REKLAMA

Miliony na drogi. Infrastruktura gminy Końskie zmieni się nie do poznania! [WIDEO]

Niewyobrażalne prawie 32 miliony złotych na przebudowę dróg chce pozyskać gmina Końskie w latach 2019-2020. Ponad 20 milionów z tej kwoty to środki już niemal pewne – by trafiły do gminy brakuje już tylko podpisu Premiera RP Mateusza Morawieckiego. O kolejne ponad 11 milionów samorząd właśnie rozpoczyna starania. 

REKLAMA

Jeżeli uda się zrealizować zakładane plany sieć dróg w mieście i gminie Końskie zmieni się nie do poznania. Wszystko to dzięki 80% dofinansowaniom, które samorządy mogą pozyskiwać z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych –„W pierwszym naborze tegorocznym do funduszu 12 kwietnia gmina Końskie złożyła osiem wniosków, które mają łączną wartość przewyższającą 27,5 miliona złotych. Jesteśmy w tej części samorządów gminnych, które mogą aplikować o 80% dofinansowanie i o takie się ubiegamy. Nie wiemy czy ostatecznie w takiej postaci zostanie nam przyznane, ale w lipcu tego roku otrzymaliśmy informacje z Urzędu Wojewódzkiego, że wszystkie nasze wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone i skierowane do zatwierdzenia do kancelarii Prezesa Rady Ministrów” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Centrum Końskich zostanie zupełnie przebudowane.

Wśród odcinków, które czekają już tylko na podpis premiera znajdują się między innymi dwa bardzo ważne i bardzo drogie projekty: budowa nowej drogi, która połączy ulicę Kielecką z ulicą Spacerową oraz wielka przebudowa centrum Końskich –„Wyróżniłbym przebudowę centrum miasta: ulicę Piłsudskiego, księdza Granata, Plac Kościuszki. To ta część systemu drogowego, która od dawna czeka na przebudowę, a dokumentacja została przygotowana dla potrzeb realizacji. Możemy sięgnąć po inne źródło finansowania, co nie znaczy, że rezygnujemy z rewitalizacji. To oznacza, że możemy przystąpić do prac wcześniej i zrobić je w dobrych warunkach montażu finansowego. To zmieni nasze centrum. Stworzy ‚salon miasta’, stworzy możliwości, które dzisiaj podziwiamy i korzystamy kiedy jesteśmy np. z gościną w Kielcach i możemy usiąść pod parasolem na rynku miejskim i zamówić kawę czy inny napój chłodzący. To zmieni centrum miasta przywracając zdolność do powrotu funkcji gospodarczych. Dzisiaj ze względu na ograniczone możliwości postojowe część centrum jest wykluczona gospodarczo. Niegdyś najbardziej atrakcyjne lokale dzisiaj są puste, a to dlatego że zmieniły się obyczaje zakupowe. Po prostu jeżeli gdzieś nie można dojechać, zrobić zakupów i załadować do samochodu to takie miejsca są omijane. Po przebudowie ta część miasta będzie oferowała możliwości zatrzymania się, postoju, zrobienia zakupów i będzie znacznie bardziej konkurencyjna w stosunku do innych punktów na mapie gospodarczej Końskich” – tłumaczy burmistrz Obratański.

REKLAMA

Centrum Końskich czekają duże zmiany.

Przebudowa dróg w centrum i stworzenie łącznika Kieleckiej ze Spacerową to już ponad 11,5 miliona złotych dofinansowania. Oprócz tego gmina Końskie będzie budować ulicę Wschodnią w Rogowie, Mostową na odcinku od Zielonej do Odludnej. Przebudowana zostanie ul. Jarzębinowa w Sielpi oraz wybudowana ścieżka rowerowa od Dziebałtowa do Sielpi drogami wiejskimi. Nowych odcinków doczekają się także: Nowy Kazanów, Nowy Dziebałtów, Sworzyce i Bedlno.

Wszystkie powyższe inwestycje otrzymały już wszelkie pozytywne rekomendacje, a ich łączny koszt to przeszło 28 milionów złotych, niemal 22 miliony będą pochodzić z dofinansowań.

Jednak to nie wszystko. W obecnie trwającym naborze gmina Końskie złożyła wnioski na remont lub budowę kolejnych sześciu odcinków. Łączny  koszt prac przy tych drogach wyniesie ponad 17 milionów złotych, a nasi urzędnicy liczą, że ponad 11 milionów złotych będzie pokryte z dofinansowania –„Największą wartość i największe znaczenie dla nas ma zamiar ubiegania się o dofinansowanie rozbudowy dróg na terenach inwestycyjnych. Jak Państwo wiecie gmina Końskie jest jedną z tych, które przygotowały starannie możliwość rozwoju działalności gospodarczej. Na północ od miasta między granicami Końskich a Kornicą i Proćwinem mamy tereny inwestycyjne, które są uzbrojone, są przedmiotem sprzedaży działek i inwestycji właścicieli. To się fajnie rozwija, ale okazało się, że dla części działek musimy dobudować dróg by były samodzielne. Wartość kosztorysowa tych dróg jest wysoka, bo to prawie 11,5 miliona złotych z czego część to koszty kwalifikowane. Musimy tam zaprojektować i wybudować wodociągi, kanalizację sanitarną, zapewnić zasilanie w energię elektryczną i inne media, które pozwolą by działki miały charakter gospodarczy. Ubiegamy się o dofinansowanie rzędu 6,5 miliona złotych, a więc to nadal bardzo atrakcyjny program i bardzo dla nas oczekiwana sprawa” – opowiada burmistrz Obratański.

Zupełnie nową drogą będzie odcinek łączący ulicę Polną z Krakowską.

Oprócz dróg na terenach inwestycyjnych w ramach naboru na 2020 rok gmina Końskie zamierza zbudować: rondo na skrzyżowaniu ulic Kazanowskiej, Piłsudskiego i 3-go Maja; rozbudować drogę prowadzącą od cmentarza do Stadnickiej Woli wraz ze stworzeniem wielu miejsc parkingowych; wybudować ulicę Źródlaną w Końskich, przebudować ulicę Warsztatową oraz stworzyć łącznik od Polnej do Krakowskiej. Wszystko to za przeszło 17 milionów złotych przy dofinansowaniu wynoszącym ponad 11 mln. 

Jednak to czy gmina w ogóle otrzyma środki na  ostatnie sześć projektów zależy w pierwszej kolejności od Urzędu Wojewódzkiego i wojewody Agaty Wojtyszek. W pierwszej fazie rozpatrywania wnioski muszą przejść właśnie przez tę jednostkę.

Zdjęcia:

REKLAMA

4 thoughts on “Miliony na drogi. Infrastruktura gminy Końskie zmieni się nie do poznania! [WIDEO]

  1. Przebudowa dróg w powiecie koneckim = przebudowa dróg w Końskich + wjazdówek/wyjazdówek z miasta. Reszta powiatu się nie liczy. Ileż razy można przebudowywać centrum Końskich, który to już raz w ostatnich latach ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *