REKLAMA

Matura 2021: Język polski. Jak poradzili sobie koneccy abiturienci? [wideo]

Absolwenci ostatnich klas szkół średnich w całym kraju, także w powiecie koneckim rozpoczęli dziś egzaminy maturalne. W pierwszym dniu testów od godziny 9:00 młodzież mierzyła się z językiem polskim na poziomie podstawowym. W naszym powiecie  do matur przystąpiło 412 abiturientów. 

REKLAMA

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich opuszczając szkołę relacjonowali nam, że wśród tematów rozprawek pojawiła się „Lalka” Bolesława Prusa, a zadaniem maturzystów było napisać odwołując się do lektury, czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu. Drugim tematem było miasto – przyjazne, czy wrogie człowiekowi? Dotyczył on „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta.

A jak poszło naszym rozmówcom?

REKLAMA

„Wydaje mi się, że poszło mi dobrze. Nie ukrywam – wcześniej dużo się przygotowywałem. Mam nadzieję, że będzie dobrze. Temat nie sprawił mi problemu. Zadań zamkniętych nie było dużo, nie były też ciężkie” – mówi nam Mateusz.

„Poszło mi całkiem w porządku, nie było najgorzej. Nie pamiętam żadnych zadań, jestem jeszcze w stresie, ale nie było niczego wyjątkowo trudnego. Około 70-80% uda mi się zrobić” – opowiada nam Klaudia.

„Myślałem, że będzie gorzej. Przede wszystkim była „Lalka”, wszyscy się tego spodziewaliśmy, nie było żadnych zaskoczeń. Nic nie sprawiło mi większych problemów” – przyznaje Kuba.

Najwięcej absolwentów pisało maturę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich – 122. W „Starym Ogólniaku” podejście do matury zadeklarowało 100 osób, w „Ekonomiku” 82, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie 55 maturzystów z liceum ogólnokształcącego i technikum, a w „Mechaniku” 53 absolwentów. Spośród placówek niepublicznych w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Końskich do egzaminu przystąpiło 29 osób, natomiast w CKU Patronus w Radoszycach – 17.

Przypominamy, że w ostatnim czasie uczniowie szkół średnich nie uczęszczali na zajęcia do szkół – lekcje w szkołach średnich odbywają się zdalnie. Centralna Komisja Egzaminacyjna podobnie jednak jak w zeszłym roku zorganizowała matury w trybie stacjonarnym.

Ze względu na tryb, w jakim funkcjonowały szkoły zakres tegorocznych matur został okrojony. Uczniowie nie muszą przystępować do egzaminów ustnych oraz do żadnego, dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje o zmianach, jakie wprowadzono w arkuszu z języka polskiego:

– zmniejszono zakres treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono liczbę lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczono do dwóch: rozprawka albo opowiadanie,
– zmniejszono (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu,
– wprowadzono możliwość odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać);

Już w środę maturzyści będą zmagać się z matematyką. W czwartek natomiast przeprowadzony zostanie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Szczegółowy harmonogram tegorocznych matur znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *