REKLAMA

Pochodzący z Konecczyzny najstarszy lekkoatleta Europy skończył 110 lat [wideo, zdjęcia]

Stanisław Kowalski z Rogówka w gminie Gowarczów, obecnie mieszkaniec Świdnicy, tydzień temu obchodził swoje 110. urodziny. Były mieszkaniec gminy Gowarczów jest także najstarszym lekkoatletą Starego Kontynentu! Mimo sędziwego wieku czuje się świetnie, a sześć lat temu w wieku 104 lat pobił europejski rekord w biegu na 100 metrów!

REKLAMA

„Nikt nie wierzy, że ma tyle lat patrząc na jego zdjęcia, jak się porusza i że chodzi. Ma trzy córki – 82 lata, z nim mieszka – lat 80 skończy w listopadzie. Trzecia około 75 lat, nie pamiętam dokładnie. Odnalazłem w parafii w Gowarczowie akt chrztu Stanisława zapisany w języku rosyjskim z podwójnymi datami – posługiwano się wtedy i gregoriańskim, i juliańskim kalendarzem. Stanisław jest w dobrej kondycji, codziennie wychodzi na spacery, np. do cmentarza, na grób żony ma blisko – około kilometra. Chodzi też około 4 kilometrów do rynku w Świdnicy” – mówił nam Zygmunt Worsa, przyjaciel jubilata.

Stanisław Kowalski ma także 11 wnucząt, 10 prawnucząt oraz 6 praprawnucząt. Warto dodać, że jest także najstarszym lekkoatletą w Europie. Sześć lat temu w wieku 104 lat pobił rekord Europy w biegu na 100 metrów w kategorii stulatków!

REKLAMA

Fot. powiat.swidnica.pl

Wójt gminy Gowarczów Stanisław Pacocha przygotował także specjalny grawerton, który wyśle do jubilata. Zapewnia też, że gdy tylko minie zagrożenie epidemiczne odwiedzi 110-latka osobiście. Oprócz tego wójt za naszym pośrednictwem złożył najserdeczniejsze życzenia urodzinowe solenizantowi – znajdziecie je w materiale wideo załączonym powyżej.

Zdjęcia (powiat.swidnica.pl):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *