REKLAMA

Mnóstwo ludzi na ulicach przeciw wyrokowi Trybunału [fotorelacja, zapis LIVE]

Od czwartku w całym kraju nie ustają spacery, których uczestnicy sprzeciwiają się wyrokowi Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także działaniom władzy związanej ze Zjednoczonej Prawicą.  W poniedziałkowy wieczór na spacer wyszli konecczanie i to bardzo tłumnie. Na ulicach pojawiło się przynajmniej kilkaset, a być może nawet kilka tysięcy osób. Spacerowicze w pewnym momencie zajęli całą ulicę Warszawską – od zakrętu z Piłsudskiego aż po Rondo Cichociemnych. Zobaczcie zapis live ze spaceru i bogatą fotorelację. 

REKLAMA

Już niebawem zaprezentujemy Państwu obszerną relację wideo z wypowiedziami uczestników, a także między innymi posła Nowej Lewicy Andrzeja Szejny, który także spacerował, czy pierwszego spacerującego, inicjatora grupy na Facebooku (Wyrok na Kobiety – Końskie) Piotra Matyjaśkiewicza. Mieszkańców Konecczyzny pytaliśmy o ich motywy udziału w marszu. Będziecie mogli zobaczyć i usłyszeć hasła, z którymi na ustach mieszkańcy spacerowali. Warto zaznaczyć, że spacer odbył się w bardzo pokojowych warunkach. Policja była tylko biernym obserwatorem działań, dbała o zabezpieczenie ruchu drogowego i w żaden sposób nie ingerował w spacer mieszkańców. I chociaż niektóre hasła były niecenzuralne, to były one wynikiem bezsilności kobiet wobec ich zdaniem zbrodniczego prawa, które właśnie w Polsce jest procedowane. Nie było jednak ataków na policję, nie było ataków na świątynie, czy pomniki. Spacerujący swój protest rozpoczęli na skwerze miejskim, a zakończyli pod Starostwem Powiatowym. Tam przy pomniku patrona powiatu bł. ks. Kazimierza Sykulskiego zapalono symboliczne znicze, które mają symbolizować cierpienie tysięcy kobiet, a także powieszono wieszaki – symbol aborcji, które w Państwach z tak ostrym prawem aborcyjnym jak w Polsce wykonywane są w podziemiu, często w warunkach urągających podstawowym prawom człowieka.  Śledźcie jeszcze dziś tkn24.pl, a póki co zachęcamy do obejrzenia zapisu live powyżej oraz fotogalerii poniżej.

REKLAMA

 

A w środę, prawdopodobnie również o 18:00 podobny spacer ma odbyć się w Stąporkowie. Ma on mieć miejsce wokół pomnika grzejnika.

Zdjęcia (A. Góral):

Zdjęcia Klaudia Młodawska:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *