REKLAMA

Mieszkańcy gminy Gowarczów domagają się remontu drogi wojewódzkiej. Powstała petycja [wideo, zdjęcia]

Ponad tysiąc osób złożyło swój podpis na petycji do Marszałka Wojewodztwa o remont drogi wojewódzkiej 728 na trasie Kornica-Gowarczów i budowy przy niej ścieżki rowerowej. Stan techniczny wspomnianego odcinka powoduje zagrożenie bezpieczeństwa, nie tylko dla kierowców aut osobowych, ale również tych, którzy kierują pojazdami o dużych gabarytach, a także rowerzystów. Wójt gminy Gowarczów liczy na przychylą opinię Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

REKLAMA

Petycja na remont odcinka i budowę nowej ścieżki rowerowej powstała z inicjatywy Urzędu Gminy Gowarczów – „Ze względu na przeciągający się w czasie remont mieszkańcy się niecierpliwią. Jutro złożę do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego petycję, która została podpisana przez przeszło tysiąc mieszkańców naszej gminy. Ta droga jest w naprawdę opłakanym stanie i jest dla mieszkańców bardzo niebezpieczna”- mówi Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów.

REKLAMA

Zarząd Dróg Wojewódzkich postanowił podejść do sprawy zniszczonej drogi nieco inaczej – „Jak widzimy Zarząd Dróg Wojewódzkich już sobie w inny sposób radzi. Wolą stawiać ograniczenia prędkości. Mamy tutaj znak – ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę, na drodze wojewódzkiej. Przepisy to dopuszczają, ale to jest troszeczkę takie przerzucanie odpowiedzialności na kierowców, żeby sobie nie uszkodzili aut, poprzez dziury, nierówności i inne przeszkody oraz nie dochodzili roszczeń od Zarządu Dróg Wojewódzkich” – komentuje wójt.

W pomoc w zbieraniu podpisów włączył się niemal każdy sołtys z terenu gminy – „Dziękuję sołtysom, nie wszystkim, że się przyczynili do zbiórki tych podpisów pod tą petycją [] Tutaj, w największym sołectwie, pani sołtys Edyta Wiatrowska odmówiła takiej współpracy” – wspomina wójt.

Nakłady, jakie zostały poniesione na remont drogi były bardzo duże. Wykupiono już grunty pod ścieżkę rowerową, przebudowano także dwa mosty w miejscowościach Morzywół i Kornica. Obecnie do zakończenia przebudowy brakuje naprawdę niewiele – „Chodzi o te siedem kilometrów. Można powiedzieć, że ta droga 728 już jest całą wyremontowana, oprócz tego kawałeczka. Oczywiście tutaj podziękowania dla zarządu Urzędu Marszałkowskiego za remont drogi przez cały Gowarczów, włącznie z chodnikami. Naprawdę już niewiele zostało i chcielibyśmy, żeby ta droga była wyremontowana do końca bo wiem, że jest ona bardzo niebezpieczna, było bardzo dużo wypadków śmiertelnych na Morzywole, ta droga jest bardzo ruchliwa. Myślę, że Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przychyli się do naszej prośby” – dodaje Stanisław Pacocha.

Nowa droga z pewnością poprawiłaby  jakość podróży osób przejeżdżających przez gminę, a rowerzyści nareszcie mieliby własną ścieżkę rowerową, która zagwarantowałaby im większy komfort poruszania się i bezpieczeństwo. Jeśli tylko Zarząd Województwa Świętokrzyskiego w jakiś sposób odpowie na przedłożoną petycję to z pewnością Państwa o tym poinformujemy.

Zdjęcia:

REKLAMA

5 thoughts on “Mieszkańcy gminy Gowarczów domagają się remontu drogi wojewódzkiej. Powstała petycja [wideo, zdjęcia]

 1. Piotr pisze:

  Może zmobilizuje to burmistrza Obratańskiego i postara się o remont drogi wojewódzkiej 749 która przebiega przez Konskie. Ulicą Fabryczną i 1 Maja trzeba jechać slalomem by ominąć dziury w drodze .

 2. A droga przez Rogówek?odcinek leśny.Lasy Państwowe i ciężarówki dowożące materiał do fabryki ALPOL powinny sfinansować tą droge

 3. Izmir 15 pisze:

  Jeśli chodzi o panią Sołtys Edytę Wiatroską ,to wiele osób wie doskonale ,że to Ona walczyła o tę drogę jak również o drogę rowerową
  A dlaczego nie zbiera podpisów to można się domyśleć NIE PUSZCIE BZDUR !!!

 4. Kasia pisze:

  Panie wójcie widzę, że skorzysta Pan z każdej okazji, żeby podkreślić Pana relacje z sołtys Gowarczowa! Przypominam że to właśnie ona jako pierwsza kilka lat temu zbierała petycję o ścieżkę rowerowa na tym odcinku.
  Cały pomysł na petycję dot. przebudowy drogi 728 uważam za właściwy ale Pana ciągle podkreślanie relacji z Panią sołtys uważam za niepotrzebne i żenujące!

 5. Izmir 15 pisze:

  To jest tekst ze strony Rady Soleckiej Gowarczowa ,na dowód tego że, dzialania Pani Sołtys w sprawie drogi były podjęte DUŻO DUŻO WCZEŚNIEJ …SZKODA ŻE, W POJEDYNKĘ…
  Są również zdjecia z wizyty u Wicemarszałka województwa świętokrzyskiego właśnie w tej sprawie

  W dniu 29.09 2015r. Sołtys i Rada Sołecka była z wizytą u wicemarszałka województwa świętokrzyskiego Jana Maćkowiaka. Przedstawiona została petycja z listą poparcia w sprawie budowy ścieżki rowerowej z Kornicy do Gowarczowa wzdłuż drogi wojewódzkiej nr. 728. Pomysł ten poparło ok 500 mieszkańców. Spotkanie zakończyło się sukcesem petycja została pozytywnie przyjęta. Dziękujemy mieszkańcom za zaangażowanie w zbieraniu podpisów i udzielenie poparcia inicjatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *