REKLAMA

Nie będzie internatu w Baryczy. Co z inwestycjami drogowymi? [wideo]

Epidemia koronawirusa oznacza dla samorządów zmiany w budżetach, ponieważ w wyniku obecnej sytuacji ich część pochłonie walka z zagrożeniem. Nie inaczej jest w powiecie koneckim, gdzie już na pewno wiemy, że nie dojdzie do bardzo ważnej inwestycji – budowy nowego internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. Pod znakiem zapytania stoją też dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

REKLAMA

Powiat konecki przez zaistniałą sytuację epidemiczną zrezygnował ze złożenia wniosku o dofinansowanie budowy internatu w Baryczy. Decyzję argumentował nam starosta konecki Grzegorz Piec –„Wszelkie rezerwy państwowe prawdopodobnie zostaną przeznaczone na walkę z koronawirusem, dlatego wątpię, żeby w tym roku udało nam się pozyskać rządowe wsparcie na budowę internatu […] najważniejszą rzeczą dla nas wszystkich jest teraz przetrwać ten wirus. My przede wszystkim będziemy wspierać szpital, bo to jest najważniejsze, żeby mieszkańcy powiatu i kraju byli bezpieczni i mieli zapewnione warunki zdrowotne” – mówił starosta konecki.

Grzegorz Piec zapewnił nas jednak, że w przyszłych latach Starostwo Powiatowe w Końskich wznowi starania o internat –„Tak jak powiedzieliśmy z Zarządem i Radą, będziemy robić wszystko, żeby za tej kadencji internat powstał. Już były daleko posunięte rozmowy, jeżeli chodzi o internat w tym roku, ale stało się co się stało” – dodaje Grzegorz Piec.

REKLAMA

Ciężko jest także przewidzieć finalny bilans powiatu koneckiego po przeminięciu zagrożenia epidemicznego –„Na pewno wszystkie jednostki samorządu terytorialnego na tym stracą. Jaki będzie tego efekt? Możemy tylko poczekać, bo na razie jesteśmy w stanie uśpienia. Wiemy poza tym, że duże środki pójdą na ratowanie miejsc pracy i przedsiębiorców. Jakim bilansem się to zamknie? Trudno na tę chwilę powiedzieć” – tłumaczył nam starosta konecki.

Zapytaliśmy Grzegorza Pieca także o inwestycje drogowe, które mają być dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych. Czy przebudowa powiatowych dróg jest zagrożona? –„Złożyliśmy kilkanaście wniosków na Fundusz Dróg Samorządowych, ale na tę chwilę nikt nie ma wiedzy jak to się skończy […] Jeżeli nie wypali Fundusz, to drogi wyremontujemy jeżeli będzie wola gmin. Powiat nie jest w stanie ponosić 100% kosztów dróg powiatowych, więc tak jak do tej pory będziemy finansować drogi 50/50 z gminami, ale na tę chwilę trudno cokolwiek powiedzieć” – opowiadał nam Grzegorz Piec.

Wszystkie budżetowe zmiany zostaną wprowadzone na sesji Rady Powiatu, która odbędzie się online po świętach wielkanocnych. Nie znamy jeszcze jej dokładnego terminu. Wiemy jednak, że zostanie przeprowadzona między 16 a 21 kwietnia.

REKLAMA

One thought on “Nie będzie internatu w Baryczy. Co z inwestycjami drogowymi? [wideo]

  1. Pingback: Paweł Pękala krytykuje władze powiatu koneckiego | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *