REKLAMA

Relacja wideo: Powiatowe Spotkanie Noworoczne 2018 [zdjęcia, wideo]

W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich w piątek odbyło się Powiatowe Spotkanie Noworoczne. By podsumować miniony rok w naszym powiecie przybyło do tego miejsca mnóstwo osób!

REKLAMA

Łatwiej byłoby wymienić kogo tego dnia w popularnym „Mechaniku” zabrakło niż opowiedzieć o wszystkich samorządowcach, urzędnikach i osobach związanych z różnymi organizacjami, którzy przybyli na to wydarzenie. Spotkanie poprowadził sprawdzony już podczas podobnych okazji duet: Beata Jakubowska – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnzjalnych nr 1 w Końskich oraz Krzysztof Stachera – Naczelnik Oświaty w Starostwie Powiatowym.

Gospodarzami wydarzenia byli: starosta konecki Bogdan Soboń oraz przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Marian Król. Starosta Soboń we wstępie próbował podsumowywać minione 12 miesięcy, złożył też wszystkim życzenia na kolejny rok. –„Szanowni Państwo. Osiem gmin – jeden powiat. My w powiecie koneckim w tej chwili mamy osiem, trzy miasta i staramy się cyklicznie te spotkania organizować. Frekwencja jest satysfakcjonująca, a wręcz można być dumnym, że wszystkie gminy, wszyscy włodarze, radni, przedsiębiorcy na to dzisiejsze spotkanie do nas dotarli. Noworoczne spotkanie organizujemy wspólnie z samorządami gmin, a uczestniczą w nich zaproszeni goście z całego powiatu, województwa. Niezależnie od podziałów politycznych, czy prezentowanych poglądów spotykamy się dziś w duchu wzajemnej współpracy, przyjaźni i wzajemnego szacunku. Naszym nadrzędnym celem jest praca na rzecz powiatu koneckiego.  Ten rok obfitował w różne wydarzenia na świecie, w Polsce i naszej lokalnej społeczności.  Zadania drogowe są hitem wszystkich sesji rad miast, gmin, powiatu. W ramach programu rozwoju obszarów wiejskich zrealizowaliśmy trzy zadania w gminach: Radoszyce, Słupia, Ruda Maleniecka. Łączna kwota to 4,5 miliona o długości 10,5 kilometra, 64 % dofinansowania kosztów kwalifikowanych. Tu oczywiście szczególne słowa podziękowania dla Marszałka Adama Jarubasa. W ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 dwa zadania gmina Stąporków i dwa gmina Słupia. W sumie z samorządami gmin powiatu koneckiego zrealizowaliśmy 32 zadania dotyczące przebudowy i budowy dróg o łącznej długości 24 kilometrów. Życzę serdecznie Wam i Waszym bliskim spełnienia wszystkich oczekiwań, wszystkiego co najlepsze, przede wszystkim zdrowia, samych spokojnych i szczęśliwych dni.” – mówił ze sceny starosta Soboń.

REKLAMA

W dalszej części wydarzenia na scenę wyszli wszyscy najważniejsi samorządowcy naszego powiatu. Byli więc burmistrzowie: Dorota Łukomska, Krzysztof Obratański, Michał Pękala oraz wójtowie: Henryk Konieczny, Stanisław Pacocha, Leszek Kuca, Robert Wielogopolan i Józef Śliz, a także przewodniczący poszczególnych rad gmin i miast. W imieniu wszystkich radnych powiatu głos zabrał przewodniczący Rady Gminy w Rudzie Malenieckiej Piotr Pałgan, a w imieniu włodarzy burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

„Sądzę, że gdybyśmy zrobili takie podsumowanie w poszczególnych gminach to tej satysfakcji byłoby jeszcze większej. Potwierdza się znana od dawna teza, że Samorząd jest jedną z najlepszych dokonań Rzeczypospolitej. Władza wybierana przez ludzi i przed ludźmi odpowiedzialna lepiej niż władze centralne wie jak gospodarować środkami publicznymi, jak zaspokajać zbiorowe potrzeby. Jestem zobowiązany złożyć wszystkim serdeczne życzenia. Nie tylko zdrowia, szczęścia, pomyślności, ale również tego by ten przeżyć względnie spokojnie. Było powiedziane, że mamy rok wyborczy i chciałbym życzyć Państwu by naturalna rywalizacja demokratyczna nie przerodziła się na wrogość. Jej mamy aż za dużo. Byśmy potrafili zapanować nad emocjami i rywalizowali szlachetnie na programy, pomysły, rzeczy, które mają budować naszą wspólną przyszłość, bo ani na tych, ani na następnych wyborach świat się nie kończy.” – przemawiał burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Burmistrz Obratański nawiązał do roku wyborczego i rozpoczynającej się kampanii wyborczej. Trudno zaprzeczyć jego słowom, bo na spotkaniu noworocznym pojawili się wszyscy mający polityczne ambicje. Nie zabrakło więc Grzegorza Pieca – szefa PiS-u w powiecie, Roberta Plecha – szefa Sojuszu Lewicy Demokratycznej, czy Michała Cichockiego – szefa Platformy Obywatelskiej.

O znaczeniu powiatu koneckiego i jego rozwoju w ostatnich latach opowiadali obecni na spotkaniu: europoseł Czesław Siekierski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

„Gratuluję tej energii, którą widać na co dzień w Państwa małych ojczyznach, w Waszej pracy. Wielokrotnie mam okazję się o tym przekonywać wizytując powiat przy różnego rodzaju okazjach: otwarciach, podpisaniach umów. Ostatnio przed świętami byłem w Miedzierzy na wspaniałych jasełkach i po raz kolejny przekonałem się, że w małych ojczyznach bije takie polskie serce, które potrafi tworzyć wspaniałą atmosferę.” – powiedział ze sceny marszałek Jarubas.

„Chciałbym wskazać na bardzo ważną konkluzję. Coraz więcej tego co się dzieje w małych ojczyznach i zależy od naszej aktywności to nie wszystko. Jest duży obszar spraw, które nie zależą od nas i są rozstrzygane w kwestiach globalnych. W świecie maleje rola państw i instytucji międzynarodowych. Rośnie rola wielkich korporacji, instytucji finansowych, które po prostu narzucają pewne rozwiązania. Rola państw i instytucji takich Unia Europejska sprowadza się do określenia pewnych zasad, formułowania prawa, a więc do określenia pewnych ram funkcjonowania. Myślę, że wielu z nas chciałoby byśmy byli w takiej sytuacji byśmy nie musieli otrzymywać środków z Unii. One są zależne od poziomu zasobności, poziomu PKB, poziomu bogactwa państwa, regionu, społeczeństwa. Chciałoby się byśmy mieli taki poziom rozwoju byśmy się nie kwalifikowali do tych środków. Unia to przede wszystkim wielki, wspólny rynek.  Na koniec chciałbym przekazać najlepsze życzenia: abyśmy pilnowali te wszystkie wartości, które mamy. Związane z naszą religią, wartości narodowe, te wartości związane z naszą regionalną kulturą, bo Unia mówi: zachowajmy wszystkie nasze wartości. Europa ma być różnorodna, przez to ma być piękna, a jednocześnie ma być zjednoczona.” – tłumaczył wszystkim Czesław Siekierski, europarlamentarzysta.

Na koniec spotkania wyróżniono najlepszych uczniów z naszego powiatu. Podziękowania i nagrody ze sceny odbierali Stypendyści Prezesa Rady Ministrów: Kinga Balińska, Paulina Deszczyńska, Łukasz Górecki, Norbert Grabka, Kuba Kurp, Kamil Trojanowski, Paweł Wesołowski i Aleksandra Piekarska; Stypendyści Ministra Edukacji Narodowej: Maciej Dziuba, Mikołaj Grzebieluch i Paweł Wesołowski; zwycięzcy Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych: Kacper Łyczek, Michał Piłat.

Ostatnim aktem było wręczenie nagród i podziękowań od władz powiatu dla zasłużonych osób w 2017 roku. Otrzymali je: Arkadiusz Karczewski, Poczet Sztandarowy ZSP 1, regionalista Krzysztof Woźniak, ks. Tomasz Waśkiewicz, Rada Sołecka wsi Jacentów, Zespół Ludowy „Rogowianka”, Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2036, Studio Tańca Point, Komenda Hufca ZHP w Końskich, Teresa i Jan Krawczykowie, Edward Rożnowski, Mikołaj Wróbel, ks. Tomasz Janicki, Karolina Potocka, Elżbieta Musiał, Stanisław Matuszczyk, Michał Szewczyk.

Całe wydarzenie zapewnioną miało także piękną część artystyczną. Pomiędzy przemówieniami i wręczaniem nagród przybyli mogli oglądać między innymi popisy tancerzy ze Studia Tańca Point oraz wokalistów z grupy „Królewiaczki”.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *