REKLAMA

Matura 2020: Język polski. Jak poszło uczniom? Co było? [WIDEO]

Blisko 280 tysięcy absolwentów ostatnich klas szkół średnich rozpoczęło w poniedziałek 8 czerwca egzaminy maturalne. W pierwszym dniu testów od godziny 9:00 młodzież mierzyła się z językiem polskim na poziomie podstawowym. W powiecie koneckim do matur przystąpiło 457 abiturientów. 

REKLAMA

Najwięcej absolwentów pisało maturę w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Komisji Edukacji Narodowej w Końskich – 146. W II LO podejście do matury zadeklarowało 133 absolwentów, w „Ekonomiku” to 80 osób, w Mechaniku 55 maturzystów, a w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie 43 absolwentów liceum ogólnokształcącego i technikum.

Pierwotnie sesja maturalna miała się rozpocząć 4 maja. W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszone są stacjonarne zajęcia w szkołach (od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia zdalnego). Przesunięto też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur. Zmieniono także część przepisów dotyczących przeprowadzenia matury – uczniowie muszą siedzieć w minimum 1,5 metrowych odstępach, obowiązkowa jest też dezynfekcja rąk. W związku z ograniczeniami sanitarnymi tym razem nie mogliśmy z kamerą towarzyszyć maturzystom tuż przed egzaminem. Pokazywane ujęcia sal zostały zarejestrowane przed przybyciem uczniów do szkół.

REKLAMA

Na maturze podstawowej z języka polskiego młodzież musiała rozwinąć następujące tematy:  „Jaki wpływ na przesłanie utworu ma wprowadzenie elementów fantastyki? Odwołaj się do fragmentów „Wesela” Wyspiańskiego i wybranych dzieł kultury” oraz analiza wiersza „Daremne” Anny Kamieńskiej.

A jak poszło koneckim abiturientom? Większość naszych rozmówców z egzaminu wychodziła zadowolona:

„Myślę, że dobrze. Jak tego nie zdam, to jestem głupi. Najwięcej problemów sprawiło mi streszczenie jednego z tekstów – zawsze to sprawiało mi problem. To tylko 40-60 słów, na próbnej mi to kiepsko wyszło, ale myślę, że teraz poszło mi trochę lepiej” – mówił nam Bartosz.

„Wydaje mi się, że dobrze. Według mnie temat był przyjemny i wielu maturzystów potrafiło sobie z nim poradzić. Można było się odwołać do wielu tekstów, więc to chyba nie był najtrudniejszy arkusz” – opowiadała nam Ola.

„Poszło mi dobrze, ale ze stresu zapomniałem jaki był temat. Czytanie ze zrozumieniem było dosyć łatwe w tym roku, za to rozprawka – tak średnio” – mówił nam Kacper.

Humaniści jeszcze dziś o godzinie 14:00 podejdą do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Już we wtorek maturzyści będą zmagać się z matematyką i będzie ich o kilkadziesiąt tysięcy więcej niż w poniedziałek. Egzamin z matematyki poprawia bowiem także wielu zdających w poprzednich latach. W środę przeprowadzony zostanie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Matura 2020: Język polski. Jak poszło uczniom? Co było? [WIDEO]

  1. Pingback: Matura 2020: Matematyka. Jak sobie poradzili maturzyści? | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *