REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Uroczystość w Końskich [wideo, zdjęcia]

17 października odbył się Międzynarodowy Dzień Niewidomych – święto które ma na celu przedstawić opinii publicznej, rządom i władzy lokalnej problemy osób niewidomych i niedowidzących. Tego dnia osoby niewidome przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją i chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele. Z tej okazji, w Sali Bankietowej Astoria, Koło Polskiego Związku Niewidomych w Końskich zorganizowało spotkanie dla lokalnych członków i osób które wspierają organizację. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władzy.

REKLAMA

Zebranych gości przywitała Prezes koneckiego Koła PZN Bogumiła Lewandowska. Następnie głos zabrał starosta powiatu koneckiego Grzegorz Piec, burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszula Przygodzka oraz radna Rady Miejskiej Barbara Galant. Wszyscy dziękowali za zaproszenie, wyrażali chęć pomocy w integracji społecznej osób niewidomych i składali życzenia z okazji Międzynarodowego Święta Białej Laski.

REKLAMA

– „Ja żeby państwu nie przedłużać i po prostu nie psuć zabawy życzę wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, jak najmniej trudności w życiu codziennym, bo tych trudności jest bardzo wiele a państwo doskonale zdają sobie sprawę że macie poza tym jak wszyscy ludzie mają inne problemy, macie jeszcze dodatkowe problemy. Życzę wam dużo wytrwałości wszystkiego najlepszego i udanej zabawy ” – starosta powiatu koneckiego Grzegorz Piec

-„Ja tylko ze swej strony pragnę serdecznie podziękować państwu za zaproszenie. Zawsze chętnie bywam tutaj wśród państwa. Jako PCPR staramy się też wspierać w takim zakresie na ile nam pozwalają fundusze „pefronowskie” państwa, tutaj, tej organizacji. […] Życzę miłego spoktania, miłego dnia i oby wszystko w życiu układało się państwu jak najlepiej” – życzyła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszula Przygodzka.

– „Proszę państwa, ja bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie bo państwa środowisko jest liczącym się i bardzo aktywnym, wyróżniającym się również wśród innych miast powiatowych czy miast i gmin. To tradycje zespołowego działania spowodowały że u nas udał się pomysł z Zakładem Aktywizacji Zawodowej, że on działa prężnie że on nie tylko dostarcza opiekę ale daje możliwość normalnego funkcjonowania, zarabiania pieniędzy w sposób absolutnie zgodny z oczekiwaniami osób tam zatrudnionych. Ci wszyscy którzy tam pracują, ci wszyscy którzy jako osoby w pełni sprawne i pomagają zasługują na nasze, jako władz publicznych zobowiązanie do wdzięczności. Ja im chciałbym serdecznie za to podziękować. […] Państwu życzę owocnych obrad. Serdecznie dziękuję tym którzy zasłużyli na waszą wdzięczność i jak wiem mają odebrać dzisiaj wyróżnienia. Ponieważ ich wdzięczność obejmuje również miasto, gmina, radni rady miejskiej bo trudno żeby sama tylko administracja publiczna pochylała się na tego rodzaju problemami i bardzo się cieszę że są ludzie dobrej woli z administracji z businessu którzy z nami w tej sprawie współdziałają. Życzę owocnych obrad i miłej zabawy we własnym gronie ponieważ i to jest dla ludzi i to jest pewnego rodzaju sposób na integrację środowiska i sposób na przeżywanie waszego święta. Dziękuję bardzo” – mówił na spotkaniu burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

– „Czuję się bardzo zaszczycona, że zostałam zaproszona na wasze obrady. Chciałam z tego miejsca złożyć wam wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia przede wszystkim ale też spotykania ludzi dobrych, uczciwych i pomocnych na waszej drodze. Dziękuję bardzo” – składała życzenia radna Rady Miejskiej Barbara Galant.

Członkowie Koła PZN Końskie podziękowali Bogumile Lewandowskiej za cały trud włożony w działalność społeczną na rzecz osób niewidomych i słabo widzących – „Tak często idziesz pod prąd, nigdy się nie poddając, pukasz do różnych instytucji aby zdobyć środki na zorganizowanie chociażby takiej uroczystości jak dzisiaj, uroczystości świątecznych i wielu innych wspaniałych imprez wyjazdowych. Dostrzegamy twoje wielkie zaangażowanie w które wkładasz całe swoje serce aby w życiu osób niewidomych i słabo widzących wpadł promień radości. Życzymy tobie Bogusiu wytrwałości w realizacji zamierzonych celów, zdrowia abyś służyła nam jeszcze przez wiele lat”.

Następnie głos zabrał Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZN Mirosław Szymczyk. W swojej wypowiedzi podziękował władzom za wszelką pomoc i życzył dużo zdrowia i pomyślności wszystkim osobom niewidzącym i niedowidzącym -„Chcemy spotkać się z lokalnymi władzami. chcemy podziękować im za pomoc i to jest jakby główny cel tych spotkań integracyjnych. Bardzo dziękuję również i panu staroście i panu burmistrzowi za pomoc. […] Z okazji międzynarodowego dnia osób niewidomych i słabo widzących wszystkim osobom dotkniętym jakąś tam chorobą oczu życzę zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń. Życzę optymizmu, radości, żebyśmy nawet ze względu na to że nie dowidzimy czy nie widzimy nie pokazywali, że jesteśmy smutni, że jesteśmy przygnębieni, raczej żebyśmy pokazywali że jesteśmy bardzo optymistyczni. Dziękuje bardzo”. Prezes wręczył nagrody i wyróżnienia dla osób które pomagają, często bezinteresownie związkowi. Złotą odznakę PZN otrzymała długoletnia działaczka Marta Kowalczyk. Odznakę Przyjaciela Niewidomych odebrała jedna z trzech wyróżnionych osób – Barbara Galant. Statuetkę zarządu Koła PZN w Kielcach otrzymał kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej Grzegorz Wilk który podziękował za wyróżnienie i opowiedział o wspaniałej współpracy ze związkiem – „Bardzo dziękuję za takie wyróżnienie. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Bardzo się cieszę że zostałem doceniony, wyróżniony i zauważony chociaż współpraca układa nam się bardzo dobrze – tak jak powiedział pan prezes wcześniej – bywały trudności w założeniu tego zakładu ale to już jest za nami. Wszystko się udało. Pierwsze początki to był 2002 r. Kiedy Spółdzielnia Niewidomych była w likwidacji wtedy postanowiliśmy że jest potencjał ludzki – dużo osób niewidomych, które po zakończeniu działalności Spółdzielni Niewidomych koneckiej, kieleckiej wcześniej będą zostawały bez pracy i postanowiliśmy ten zakład otworzyć. Starania trwały cztery lata ale w końcu się udało. W 2006 r. zakład został utworzony. Działamy już 12 – 13 lat. Bardzo dobrze nam się układa współpraca, jak powiedziałem na początku i oby tak było dalej. Jeszcze raz serdecznie państwu dziękuję. Dziękuję wszystkim władzom Polskiego Związku Niewidomych. Życzę dużo zdrówka z okazji Dnia Białej Laski. Wszystkiego najlepszego, spełnienia wszystkich marzeń”. Prezes Szymczyk wręczył również legitymację członka nadzwyczajnego PZN Arturowi Milczarkowi. Nagrody otrzymali również długoletni członkowie PZN: Jadwiga Świtoń, Melania Wójcik, Czesław Skorupa, Celina Wilk, Czesław Chabiera, Alicja Janus i Stanisław Kłosek.

Po oficjalnej części nastąpił poczęstunek oraz część biesiadna, którą poprowadził Sebastian Bednarz znany jako DJ GASS.

W skład koneckiego Koła PZN wchodzi pięćdziesięciu członków z ośmiu gmin powiatu. Jak mówi prezes Bogumiła Lewandowska to dzięki pomocy sponsorów i przyjaciół mogą organizować takie spotkania jak Dzień Niewidomych – „Oczywiście musimy mieć na to środki bo trzymujemy się ze sponsoringu. Zawsze spotykamy dobrych ludzi w Końskich. Pomagają nam w zorganizowaniu takich spotkań – czy to są spotkania wigilijne czy to z okazji Białej Laski, integracyjne jakieś – zależy to tylko i włącznie o tych środków finansowych naszych” i dodaje – „Są pewne bariery. Sygnalizacje świetlne nie są udźwiękowione. Chodniki i krawężniki są za wysokie i wiele innych”.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski przypomniał lokalnym mieszkańcom i władzy o trudnościach życia codziennego osób niewidomych. Była to także dobra okazja aby podziękować wszystkim  angażującym się w pomoc takim osobom.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *