REKLAMA

Matura próbna z języka polskiego – Zobacz arkusz

CKE opublikowała dziś arkusz próbnej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Tegoroczny próbny egzamin odbywa się zdalnie ze względu na panującą epidemię koronawirusa. Internauci zauważyli, że test był lekko zmodyfikowanym arkuszem matury poprawkowej z czerwca 2015 roku.

REKLAMA

Zdjęcie poglądowe.

Próbne egzaminy maturalne odbędą się w dniach 2-8 kwietnia. Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej, są to egzaminy dobrowolne i dają uczniowi możliwość sprawdzenia się. W komunikacie MEN informował, aby dyrektorzy szkół zadbali, żeby w egzaminie wzięli udział wszyscy chętni uczniowie.

CKE i OKE na swoich stronach internetowych zamieściły arkusze z zadaniami do rozwiązania. Uczniowie musieli rozwiązać zadania na podstawie dwóch tekstów: „Trylogia” – powieść o wieku XVII Juliana Krzyżanowskiego oraz „Król mrówek”. Prywatna mitologia Aleksandra Kaczorowskiego. Następnie trzeba było napisać wypracowanie na jeden z tematów: 1. Czy jednostka faktycznie może wpływać na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu III części Dziadów, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury; 2. Zinterpretuj podany utwór (Improwizacja, Adam Zagajewski) Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.

REKLAMA

Arkusz próbnej matury z języka polskiego, poziom podstawowy:

Po rozwiązaniu testu niektórzy uczniowie pisali w mediach społecznościowych, że znali już jego treść.  Okazało się, że tegoroczny test to lekko zmodyfikowany poprawkowy egzamin maturalny z czerwca 2015 roku – TUTAJ można zobaczyć ten arkusz. – „Mogło się tak zdarzyć, że była grupa uczniów, która już znała te zadania, ale wtedy nauczyciele mogą porównać wyniki z wtedy i teraz. W tworzeniu próbnych arkuszy ze wszystkich przedmiotów korzystaliśmy z zadań, które już mieliśmy w komisji” – mówił dyrektor CKE Marcin Smolik dla tvn24.

Dziś CKE opublikowała również arkusze z języka polskiego z poziomu rozszerzonego oraz z fizyki, również poziom rozszerzony – można je zobaczyć TUTAJ. Jutro o godz. 9 pojawi się na stronie test z podstawowej matematyki, a o 14 z matematyki rozszerzonej, filozofii, łaciny, historii sztuki oraz historii muzyki.

REKLAMA

One thought on “Matura próbna z języka polskiego – Zobacz arkusz

  1. […] –„W pierwszej części był tekst Juliana Krzyżanowskiego „Trylogia” i Aleksandra Kaczorowskiego „Król mrówek. Prywatna mitologia”. Uczniowie musieli na ich podstawie udzielić odpowiedzi otwartych bądź zamkniętych np. jaką funkcję pełnią w zdaniu zdrobnienia czy wyjaśnij znaczenie słowa epigon […] Myślę, że pytania związane z nauką o języku sprawiły uczniom największe problemy. W drugiej części arkusza, czyli rozprawce problemowej, uczniowie mieli napisać wypowiedź na temat „czy jednostka faktycznie może wpłynąć na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów?” Mieli rozważyć ten problem, uzasadnić swoje stanowisko, odwołać się do fragmentu załączonego z III części „Dziadów”, całego utworu oraz do innego tekstu kultury. Drugi temat dotyczył interpretacji utworu Adama Zagajewskiego „Improwizacja”„- opowiadała nam polonistka Katarzyna Bury. Tegoroczny, próbny arkusz z języka polskiego znajdziecie TUTAJ. […]

Dodaj komentarz