REKLAMA

Relacja wideo: Pierwsze matury w koneckich szkołach

„Dziady” Adama Mickiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa i wiersz Zbigniewa Herberta zajmowały dziś przed południem uczniów piszących egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym.

REKLAMA

O to jaki był temat głównego wypracowania zapytaliśmy trzy maturzystki z Zakładu Doskonalenia Zawodowego. – „Czy warto kochać, jeśli miłość przynosi nawet cierpienie? Ogólnie poszło nam chyba dobrze, choć nie do końca jesteśmy zadowolone, tak pół na pół, zobaczymy jak wyniki przyjdą”  – powiedziały nam Ania, Edyta i Weronika, maturzystki z ZDZ-tu.

Wymieniony przez dziewczyny temat rozprawki należało opracować na podstawie IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Można było też wybrać interpretację wiersza „Dałem słowo” Zbigniewa Herberta.

REKLAMA

Maturzyści pisanie rozpoczęli o godzinie 9.00. Wcześniej w każdej szkole komisyjnie liczono i rozdzielano arkusze egzaminacyjne.  –„Uczniowie o godzinie 9.00 zaczęli pisać podstawę. Przystępuje 161. maturzystów do egzaminu z języka polskiego podstawowego. Egzamin trwa 170 minut. Piszemy w kilku salach, największą salą jest sala gimnastyczna. Tam pisze 47 uczniów ze względu na to, że ktoś z zeszłorocznych absolwentów się nie zgłosił, a jedna dziewczynka wylądowała w nocy w szpitalu.” – powiedziała nam dyrektor II LO w Końskich Beata Salata.

W całym powiecie koneckim do podstawowej matury z języka polskiego przystąpiło 518. uczniów. Najwięcej w Nowym Ogólniaku, bo 161, 140 w I LO, 77 w Ekonomiku, 76 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Stąporkowie, 59 w Mechaniku i 10 w ZSP nr 2 w Końskich.

Natomiast po południu najzdolniejsi humaniści z naszego powiatu zasiedli do matury rozszerzonej z języka polskiego.  – „Od godziny 14.00 siadają uczniowie do egzaminu z języka polskiego rozszerzonego. Osiemnastu uczniów będzie pisać w trybie normalnego arkusza, jeden pisze pracę na komputerze, jeden na arkuszu dostosowanym dla osób słabowidzących. W związku z tym jest 19. uczniów.” – opowiada dyrektor Salata.

Tak jak wspomniała pani dyrektor w „Nowym” język polski rozszerza 19. uczniów, a w „Starym” 20. O czym pisano podczas popołudniowego egzaminu? Do wyboru były dwa tematy. W pierwszym konstruktorzy matury założyli, że uczniowie pracując z dziełem „Alchemia słowa” Jana Parandowskiego  wskażą jaką tezę stawia autor, jakich używa środków i dlaczego jest to taka teza a nie inna. Drugim tematem było porównanie fragmentów ze „Sklepów Cynamonowych” Brunona Schulza i tekstu „Bohiń” Tadeusza Konwickiego.

A już jutro o godzinie 9 rozpocznie się egzamin na poziomie podstawowym z matematyki, o 14 nieliczni zmagać będą się z wiedzą o tańcu.

Galeria zdjęć:

Matura 2016 w Końskich 03

 

REKLAMA


Dodaj komentarz