REKLAMA

Młodzi Badacze odkryli w sobie naukową pasję! [wideo, zdjęcia]

W ramach programu „Świat Młodych Badaczy”, który powstał z inicjatywy firmy Henkel przez kilka dni w wielu szkołach powiatu koneckiego prowadzono bardzo atrakcyjne, interaktywne warsztaty naukowe. Z kamerą towarzyszyliśmy młodym naukowcom z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie. 

REKLAMA

„Świat Młodych Badaczy to inicjatywa firmy Henkel. Celem projektu jest odwiedzanie szkół, a dokładnie uczniów klas drugich, trzecich i czwartych szkół podstawowych po to, by ich zarazić pasją do odkrywania świata nauki, pokazać im, że nauka może być atrakcyjna. Dzieci w niej będą działać i zamienią się w badaczy na czas tych zajęć. Takie warsztaty trwają 90 minut i tak jak powiedziałam ich celem jest wdrożenie dzieci do świata nauki, do świata badań” – odpowiada Justyna Karpińska, edukatorka z organizacji Nauka Jest Fajna!, partnera edukacyjnego projektu.

REKLAMA

W stąporkowskiej Szkole Podstawowej nr 1 uczestniczyliśmy w zajęciach z uczniami klasy czwartej, a ich temat brzmiał „Z ziemniakiem na tropie kleju”. Młodzi naukowcy najpierw zostali poinstruowani o tym, że w laboratorium najważniejsze jest bezpieczeństwo. Od pań prowadzących warsztaty otrzymali oni specjalne fartuchy oraz zabezpieczające okulary. Później edukatorki z bydgoskiej organizacji Nauka Jest Fajna! Justyna i Maria wspólnie ze szkolnymi badaczami przeprowadziły szereg doświadczeń. Grupy uczniów sprawdzały więc, między innymi jakie substancje mają właściwości kleiste, a jakie nie; przy pomocy jodyny poszukiwały produktów spożywczych zawierających skrobię i w końcu samodzielnie stworzyły klej. Co ważne – młodzi naukowcy samodzielnie formułowali wnioski z wykonywanych wcześniej doświadczeń.

Zajęcia poprowadziły doskonale przygotowane do tej roli edukatorki.

„Jestem bardzo szczęśliwa, że dzieci tak chętnie angażują się w te zajęcia i rzeczywiście wchodzą w rolę naukowców na czas trwania warsztatów. Mam nadzieję, że w dłuższej perspektywie to doświadczenie będzie owocować. Bardzo się cieszę, że dzieci potrafią skupić się na wspólnym eksperymentowaniu pomimo zbliżających się wakacji” – tłumaczy Justyna Karpińska.

W czerwcowej edycji programu „Świat Młodych Badaczy” zajęcia odbyły się w: Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich im. Stanisława Staszica, Zespole Placówek Oświatowych w Nieświniu, Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie, Publicznej Szkole Podstawowej im. ppor. Karola Niedzielskiego „Dobosza” w Niekłaniu Wielkim, Szkole Podstawowej w Lipie i Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli. Łącznie w zajęciach udział wzięło około 250 dzieci z powiatu koneckiego.

Projekt realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty „Świata Młodych Badaczy” prowadzone były w Warszawie, Bydgoszczy, Pile, Wrzącej, Raciborzu i Dzierżoniowie. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 2 000 dzieci. Henkel rozpoczął realizację projektu „Świat Młodych Badaczy” w 2011 roku w Niemczech. Obecnie inicjatywa realizowana jest także w Rosji, Argentynie, Turcji, Irlandii czy we Włoszech, w efekcie czego łącznie już niemal 10 tysięcy dzieci uczestniczyło w ponad 33 tysiącach warsztatów.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach.

Do tego grona w ostatnich dniach dołączyły też dzieciaki z powiatu koneckiego. Wszystkie one, również te, które podczas warsztatów obserwowaliśmy w Stąporkowie na zakończenie zajęć od organizatorów dostały specjalną książeczkę, w której znajdują się opisy doświadczeń, które wspólnie z rodzicami można zrobić w domu. Uczniowie otrzymali także specjalne dyplomy potwierdzające ich uczestnictwo w zajęciach.

Więcej informacji o projekcie na www.henkel.pl i www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl

Zdjęcia:

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Comments are closed.