REKLAMA

Na rowerach szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ [wideo, zdjęcia]

Około 40 osób w sobotni poranek wyruszyło spod budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Staszica w Końskich na V Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ. To wydarzenie łączące w sobie aktywność fizyczną, historię oraz krajoznawstwo. 

REKLAMA

„Dla nas, dla powiatu koneckiego to trzecia edycja. Pierwsza edycja była pomysłem starostę kieleckiego Mirosława Gębskiego. Wtedy pojechał tylko powiat kielecki, w następnym roku dołączył powiat włoszczowski, a trzy lata temu dołączyliśmy my jako powiat konecki oraz dołączył powiat jędrzejowski” – tłumaczy Grzegorz Piec, starosta konecki.

Organizatorami rajdu są powiaty: jędrzejowski, włoszczowski, kielecki oraz konecki. Rajd ma na celu uczczenie rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, poznanie walorów turystycznych powiatu koneckiego, a także propagowanie turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku, integracja środowiska lokalnego oraz wzmacnianie postaw patriotycznych.

REKLAMA

Grupa z Końskich rozpoczęła od złożenia wieńców i zniczy pod pomnikiem błogosławione ks. Kazimierza Sykulskiego. Hołd patronowi oddawali przedstawiciele władzy: starosta Piec, naczelnicy w starostwie Marcin Wiaderny i Marian Wikiera, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Jacek Werens oraz radny miasta i gminy Końskie Ernest Kruk. Następnie na rowerach peleton z Końskich wyruszył w kierunku Lasocina trasą wyznaczoną na potrzeby tego rajdu trzy lata temu –„Tradycyjnie wyruszamy spod pomnika, obwodnicą, następnie będziemy w Gatnikach, Starym Sokołowie, Zychach, Radoszycach i ostatni punkt, gdzie będziemy składać znicze to Wilczkowice i dąb poświęcony podporucznikowi Edwardowi Podwysockiemu. Te wszystkie nasze przystanki to miejsca pamięci. To jest Rajd Brygady Narodowych Sił Zbrojnych, ale u nas na terenie powiatu koneckiego nie było takich spektakularnych działań NSZ i dlatego my idziemy w kierunku przypominania II wojny światowej i stąd te punkty” – opowiada starosta Grzegorz Piec.

Na miejscu konecczanie spotkali się z mieszkańcami powiatów jędrzejowskiego, włoszczowskiego, kieleckiego, a nawet zawierciańskiego. Wspólnie wzięli udział w pikniku patriotycznym okraszonym dobrą muzyką i pyszną strawą.

Zdjęcia:

REKLAMA

5 thoughts on “Na rowerach szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ [wideo, zdjęcia]

 1. karmazyn pisze:

  Historyczne manipulacje.

 2. Herhor pisze:

  Przecież oni z Niemcami kolaborowali

 3. Jerzy Dudzic pisze:

  Kpt. Józef Wyrwa ps. „Stary”, dowódca jednego z oddziałów NSZ na Kielecczyźnie, w swoich wspomnieniach wydanych po II wojnie światowej we frankistowskiej Hiszpanii tak ocenił skutki działalności Brygady Świętokrzyskiej: „Brygada dała komunistom niebezpieczną broń do ręki. Posiadając niezbite dowody współpracy brygady z Niemcami, nietrudno przyszło komunistom obarczać odpowiedzialnością całe NSZ, a nawet AK. Mało Polaków, szczególnie tu, na emigracji, orientuje się, że istniały dwa odłamy NSZ. Rzeczywiste Narodowe Siły Zbrojne, które zachowując orientację polityczną, podporządkowały się jednolitemu dowództwu Armii Krajowej, oraz odłam wywodzący się z ONR (Obóz Narodowo-Radykalny), który działał samowolnie, współpracując z Niemcami na szkodę Polski. Z winy brygady zginęło w więzieniu wielu wartościowych ludzi. Każdy członek NSZ był traktowany przez UB jak kolaborant niemiecki. Szkody wyrządzone Polsce przez brygadę są wielkie”

 4. Historyk pisze:

  Potomkowie kolaborantów,zdrajców i morderców pojechali tropem kolaborantów,zdrajców i morderców,faszystowskie odpady

 5. Herhor pisze:

  Marian Wikiera nie promuje chyba kolaboracji?????!!!

Dodaj komentarz