REKLAMA

Najważniejsze informacje o kredycie gotówkowym

Czasami potrzebujemy szybki zastrzyk gotówki na ważny zakup, wakacje, czy remont. Zastanawiamy się, czy zaciągnąć kredyt w banku, czy innej instytucji i jakie warunki musimy spełnić. Wszystkie szczegóły znajdziesz poniżej.
1. Czym jest kredyt gotówkowy?
2. Warto skorzystać z banku czy z firmy pożyczkowej?
3. Jakie warunki  trzeba spełnić, by otrzymać kredyt?
4. Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

REKLAMA

Czym jest kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolne cele, w zależności czego potrzebujemy. Może to być nowa pralka, samochód czy nagły remont, nie musimy się tłumaczyć, na co wydamy kredyt. Zanim się zdecydujemy na którąś ofertę, warto spojrzeć na ranking kredytów gotówkowych, wybierając tą najkorzystniejszą.

REKLAMA

Do wyboru mamy trzy rodzaje kredytu: konsumpcyjny, na karcie kredytowej i w ROR. Pierwszy przeznaczany jest na dobra konsumpcyjne, takie jak sprzęty AGD/RTV czy samochód. Kredyt na karcie najczęściej ma wyższe oprocentowanie i odnawia się automatycznie każdego miesiąca. W ostatnim przypadku można wypłacić większą kwotę, niż jest faktycznie dostępna. Składając wiosek mamy do wyboru formę stacjonarną, internet lub infolinię.

Warto skorzystać z banku czy z firmy pożyczkowej?

W zależności od tego,  jak szybko potrzebujemy środków pieniężnych i jak wysoka jest kwota, którą chcemy pożyczyć. W banku otrzymamy kredyt po kilku tygodniach i oferowane stopy procentowe są korzystniejsze. Warto spojrzeć na ranking i dzięki temu będziemy mogli wybrać najlepszą ofertę. Jeśli interesuje nas kredyt na 5 lat, możemy wnioskować go tylko w banku, dlatego trzeba także przemyśleć, jak długo chcemy go spłacać. Od tych czynników zależy, czy lepiej wybrać firmę pożyczkową, czy bank.

Jakie warunki  trzeba spełnić, by otrzymać kredyt?

Banki przyznają kredyty w zależności od zdolności kredytowej postulującego. Zdolność kredytowa zależy od poprzednich historii kredytowej, wieku, stanu cywilnego oraz systematyczności i wysokości dochodów. Dzięki tym informacjom banki wiedzą, że kwota zostanie spłacona.  Na początek pojawią się pytania o średnią pensję z ostatnich trzech miesięcy i o typ umowy z pracodawcą. Ta na czas nieokreślony jest najbardziej ceniona. Staż pracy gra także ważną rolę. Im dłuższy, tym korzystniejszy dla banku.

Mogą pojawić się także pytania o koszt utrzymania oraz wydatki miesięczne na osobę. Jeśli mamy zadłużenia i przekraczają one połowę naszych dochodów, nie otrzymamy kredytu. Jeśli posiadamy majątek w postaci własnego mieszkania czy samochodu, stanie się to dodatkowym punktem. Nie powinniśmy kryć zdziwienia, gdy bank zapyta nas o  wiek, stan cywilny, zawód czy wykształcenie. Te pytania pomagają określić, czy jesteśmy wiarygodnym pożyczkobiorcą. Dlatego warto przygotować się dobrze na takie pytania i wcześniej oszacować swoją szansę.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Jest ciężko zdobyć bezproblemowo kredyt, dlatego warto przygotować się wcześniej. Można sprawdzić swoją historię kredytową, na co największy nacisk kładą banki. Takie informacje uzyskuje się za darmo na stronie Biura Informacji Kredytowej, składając wniosek przez internet. Ocena BIK może wynosić od 192 do 631 punktów. Na stronie wystawiane są też gwiazdki (od 1 do 5). Szanse na kredyt są znikome, jeśli posiada się jedną gwiazdkę. Osoby z jedną gwiazdką mogą jedynie wnioskować o pożyczkę w instytucji pożyczkowej. Warto sprawdzić tę informację także dla siebie, ponieważ często po spłaceniu zobowiązań widniejemy wciąż na liście dłużników, ponieważ banki z opóźnienie informują o tym BIK.

Materiał zewnętrzny

REKLAMA


Dodaj komentarz