REKLAMA

Minister rozdał pieniądze. Dla powiatu i gminy Końskie [wideo, zdjęcia]

Minister do spraw samorządów w piątek odwiedził Końskie. W starostwie powiatowym wręczył włodarzom powiatu koneckiego oraz gminy Końskie promesy na dofinansowania, które samorządy te otrzymały w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

REKLAMA

„Była okazja do tego by podsumować Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. To jest program kierowany przez Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego do samorządów, który ma wpływać na rozwój samorządów i poprawę sytuacji życiowej mieszkańców” – mówi nam Michał Cieślak, minister do spraw samorządów.

Gmina Końskie w ramach programu otrzymała dofinansowania o łącznej wartości 5 milionów 520 tysięcy złotych. Promesę z rąk ministra przyjął burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. Przy udziale tych pieniędzy powstanie: nowe przedszkole w Bedlnie (WIĘCEJ), sala widowiska przy Centrum Kultury w Końskich, a także samo centrum kultury zostanie dostosowane do potrzeb szkoły muzycznej (WIĘCEJ) –„To dopełnienie pewnych rzeczy, które już się wcześniej zadziały. Łącznie z ponad 8 milionami, które otrzymaliśmy wcześniej w ramach pierwszej takiej Samorządowej Tarczy Antykryzysowej na konta gminy Końskie wpłynęło ponad 14 milionów złotych. Są to pieniądze, które mają być przeznaczone na inwestycje i myślę, że to jest znakomite rozwiązanie, bo te środki są już na naszych kontach i będą pracować. W trakcie realizacji są już te inwestycje związane z przebudową budynku gimnazjum. Zaraz po nowym roku ogłosimy przetarg na budowę Przedszkola w Kopaninach. Czekamy tylko na potwierdzenie umową dofinansowania na budowę sali gimnastycznej przy tej szkole. Najchętniej ogłosilibyśmy te przetargi jednocześnie. Być może jeden wykonawca, gdyby wygrała przetarg jedna firma ułatwiłoby nadzór nad realizacją takiej inwestycji” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

REKLAMA

Powiat konecki dostał środki głównie na doposażenie szpitala (WIĘCEJ) – to przeszło 3 miliony 590 tysięcy złotych. Starosta Grzegorz Piec dziękuje za to dofinansowanie, ale i prosi o więcej. W nowym naborze starostwo chce pozyskać środki między innymi na budowę internatu w Baryczy, a także na zadania, które w pierwszym rozdaniu zostały odrzucone –„Panie ministrze proszę przekazać na ręce pana premiera serdeczne podziękowania. Złożyliśmy trzy wnioski i otrzymaliśmy kwotę 3,5 mln złotych. Całą tę kwotę przeznaczyliśmy na szpital, bo zdrowie jest najważniejsze. Między innymi kupimy karetkę pogotowia i wiele urządzeń, które mają ratować życie ludzkie. Nie tylko teraz w okresie pandemii, ale również gdy już wrócimy do normalności. Przed nami pewne rzeczy do realizacji i mam nadzieję, że wizyta p. ministra doprowadzi do tego, że będziemy dalej korzystać z tej pomocy. Przed nami drugi nabór i w nim składamy wnioski dotyczące przeniesienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na wyremontowane IV piętro. Ważna jest budowa internatu w Baryczy, gdzie koszt to 7 mln złotych i trzeci wniosek to przebudowa drogi w miejscowości Smyków – tam koszt jest około 2 milionów” – przemawiał starosta konecki Grzegorz Piec.

Kolejny nabór zapowiada także minister Michał Cieślak. On sam mocno interesuje się wizją budowy nowej siedziby dla koneckiego „Ekonomika” –„Kolejny nabór jest już uruchomiony. Trwa on od 10 grudnia do 21 grudnia. W tym czasie samorządy mają możliwość składania wniosków. Wiem, że zarówno pan starosta, jak i pan burmistrz złożyli odpowiednie aplikacje. Rozmawiałem z panem starostą o potrzebach budowy internatu, potrzebach przebudowy drogi, ale również o potrzebie budowy szkoły – Ekonomika. Myślę, że to ważne dla Końskich by ta szkoła we właściwych warunkach, otoczeniu i standardzie powstała tutaj” – tłumaczy Cieślak.

O wynikach kolejnego rozdania rządowych środków z pewnością będziemy Państwa informować.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *