REKLAMA

Naukobus przyjechał do Królewca [wideo, zdjęcia]

Centrum Nauki Kopernik z Warszawy w ubiegłym roku wysłało w Polskę specjalny „Naukobus”. Kilka miesięcy temu gościł on między innymi w Szkole Podstawowej w Kazanowie (relacja TUTAJ), a tym razem dotarł do Szkoły Podstawowej w Królewcu w gminie Smyków. 

REKLAMA

„Naukobus pojawia się w danym miejscu w taki sposób, że szkoła może się zgłosić do programu Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jeśli szkoła jest zainteresowana przyjazdem Naukobusa może się zgłosić i wtedy się pojawimy. Posiadamy osiemnaście interaktywnych eksponatów, z różnych dziedzin nauki: chodzi o to by dzieci mogły doświadczyć nauki nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Mamy eksponaty z różnych dziedzin i dzieci mogą same przez doświadczenie dowiedzieć się nowych rzeczy” – opowiadał nam Piotr Olczak, animator z Centrum Nauki Kopernik.

Naukobus w Królewcu pojawił się w czwartek około godziny 10:00. O jego wizytę zatroszczyła się dyrektor miejscowej szkoły Anna Cholewińska –„Próbowałam zaprosić Naukobus w ubiegłym roku, ale mi się to nie udało ze względów formalnych. Teraz jeden z rodziców powiedział, że jest taka okazja i ja tę jego propozycję wykorzystałam i zaprosiliśmy centrum. Dostaliśmy telefon i z wielką przyjemnością naukobus dziś gościmy” 

REKLAMA

W czwartek z interaktywnych eksponatów korzystało ponad 230 uczniów szkoły z Królewca, ale pojawiła się też młodzież z Kłucka i Radoszyc. W piątek z naukobusu korzystać będą też uczniowie z Mniowa, Grzymałkowa, Miedzierzy –„Każda godzina jest zaplanowana. Nie będzie takiej godziny byśmy się nudzili i nikogo nie było. Jest też czas dla rodziców, dla mieszkańców gminy” – mówi nam dyrektor Cholewińska.

Naukobus to nauczanie przez doświadczenie w bardzo różnych dziedzinach –„Na przykład tutaj niedaleko mamy eksponat <<Jak powstaje film>>. Mogą dzieci się dowiedzieć jak powstała kinematografia i stworzyć własną, podstawową animację. Dalej mamy eksponat biologiczny, gdzie możemy ułożyć tak zwanego <<człowieka układankę>>, czyli poukładać narządy w środku by dzieci dowiedziały się co znajduje się u nich głównie w klatce piersiowej” – tłumaczy Piotr Olczak z Centrum Nauki Kopernik.

Specjaliści z centrum nauki z gminy Smyków wyjadą w piątek około godziny 14:00. Ostatnia godzina funkcjonowania interaktywnej wystawy będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz