REKLAMA

Młodzież z Mechanika na międzynarodowych obozach [wideo, zdjęcia]

Od 13 lat delegacje z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 jeżdżą do niemieckiego Schierke by wziąć udział w Międzynarodowym Obozie Młodzieżowym. Porozmawialiśmy z uczestnikami tegorocznej wymiany.

REKLAMA

Mechanik dzięki uczestnictwie w tym projekcie jest jedną z nielicznych szkół w Polsce, która na raz współpracuje z sześcioma zagranicznymi partnerami z różnych państw. Między innymi dzięki temu w 2008r. uczennice  szkoły, uczestniczki obozu, zajęły pierwsze miejsce w Polsce w konkursie „Europa wielu kultur” zorganizowanym przez Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – Różę Thun.

Od 2003 roku każdego roku przynajmniej 10 uczniów Mechanika wyjeżdża do Schierke, a kolejnych 10 do kraju gospodarza obozu przejściowego. W tym roku były to Czechy, w 2008 Polska. Kilka dni temu porozmawialiśmy o trwającej edycji wymiany z grupą, która właśnie wróciła z niemieckiego Schierke.  – „Pierwszy taki obóz miał miejsce w 2003 roku. Brały w nim udział 4 kraje. Były to Niemcy, my, Litwa i Czesi. W kolejnych latach doszły kolejne kraje: Łotwa, Słowacja i Węgry i już od ponad 10 lat spotykamy się w takim gronie 7 krajów.” – opowiedziała nam Renata Miler, germanistka w ZSP nr 1.

REKLAMA
Międzynarodowa Wymiana Młodzieży w Schierke 025

Pamiątkowe zdjęcie uczestników obozu w Schierke

Oczywiście tego typu wymiany nie są organizowane by wyłącznie zająć wakacyjny czas ich uczestników. – „Obóz ma mnóstwo celów: edukacyjne, integracyjne, ale chodzi przede wszystkim o podnoszenie swoich kwalifikacji językowych, poznawanie nowych ludzi, kultur, naukę pracy w grupie i pełnej tolerancji.” – mówi Anna Leivo, anglistka w ZSP nr 1.

Każdego roku obóz odbywa się pod innym hasłem. Tym razem było to „Zrównoważony rozwój- wyzwanie dla sportu”. Młodzież pracowała w międzynarodowych grupach tematycznych, uczestniczyła w wycieczkach, zajęciach sportowych, wieczorach narodowych, dyskusjach, wspinała się po skałkach i w parku linowym. Nikt nie żałował czasu spędzonego w Schierke. „Oczywiście chcę tam wrócić. To jest bardzo pomocne, otwieramy się na nowe kraje, podnosimy swoje kwalifikacje językowe, poznajemy nowych ludzi. Dla mnie to jest wspaniała przygoda, której nie zapomnę do końca życia.” – Julia z drugiej klasy Technikum Architektury Krajobrazu.

W tej chwili druga grupa z Mechanika przebywa w Rychnowie nad Knieżną w Czechach. Niewykluczone, że za rok podobny obóz zostanie zorganizowany gdzieś w okolicach Końskich.

Zdjęcia (ZSP nr 1):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *