REKLAMA

Na 76. lat po ‚Akcji Burza’ Końskie pamiętają [zdjęcia]

W niedzielę w kościele pw. św. Anny, który znajduje się w Końskich przy ulicy Browarnej odbyła się uroczysta msza święta w intencji wszystkich związanych z „Akcją Burza”. W ten sposób lokalna społeczność uczciła 76 rocznicę tego patriotycznego zrywu. 

REKLAMA

Starostwo Powiatowe w Końskich

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji żołnierzy Armii Krajowej. Brały w nich udział liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół i związków kombatanckich oraz członkowie władz gminnych i powiatowych. Obecni byli między innymi: starosta konecki Grzegorz Piec, burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk oraz radni gminni i powiatowi. Po nabożeństwie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze przed tablicą, która upamiętniała tę akcję. Organizatorem obchodów było koneckie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

„Akcja Burza” rozgrywała się na naszych ziemiach między styczniem 1944 roku, a styczniem 1945. Uczestniczyło w niej, według różnych szacunków, nawet 100 tys żołnierzy Armii Krajowej. Celem tych działań było skłonienie sił nieprzyjaciół do uznania władzy Rządu RP w Londynie oraz zademonstrowanie, że Polacy są gospodarzami spornych ziem.

REKLAMA

Zdjęcia (Marek Kozerawski, Starostwo Powiatowe w Końskich):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *