieszkańcy wyrazili zgodę. W tej chwili budują, kopią przy samym budynku i bardzo jesteśmy z tego niezadowoleni […] Znajduje się to w środku wsi, z boku jest plac zabaw, są budynki w których mieszkają ludzie, wyremontowali mieszkania. Ludzie boją się o swoje bezpieczeństwo, wszystko jest na złej drodze i chcielibyśmy by przenieść to dalej. […] Plac zabaw znajduje się pół metra od granicy wykopu!” – mówi Henryk Dąbrowski, sołtys wsi Sworzyce.

Temat po raz pierwszy pojawił się kilka lat temu. Wtedy jeden z mieszkańców gminy Końskie zakupił działkę od Skarbu Państwa, a niedługo potem mieszkańcy dowiedzieli się, że została ona sprzedana operatorowi komórkowemu. Wtedy podjęto próby protestu, a po mediacjach z udziałem włodarzy Końskich inwestor stwierdził, że przeniesie inwestycję kilkaset metrów dalej na zaproponowaną przez samorząd gminną działkę –„Był przedstawiciel inwestora, przyjechał tutaj do mnie. Ja go przyprowadziłem na tę działkę i pokazałem, w którym miejscu. Ta pani powiedziała, że do 300 metrów się może przesunąć i nie ma żadnego problemu, ta pani to narysowała, a nas by to zadowalało” – opowiada sołtys.

REKLAMA

Tymczasem kilka dni temu bez ostrzeżenia w Sworzycach rozpoczęto prace ziemne, których finałem miało być postawienie masztu! Dodajmy, że od początku władze gminy Końskie były przeciwne tej inwestycji  –„Wybraliśmy się do burmistrza i zaczęliśmy rozmawiać. Pan burmistrz mówił, że inwestor złożył pozwolenie na budowę i dostał odpowiedź odmowną z uwagi na to, że to środek wsi, mieli też jakieś procedury. Zapewniał nas, że pewnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyli to i tak się też stało. SKO uchyliło wniosek i burmistrz prawdopodobnie razem ze starostą zostali zobligowani by pozwolenie wydać. Zobligowała ich do tego ta specustawa” – tłumaczy nam Stanisław Górski, bezpośredni sąsiad posesji, na której miałby stanąć maszt.

Na miejsce budowy dotarliśmy w piątek i zastaliśmy tam stawiających fundamenty pracowników firmy najętej przez inwestora i przerażonych mieszkańców –„Znam to z autopsji, od innych ludzi, którzy mieszkają przy tego typu obiektach, że nie mogą wytrzymać jak jest burza. Po prostu wszystkie pioruny biją w to. Obawiam się też tego promieniowania. Nie chcemy tego jako społeczeństwo. Obawiamy się też utraty wartości naszych posesji. Do kogo mamy się zgłosić? Wypadałoby jakiś proces zbiorowy wytoczyć, ale komu? Ustawodawcy chyba. Apeluje do ustawodawców by takich ustaw nie uchwalali, to nie promuje dobra publicznego. To szkodzi poczciwym, dobrym ludziom, szkodzi dzieciom, bo nieopodal jest tu plac zabaw” – mówił nam Stanisław Górski.

Jak udało nam się ustalić w piątek, kilka godzin po podjęciu przez nas interwencji prace przy budowie wstrzymano. Tego samego dnia gmina Końskie ponowiła propozycję przekazania pod inwestycję swojej działki znajdującej się 150 metrów od zabudowań w Sworzycach. Jak poinformował nas wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński wiele wskazuje na to, że tym razem przesunięcie dojdzie do skutku. Mimo podjęcia wielu prób do dziś nie udało nam się skontaktować ani z rzecznikiem prasowym Play, ani z biurem prasowym tej firmy w celu uzyskania komentarza do sprawy.

Do tematu będziemy wracać.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *