REKLAMA

Morawiecki: Klasy I-III na naukę zdalną, dalsze ograniczenia w handlu i kulturze

W środę Premier RP Mateusz Morawiecki zakomunikował kolejne ograniczenia związane z epidemią. Wiemy, że uczniowie z klas I-III przejdą na naukę zdalną, czekają nas kolejne restrykcje w handlu i kulturze. O wszystkich nowych wytycznych informujemy poniżej. 

REKLAMA

„Kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy służbę zdrowia i ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii. Dzisiaj 25 tysięcy przypadków to za dużo by mówić o stabilizacji. Restrykcje są niezbędne. Apeluje by pozostać w domach” – informował we wstępie Mateusz Morawiecki, premier RP.

REKLAMA

Następnie premier Morawiecki uderzył w protestujących przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego – „Każdego dnia wzrost liczby zakażonych osób w związku z protestami ulicznymi może wynieść 5 tysięcy osób […] Protestujmy, ale w sieci, tam wyrażajmy swoje poglądy” – apelował szef Rady Ministrów.

Następnie Premier RP ogłosił kolejne obostrzenia. To między innymi: 

  • Zdalne nauczanie dla klas I-III, przedłużenie zdalnej nauki dla starszych
  • 500 zł dla nauczycieli na sprzęt do pracy zdalnej
  • Zamknięcie wszystkich placówek kultury
  • Obiekty hotelowe tylko dla gości
  • W handlu 1 osoba / 10 m2 w małych sklepach,
  • Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte oprócz spożywczych, aptek i drogerii.
  • 1 osoba na 15 m2 w kościołach
  • Żłobki i przedszkola na ten moment wciąż pozostają otwarte

Wszystkie nowe zasady znajdziecie Państwo na poniższej grafice: 

Zmiany będą obowiązywać od soboty 7 listopada i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Premier zapowiedział też, że w przypadku dalszych wzrostów zachorowań czeka nas narodowa kwarantanna, czyli kompletny lockdown wiążący się także z zakazem przemieszczania –„Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło” – zapowiadał premier Mateusz Morawiecki.

Zapowiedziano także specjalne rekompensaty dla nauczycieli – 500 złotych na sprzęt komputerowy:

Mateusz Morawiecki zapowiedział także wsparcie dla biznesu, przedsiębiorców i wszystkich dotkniętych branż –„Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy. Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże – gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness”   – tłumaczył premier.

REKLAMA

One thought on “Morawiecki: Klasy I-III na naukę zdalną, dalsze ograniczenia w handlu i kulturze

  1. A jakim cudem dziecko z I klasy niepiśmienne ma się uczyć zdalnie, obsługiwać komputer, programy komputerowe, skąd w domach tyle komputerów ile dzieci (pożyczanych nie chcę bo małe dziecko może je uszkodzić mimowolnie w momencie). Kpina, a nie nauczanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *