REKLAMA

Nagrodzeni za promowanie powiatu. Kim są? [zdjęcia]

W miniony piątek miało miejsce Samorządowe Spotkanie Noworoczne. Podczas niego nagrodzono 11 osób oraz podmiotów za szczególne osiągnięcia w dziedzinie promowania powiatu koneckiego. Przedstawiamy nagrodzonych. 

REKLAMA

Janina Malicka – poetka, laureatka konkursów poetyckich, autorka tomików: „Myśli dojrzałe”, „W ogrodach moich marzeń”, „Pomiędzy marzeniami”. Od 2015 roku działa aktywnie w Warsztatach Literackich, a w 2017 została Członkiem Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago. Jej twórczość zdobyła uznanie nie tylko wśród Konecczan, ale również wśród chicagowskiej Polonii. Jej wiersze drukowane są na portalu Zrzeszenie Literatów Polskich w Chicago. W listopadzie 2018 roku zajęła I miejsce i wyróżnienie w konkursie pod nazwą „Tam gdzie Duch Narodu żyje” zorganizowanym przez Zrzeszenie Literatów Polskich w Chicago w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

REKLAMA

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Gowarczowie – istnieje od 2005 roku. Założycielem był ks. Damian Spiżewski a prezesem jest
pan Janusz Bielecki. Członkowie Akcji Katolickiej poprzez aktywne działanie urzeczywistniają wartości chrześcijańskie. Oddział prowadzi akcje charytatywne, a także propaguje wśród młodego pokolenie ideę patriotyzmu i miłości do ojczyzny organizując Regionalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. Działalność Oddziału wspierają: ks. proboszcz Marek Maciążek i ks. Adam Głuszek.

Kamil Ocetek – lekkoatleta-sprinter, wychowanek SOS-W w Baryczy. Łącząc pasję z ciężką pracą odniósł sportowe sukcesy także na arenie światowej. Na zawodach dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną Global Games w Australii pobił swój życiowy rekord w biegu na 200 m. Swoimi sportowymi osiągnięciami udowodnił, że bariery nie istnieją.

Tomasz Domagała – nauczyciel wychowania fizycznego SOS-W w Baryczy, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wielokrotny medalista Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego oraz Mistrzostw Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc i Trójboju Siłowym, Mistrz Polski Weteranów w Trójboju Siłowym Klasycznym w 2019 roku w Będzinie. Motywuje i wspiera kolejne pokolenia młodych sportowców m.in. Kamila Ocetka. Jest inicjatorem wielu przedsięwzięć sportowych. W 2019 roku został wyróżniony przez Starostę Koneckiego Grzegorza Pieca za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Uniwersytet Trzeciego Wieku – Aktywni w Końskich – działa od września 2016 roku dzięki inicjatorkom: pani Jolancie Rydzewskiej,
pani Teresie Dunajskiej i pani Grażynie Chwałek. UTW z sukcesem aktywizuje społecznie osoby dorosłe, daje im szansę na samorealizację, odzyskanie poczucia własnej wartości i odkrywania nowych pasji, a także nawiązywania przyjaźni.


Marian Adamczyk – historyk, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 30 lat mieszka w Czermnie i pracuje w tamtejszej Szkole Podstawowej. Jest autorem książek dotyczących historii „małych ojczyzn” m.in.: „Czermno i okolice”, „Lipa i Ruda Maleniecka. Zarys dziejów od XV do połowy XX wieku”, „Mieszkańcy Ziemi Fałkowskiej i Czermińskiej…” czy „Bedlno  i okolice…”. Jego książki inspirują czytelników do badania źródeł i poszukiwania własnych korzeni.

Sławomir Kołodziejczyk – Człowiek wielu talentów. Autor podręczników dla techników i szkół branżowych oraz opowiadań o tematyce fantasy i science – fiction. Pedagog z 25-letnim stażem związany zawodowo z ZSP nr 1. Od czterech lat prowadzone przez niego drużyny uczniowskie stają na podium zajmując czołowe miejsca w ogólnopolskim konkursie Turnieju Maszyn Wiatrowych – w 2019 r. zdobyli II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych w kategorii szkół ponadpodstawowych. Prywatnie również wiele wolnych chwil poświęca na rozwijanie swoich pasji jako konstruktor – majsterkowicz.


Witold Fitas – dyplomowany nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia w pracy pedagogicznej. Z uczniami klas mundurowych uczestniczy we wszystkich uroczystościach patriotycznych i państwowych w powiecie koneckim, budując u swych podopiecznych szacunek do Ojczyzny i symboli narodowych.

Zespół „Królewiaczki” – powstał w 2012 roku z inicjatywy pani Agnieszki Nowackiej i pani Doroty Kołodziejczyk, które postanowiły zainteresować dzieci polskim folklorem. Dzięki pracy młodych artystów i zaangażowaniu opiekunów pani Agnieszce Nowackiej i pani Annie Gorzelak zespół zdobywa nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych. W 2019 „Królewiaczki” reprezentowały Powiat Konecki na Węgrzech. Swoimi żywiołowymi występami podbijają serca widzów, ubarwiają liczne uroczystości i promują kulturę ludową. Zapraszamy Panią Agnieszkę Nowacką wraz z zespołem.


Stowarzyszenie Historyczne „Pasja” – w obecnej formule działa od września 2017 roku. Konecki oddział, któremu od początku przewodniczy Radosław Nowek, zrzesza w swoich szeregach sympatyków historii, szczególnie tej nam najbliższej dotyczącej Końskich i regionu. Członkowie stowarzyszenia w ramach prowadzonych działań współpracują z władzami samorządowymi, regionalnym oddziałem PTTK oraz świętokrzyskimi placówkami muzealnymi. W ubiegłym roku wspólnie z kolegami z Wyszkowa prowadzili poszukiwania depozytu powstańczego na terenie Muzeum Techniki w Sielpi. Relacja z tych działań została zaprezentowana na antenie TVP Historia w ramach cyklu programów Adama Sikorskiego „Było nie minęło”.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” –  powstała w 2019 roku przy udziale Stowarzyszenia „W Dolinie Czarnej” z siedzibą w Rudzie Malenieckiej oraz Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Tworzą ją pasjonaci
historii z terenów Doliny Czarnej, stanowiącej w przeszłości jeden z najważniejszych regionów przemysłowych Zagłębia Staropolskiego. Celem działalności grupy jest popularyzowanie metalurgicznych i patriotycznych tradycji Zagłębia Staropolskiego, poprzez rekonstrukcje XIX-wiecznych konspiracyjnych technologii produkcji broni i uzbrojenia z okresu powstań narodowych. W wyjątkowy sposób dzielą się swoją wiedzą o życiu oddziału partyzanckiego z okresu powstania styczniowego.

Relację wideo z Samorządowego Spotkania Noworocznego, którego elementem było wręczenie nagród wyżej wymienionym osobom i podmiotom znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA


Dodaj komentarz