REKLAMA

Mieszkańcy Kornicy pamiętają o swoich bohaterach [zdjęcia]

W 73. Rocznicę Pacyfikacji Kornicy w tej miejscowości zorganizowano uroczystości patriotyczne. Do mszy świętej oraz złożenia hołdu ofiarom doszło w minioną niedzielę. 

REKLAMA

Ponad 40 osób pochodzących z Kornicy zginęło w tragicznych okolicznościach w trakcie II Wojny Światowej w różnych miejscach naszego regionu i całego kraju. Kolejni bohaterowie działający w Armii Krajowej umierali tuż po wojnie. To właśnie im wszystkim w niedzielę mieszkańcy Kornicy, niezawodni kombatanci, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, policjanci, przedstawiciele różnych środowisk i władzy oddawali hołd. Organizacją wydarzenia zajęła się Elżbieta Piotrowska, sołtys wsi Kornica.

Wieńce składają przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Końskich: wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński.

Wieńce składają przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Końskich: wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński.

Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej w miejscowej Kaplicy pw. św. Floriana. Od początku oprócz mieszkańców, przedstawicieli służb mundurowych i różnych lokalnych grup w uroczystości uczestniczyły także nasze władze. Starostwo Powiatowe reprezentowała Dorota Duda – członek zarządu, a miasto i gminę Końskie  wszyscy trzej burmistrzowie: Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński.

REKLAMA

Po mszy świętej młodzież związana z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 zaprezentowała część artystyczną opartą na zeznaniach zawartych w książce Marka Piwowarczyka „Kornica – Historia wsi w świetle dokumentów i relacji świadków od 1916 do 1948 roku”. Uczniowie, którzy wystąpili przed lokalną społecznością to: Roksana Jakubowska, Izabela Bryk, Szymon Majewski i Mateusz Włodarczyk. Młodzież pełniła także wartę honorową w mundurach (Sylwia Kurek, Katarzyna Tkaczyk, Adrian Prasał, Mateusz Kosma i Damian Zając). Po pięknym przedstawieniu wszyscy udali się do Baryczy. Tam w lesie znajduje się pomnik poświęcony zamordowanym przez okupanta mieszkańcom Kornicy. To właśnie przy nim delegacje złożyły kwiaty oraz znicze.

Zdjęcia (Hubert Gołos):

Uroczystość patriotyczna w Kornicy 29

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *