REKLAMA

Matura próbna z języka polskiego – Zobacz arkusz

CKE opublikowała dziś arkusz próbnej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Tegoroczny próbny egzamin odbywa się zdalnie ze względu na panującą epidemię koronawirusa. Internauci zauważyli, że test był lekko zmodyfikowanym arkuszem matury poprawkowej z czerwca 2015 roku.

REKLAMA

Zdjęcie poglądowe.

Próbne egzaminy maturalne odbędą się w dniach 2-8 kwietnia. Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej, są to egzaminy dobrowolne i dają uczniowi możliwość sprawdzenia się. W komunikacie MEN informował, aby dyrektorzy szkół zadbali, żeby w egzaminie wzięli udział wszyscy chętni uczniowie.

CKE i OKE na swoich stronach internetowych zamieściły arkusze z zadaniami do rozwiązania. Uczniowie musieli rozwiązać zadania na podstawie dwóch tekstów: „Trylogia” – powieść o wieku XVII Juliana Krzyżanowskiego oraz „Król mrówek”. Prywatna mitologia Aleksandra Kaczorowskiego. Następnie trzeba było napisać wypracowanie na jeden z tematów: 1. Czy jednostka faktycznie może wpływać na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu III części Dziadów, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury; 2. Zinterpretuj podany utwór (Improwizacja, Adam Zagajewski) Postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.

REKLAMA

Arkusz próbnej matury z języka polskiego, poziom podstawowy:

Po rozwiązaniu testu niektórzy uczniowie pisali w mediach społecznościowych, że znali już jego treść.  Okazało się, że tegoroczny test to lekko zmodyfikowany poprawkowy egzamin maturalny z czerwca 2015 roku – TUTAJ można zobaczyć ten arkusz. – „Mogło się tak zdarzyć, że była grupa uczniów, która już znała te zadania, ale wtedy nauczyciele mogą porównać wyniki z wtedy i teraz. W tworzeniu próbnych arkuszy ze wszystkich przedmiotów korzystaliśmy z zadań, które już mieliśmy w komisji” – mówił dyrektor CKE Marcin Smolik dla tvn24.

Dziś CKE opublikowała również arkusze z języka polskiego z poziomu rozszerzonego oraz z fizyki, również poziom rozszerzony – można je zobaczyć TUTAJ. Jutro o godz. 9 pojawi się na stronie test z podstawowej matematyki, a o 14 z matematyki rozszerzonej, filozofii, łaciny, historii sztuki oraz historii muzyki.

REKLAMA

One thought on “Matura próbna z języka polskiego – Zobacz arkusz

  1. Pingback: Zdalne próbne matury w powiecie koneckim | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *