REKLAMA

Muzeum w Adamowie otworzyło wystawę na 100-lecie Niepodległości [wideo, zdjęcia]

Wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu oraz innymi ojcom Niepodległości Polski otworzono w weekend w Muzeum Ludowym w Adamowie. Za darmo można ją oglądać aż do 11 listopada. 

REKLAMA

„W ubiegłym roku myślałem o tym jak tu uczcić to stulecie. Razem z żoną ustaliliśmy, że zrobimy wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu na monetach i zaczęliśmy przygototywać się do tej wystawy.” – opowiada Jan Krawczyk, twórca Muzeum Ludowego w Adamowie.

Sale dotychczasowego muzeum są w pełni zapełnione, a zatem trzeba było stworzyć godne miejsce pod nową wystawę. Stąd pomysł budowy altany wystawowej. Pomogli sponsorzy i przyjaciele, ale większość środków przeznaczonych na budowę pochodziła z budżetu Państwa Krawczyków i z kredytu. –„Zaczęliśmy zbierać fundusze, było ich niedużo, a więc w większości zrobiłem to z własnych pieniędzy i z kredyt z banku. W tej chwili szukamy, ktoś nam już powiedział, że przeleje dwa tysiące, czekamy bo może będzie więcej tych sponsorów. Chodzi o to by można było w przyszłości inne rzeczy realizować: różne spotkania z ciekawymi ludźmi na przykład, a także dokończyć budowę – zrobić obicie z trzech stron, a na dole kostkę brukową czy parkiet.” – opowiadają Państwo Krawczykowie.

REKLAMA

Nowa wystawa prezentuje przede wszystkim stare monety. Na nich zaś znajdują się podobieństwa głównie Józefa Piłsudskiego, ale i np. Romana Dmowskiego oraz innych „ojców niepodległości”. Obejrzeć można także stare mapy, dokumenty i fotografie. Jej otwarciu towarzyszył występ zespołu ludowego Smykovia oraz prelekcja przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej Michała Zawiszy.

Właściciele zapraszają do Muzeum Ludowego codziennie, zwiedzać można bezpłatnie, ale wcześniej należy umówić się telefonicznie: 41 373 93 52.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *