REKLAMA

Na Regionalnych Targach Pracy Hala Sportowa ZSP1 w Końskich pękała w szwach [zdjęcia, wideo]

W piątek 27 września 2019 roku w Hali Sportowej ZSP1 w Końskich odbyły się Regionalne Targi Pracy pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. Organizatorami wydarzenia byli Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, Powiatowy Urząd Pracy w Końskich oraz Starosta Powiatu Koneckiego.

REKLAMA

Oprócz starosty Grzegorza Pieca na targach pojawili się inni reprezentanci władzy: wicestarosta – Wiesław Skowron, członek Zarządu Jarosław Staciwa, Wojciech Owczarek – radny Rady Powiatu Koneckiego, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, radna wojewódzka Agnieszka Buras, wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha, wicewójt Smykowa Jerzy Duda, radni powiatowi oraz gminni.

REKLAMA

-„Organizacja Regionalnych Targów Pracy jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniający się rynek pracy oraz rosnące zapotrzebowanie na pracowników określonych branż” – tak po przywitaniu gości i uczestników o Regionalnych Targach Pracy opowiadał wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich Jacek Werens.

Po oficjalnym otwarciu targów uczestnicy mogli zwiedzać stoiska pogrupowane na 3 strefy. W strefie zatrudnienia znajdowały się firmy funkcjonujące na rynku powiatu koneckiego oraz agencje zatrudnienia. W strefie edukacji były szkoły oraz jednostki szkoleniowe. Natomiast w strefie przedsiębiorczości znajdowały się jednostki i instytucje publiczne tj. ZUS, US, PFRON, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Kielcach. Tak więc, odwiedzający mogli porozmawiać bezpośrednio z pracodawcami na temat warunków zatrudnienia. Pracodawcy zaś mogli skonfrontować swoje potrzeby z oczekiwaniami osób poszukujących pracy, uzyskać informacje o formach wsparcia i pomocy ze strony urzędów i instytucji.

„Regionalne Targi Pracy to miejsce w którym stwarzamy możliwość osobom poszukującym pracy a także osobom chcącym zmienić obecną pracę do bezpośredniego kontaktu z pracodawcami, z agencjami zatrudnienia oraz z instytucjami szkoleniowymi”. Trzecie Regionalne Targi Pracy w Końskich zorganizowane z udziałem z Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach oraz Powiatowy Urząd Pracy we Włoszczowie i Powiatowy Urząd Pracy w Skarżysku-Kamiennej. W strefie zatrudnienia mamy 28 stoisk wystawienniczych na których mamy do zaoferowania ponad 700 miejsc pracy w kraju oraz ponad 2000 miejsc pracy za granicą. Przeważają oferty pracy w branżach: budowlanej, produkcyjnej, transportowej, metalowej a także zainteresowane osoby znajdą zatrudnienie w branży gastronomiczno – hotelowej” – opowiadał zastępca dyrektora PUP w Końskich Jacek Werens.

Najwięcej wolnych miejsc pracy w ramach sieci EURES oferowanych jest w zawodach: malarz, murarz, stolarz, cieśla, elektryk, spawacz, ślusarz, operator CNC, monter, pracownik magazynu, pracownik produkcji, kierowca C+E, a także kucharz, kelner oraz pracownik do zbiorów. Najbardziej niezdecydowani mogli uzyskać darmowe porady od doradcy zawodowego.

Głównym celem Regionalnych Targów Pracy było wyjście na przeciw oczekiwaniom społecznym, ponieważ Końskie wciąż boryka się ze sporym bezrobociem – ponad 10%.

„Bezrobocie generalnie maleje w ostatnim czasie, w tej chwili stopa bezrobocia jest na poziomie 10,7% co stanowi 3228 osób bezrobotnych zarejestrowanych na koniec sierpnia w ewidencji UP w Końskich” – informuje wicedyrektor PUP Końskie.

W ramach Targów zorganizowane zostało spotkanie informacyjne – „Własna firma – pomoc na starcie” w którym wzięło udział ponad 50 osób. Prowadzącą była Agnieszka Stokowiec, reprezentującą Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Prelegentka przekazała słuchaczom praktyczne porady jak dobrze się przygotować do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Ważność targów docenił Andrzej Szejna, osoba dla której, jak sam twierdzi, rozwój pracy i edukacji jest jednym z najważniejszych celów jego działalności.

-„Chciałem zobaczyć jak to wygląda w Końskich. Jestem naprawdę pod wrażeniem, że jest to bardzo profesjonalnie przygotowane i inspiruje młodych ludzi i to jest dla mnie wspaniałe”.

Organizatorzy szacują, że piątkowe targi odwiedziło ponad 800 osób.

Zdjęcia (Patryk Dołęga):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *