REKLAMA

Michał Pękala i Dorota Łukomska uzyskali absolutorium [wideo]

W piątek odbyły się sesje rad w gminie Stąporków oraz w gminie Radoszyce. Zarówno burmistrz Łukomska, jak i wójt Pękala otrzymali jednogłośne absolutorium!

REKLAMA

Z kamerą dotarliśmy na sesję w Radoszycach, podczas której dyskutowano nie tylko nad absolutorium dla wójta. We wstępie nagrodzono sołtysów, którzy wzięli udział w ich dorocznym święcie w Wąchocku. Później przedstawiciele samorządowego przedszkola dziękowali władzy za wsparcie w temacie pedagogiki i psychologii, a także za budowę nowego budynku dla placówki. Dziękowała też społeczność szkolna z Kapałowa za budowę hali gimnastycznej.

Następnie informację o stanie bezpieczeństwa w gminie odczytał policjant Piotr Wasiński, a o stanie bezrobocia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Wojciech Owczarek. To były dobre dane. –„Liczba bezrobotnych w gminie Radoszyce według stanu na 31 grudnia wyniosła 471 osób bezrobotnych. Na przestrzeni 2016 roku w gminie Radoszyce nastąpił spadek ilości osób bezrobotnych o 84 osoby.” – mówił Owczarek.

REKLAMA

Spadek ten wciąż postępuje, bo na ostatni dzień czerwca tych osób bezrobotnych w gminie Radoszyce było już tylko 416.

Po przedstawieniu raportów przyszedł czas na serię głosowań. Najpierw radni pochylili się nad zatwierdzeniem sprawozdania z realizacji budżetu gminy za rok 2016. –„Biorąc za podstawę pozytywne opinie komisji stałych Rady Gminy Radoszyce komisja rewizyjna wnosi do Wysokiej Rady o zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy Radoszyce za 2016 rok.” – wnioskowała przewodnicząca komisji rewizyjnej Krystyna Zimińska.

Wniosek ten jednogłośnie przyjęła rada. Następnie przewodniczący Marian Jankowski odczytał opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o realizacji radoszyckiego budżetu, na który złożyło się około 34 milionów złotych wydatków i tyleż samo dochodów – opinia ta również była pozytywna. Radnym nie pozostało więc nic innego jak jednogłośnie przyznać wójtowi Pękali absolutorium. Ten nie ukrywał swojej satysfakcji z tego powodu, a samo absolutorium zadedykował zmarłemu niedawno Adamowi Binkowskiemu, wielkiemu przyjacielowi gminy. –„Jest satysfakcja i to mnie jeszcze bardziej mobilizuje do pracy. Chciałbym podziękować wszystkim radnym za jednogłośne zaufanie, sołtysom, pracownikom urzędu, to jest też ich absolutorium za ciężką pracę. Widać, że idziemy we właściwym kierunku, widać, że gmina się rozwija i jest coraz piękniejsza. Mamy coraz więcej pomysłów, które realizujemy. Kiedyś było kilka kluczowych pomysłów: budowa przedszkola, ośrodka zdrowia, zalew, droga wojewódzka. To inwestycje, na które czekaliśmy 30 lat, a czasem i dłużej. Wiemy, że dwie z tych dużych inwestycji są realizowane, czekamy na następne i jeśli nam się uda zrobić to w ciągu 4 lat to będę usatysfakcjonowany i będę uważał, że godnie spędziliśmy te lata od 2014 roku. -„Dostaliśmy hiobową wieść, że zmarł p. Adam Binkowski, pułkownik,  pracownik Urzędu Wojewódzkiego, który bardzo wspierał gminę Radoszyce. To absolutorium dedykujemy również jemu, bo wiemy, że dzwoniąc do niego zawsze dbał o gminę Radoszyce, pochodził z niej i zawsze nam pomagał.”  – powiedział nam tuż po sesji wójt Michał Pękala.

Warto dodać, że w całości sesji uczestniczyła Młodzieżowa Rada Gminy Radoszyce. Natomiast na zakończenie przedstawiciele władzy zaprosili wszystkich zgromadzonych na nadchodzące imprezy: Kuźnice Koneckie, które tym razem odbędą się także w gminie Radoszyce oraz festyn Radoszyczanie Dzieciom.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *