REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w Końskich [wideo, zdjęcia]

18 kwietnia każdego roku na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Z tej okazji w Końskich po raz pierwszy zorganizowano specjalną sesję muzealną. Podczas niej posłuchaliśmy o naszych muzealnych obiektach w Maleńcu oraz w Sielpi. 

REKLAMA

„Program sesji miał być nieco inny, ale główny referent nam się rozchorował, jest po operacji i leży w szpitalu w Warszawie. Posiłkowaliśmy się więc naszymi rodzimymi kwiatami, które warto pokazać tak jak Maleniec i jego dyrektor dr Maciej Chłopek będzie miał swój referat. Będzie również mówił o planach rozwojowych Muzeum w Sielpi burmistrz Obratański. I będzie też film instruktażowy ‚Krajobraz Mojego Miasta’. Wydaje się, że sesja zapowiada się bardzo ciekawie i również dyskusja wniesie wiele dobrego dla ochrony zabytków tu na terenie miasta i gminy Końskie” – mówił nam Wojciech Pasek, prezes PTTTK Końskie i główny organizator sesji.

Z wystąpień dr Macieja Chłopka oraz burmistrza Krzysztofa Obratańskiego dowiedzieliśmy się, że Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu dzięki dotacjom ma zostać przekształcony w największy wciąż czynny tego zakład w Polsce. Maleniec chce postawić na produkcję, pokazy pracy w gwoździarni i walcarni i być jedynym tak dużym działającym obiektem w naszym kraju.

REKLAMA

Burmistrz Krzysztof Obratański opowiadał o planach przekształcenia Muzeum Staropolskiego w Sielpi w obiekt interaktywny, który pokazując historię będzie też uczył, a dodatkowo także będzie możliwość podziwiania w tym miejscu walorów przyrodniczych – między innymi lęgowiska nietoperzy, które znajduje się pod zakładem. Gmina Końskie obecnie stara się o olbrzymią dotację na ten cel.

Muzealnej sesji towarzyszyły dwie miniwystawy – przybyli mogli oglądać plakaty z XX-lecia Międzywojennego, które funkcjonowały na Konecczyźnie oraz prace biorące udział w konkursie na projekt „świątecznego znaczka pocztowego” przygotowane przez członków koła filatelistycznego, które działa w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich, a prowadzi je nauczycielka Janina Ceterowska.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *