REKLAMA

Można już kupować książkę o Lipie i Rudzie Malenieckiej

Książka Mariana Adamczyka „Lipa i Ruda Maleniecka” została wydana i jest już dostępna w sprzedaży. Autor opisuje w niej dzieje miejscowości leżących w dawnej parafii Lipa na Ziemi Koneckiej. Jest to już czwarta pozycja napisana przez Adamczyka.

REKLAMA

Lipa – wieś leżąca obecnie w gminie Ruda Maleniecka, w powiecie koneckim. Od czasów średniowiecza (1129 r.) posiadająca kościół, a później (aż do dnia dzisiejszego) parafię. Kościół zawsze był drewniany, obecny także takim jest. Wybudowany został w II połowie XVII w. przez Ignacego z Damajowic Strzembosza. Lipa leży z dala od głównych dróg, ale w związku z tym, że od wielu wieków była siedzibą parafii, w jej obszarze parafialnym znajduje się lub było kilka miejscowości mających duże znaczenie ekonomiczne i historyczne. Do tych miejscowości należy zaliczyć między innymi Rudę Maleniecką, Cieklińsko, Jakimowice.

REKLAMA

Terytorialnie opisany jest obszar obejmujący starą parafię Lipę, z takimi miejscowościami jak: Lipa, Ruda Maleniecka, Biały Ług, Budy, Cieklińsko, Cis, Greszczyn, Hucisko, Jakimowice, Młotkowice, Piaski (Tama), Słomiana, Szkucin, Wyszyna Fałkowska (Wólka), Wyszyna Machorowska i Wyszyna Rudzka. Administracyjnie obejmuje większość gminy Ruda Maleniecka, a poza tym kilka wsi z gmin: Słupia Konecka, Fałków i Radoszyce.

Marian Adamczyk to historyk z wykształcenia. Ukończył Uniwersytet Śląski w Katowicach, a od ponad 30 lat mieszka w Czermnie w gminie Fałków i pracuje w tamtejszej Szkole Podstawowej. Autor stworzył wcześniej trzy książki historyczne: „Bedlno i okolice. Dzieje miejscowości leżących w parafii Bedlno”, „Mieszkańcy Ziemi Czermińskiej i Fałkowskiej od XVI do XX wieku” oraz „Czermno i okolice. Historia miejscowości”.

Książkę można zakupić TUTAJ.

Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *