REKLAMA

Mechanik już jest jak nowy! [wideo, zdjęcia]

Jeszcze kilka miesięcy temu brzydki, obdrapany budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich teraz zmienił się nie do poznania. Jesteśmy już po głośnej termomodernizacji Mechanika!

REKLAMA

Społeczność szkolna, ale i władze powiatowe w pewnym momencie drżały o ten projekt. Procedury związane z remontem przeciągały się, a by nie stracić dofinansowań należało go zakończyć przed końcem kwietnia tego roku. Kiedy w zimę z kopyta ruszyły prace sterowane przez firmę Anna Bud mało kto wierzył, że uda się zdążyć. Tymczasem teraz szkoła wygląda jak nowa!  –„W miniony piątek nastąpił odbiór techniczny. Jesteśmy na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. Była tu termomodernizacja, czyli ocieplenie ścian, wymiana okien, panele fotowoltaiczne. Tutaj pan Ludomir Duda, audytor twierdzi, że w Warszawie jest w którejś szkole tylko jedna sala poddana w ten sposób termomodernizacji. Podnosi on temat dostarczania dużej ilości świeżego powietrza, a dla uczniów przy pracy umysłowej jest to rzecz fundamentalna. Także bardzo się cieszymy.” – opowiada nam rozradowany Bogdan Soboń, starosta konecki.

Wygląd zewnętrzny to tylko wierzchołek zmian, które dotknęły Mechanika. – „Zmienił się komfort przebywania uczniów. Mamy tu do czynienia z ilością tlenu, która jest dozowana odpowiednio do ilości osób przebywających w danym pomieszczeniu. Robi to komputer. Oprócz tlenu też temperatura jest regulowana w sposób automatyczny w obie strony, więc mamy do czynienia z chłodzeniem i ogrzewaniem. To szkoła publiczna i myślę, że mało jest tego typu szkół o takim komforcie przebywania w Polsce.” – mówi odpowiedzialny za projekt Szymon Biały, naczelnik Wydziału Administracyjno-Gospodarczego w Starostwie Powiatowym.

REKLAMA

We wtorek budynek odwiedziła specjalna delegacja.

Potwierdza to dyrektor tej placówki Beata Jakubowska – „W środku inny komfort pracy. Czuć już to świeże powietrze, temperatura jest stała, a na dodatek mamy w każdej sali urządzenie, które nauczycielowi pozwoli w zależności od ilości osób pracujących w sali ustawić taką temperaturę by była najbardziej korzystna do pracy z uczniami w danym momencie” – Beata Jakubowska.

Do tego teraz szkoła jest nie tylko ładniejsza, użyteczniejsza i bardziej komfortowa dla uczniów, ale i zdecydowanie oszczędniejsza. – „Wiele osób w tej chwili, które przychodzą do nas do budynku gratuluje nam efektu końcowego i tego wyglądu budynku z zewnątrz. W środku również mamy pewne zmiany. Choćby takie, że na każdej baterii został zamontowany perlator, który zmniejsza wypływ wody i tutaj oszczędności powinny być około 1/3 dawnego zużycia wody.” – Beata Jakubowska, dyrektor ZSP nr 1 w Końskich

Przede wszystkim jednak zużywać będzie ona zdecydowanie mniej energii. To choćby dzięki pompom ciepła i panelom fotowoltaicznym. Tych drugich na dachach jest aż 174!  – „Rachunki za energię spadną mniej więcej o 80 %. To wszystko zostało zrobione dzięki niesłychanemu zaangażowaniu władz Końskich, starostwa, a w szczególności pana Szymona Białego, który pokonał wszystkie słabości i doprowadził do zrealizowania inwestycji, która wydawała mi się nie do zrealizowania. To co uważałem, że jest nie do pokonania to był czas w jakim ta inwestycja została pokonana. Było to pół roku przy trwającym w szkole procesie.” – tłumaczy  Dr Ludomir Duda, specjalista ds. termomodernizacji, audytor projektu.

Niemożliwe się więc dokonało, ale jak już wspominaliśmy nie było ani szybko, ani łatwo. Cały projekt rozpoczął się kilka lat temu. – „Ponad pięć lat wstecz. To jest cały czas jeden projekt. W roku 2013 został złożony pierwszy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako operatora programu. To już ponad pięć lat. Wówczas otrzymaliśmy dofinansowanie na termomodernizację budynku Starostwa Powiatowego w Końskich oraz Liceum Ogólnokształcącego. Tamte zadania zostały zakończone i z  uwagi na to, że część środków zwrócono i powstały oszczędności po przetargach możliwe było ponowne aplikowanie. Zwróciliśmy się z wnioskiem jeszcze raz z tym budynkiem. Udało się, środki zostały przyznane i dzisiaj po pięciu latach możemy przyznać, że zadanie zostało ukończone.”  – opowiada Szymon Biały.

Trzy termomodernizacje wykonane na budynkach Starostwa Powiatowego, II Liceum Ogólnokształcącego oraz ZSP nr 1 kosztowały łącznie około 10 milionów złotych, remont Mechanika – blisko 7 milionów. Oczywiście aż 80 % finansowania tych inwestycji pochodziło z Funduszy Norweskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *