REKLAMA

Nasza uczennica z sukcesem na Olimpiadzie Ekologicznej! [wideo]

Aleksandra Zmieniecka to tegoroczna maturzystka z klasy akademickiej II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich i jednocześnie finalistka XXXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W tym roku w związku z epidemią tytuł finalisty to najwyższy laur w tych zmaganiach. Aleksandra dzięki swojemu sukcesowi ma ułatwiony start na studia. 

REKLAMA

Pierwszym etapem olimpiady był test, który uczniowie pisali w szkole. Z II LO z tym zdaniem dobrze poradziła sobie Aleksandra, ale i jej kolega Dawid Lewosiński z I klasy akademickiej. Potem przyszedł czas na drugi etap olimpiady, który w tym roku przybrał inną formę –„Wyglądało to inaczej niż np. w roku ubiegłym. Wtedy był test pisany na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a po nim etap ustny. Natomiast w tym roku roku ze względu na pandemię trzeba było napisać pracę badawczą dotyczącą problemu ochrony środowiska w swoim miejscu zamieszkania i stworzeniu planu naprawczego” – mówi nam Ola.

Uczennica „Nowego” skupiła się na czystości powietrza w Końskich i okolicach –„Dostrzegłam problem z zanieczyszczeniem powietrza […] Jednym z rozwiązanie jakie zaproponowałam była większa promocja realizowanego już u nas w gminie programu ‚Czyste Powietrze’. Dofinansowuje on między innymi zakładanie paneli fotowoltaicznych i innych źródeł odnawialnych. Innym pomysłem było nasadzenie bluszczu na ekranach dźwiękochłonnych przy drodze wojewódzkiej 728. Zaproponowałam też stworzenie mobilnych stacji rowerowych na trasie Końskie-Sielpia, co miałoby zachęcić mieszkańców do korzystania z tego środka transportu” – tłumaczy nam tegoroczna maturzystka.

REKLAMA

I to właśnie praca o czystości powietrza w gminie Końskie została bardzo wysoko oceniona i pozwoliła Aleksandrze Zmienieckiej otrzymać tytuł finalisty i znaleźć się wśród najlepszych specjalistów wiedzy o Ekologii w Polsce.  W tym roku w związku z epidemią nie wyłaniano laureatów, a zatem za zwycięzców Olimpiady. Dla młodej konecczanki to duży sukces –„Mam punkty na kierunki takie jak ekonomia, zarządzanie, geologia, geodezja i kartografia. Także na Śląskim Uniwersytecie Medycznym z przedmiotu biologia na dowolnie wybranym kierunku mam maksymalną liczbę punktów, czyli jest to równowartość tego gdybym maturę z biologii napisała na 100% i myślę, że to jest największy profit” – cieszy się Aleksandra.

Nasza redakcja młodej ekspertce w dziedzinie ekologii życzy dalszych sukcesów i gratuluje tego związanego z olimpiadą!

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *