REKLAMA

Nie będzie wieży widokowej w Sielpi?

Wieża widokowa miała przyciągać do Sielpi kolejne rzesze turystów i być urozmaiceniem do spędzania czasu w tym miejscu, na przykład kiedy nie ma dobrej pogody do kąpieli wodnych i słonecznych. Tymczasem dowiadujemy się, że wieży przeznaczonej dla turystów może nie być, bo… zagrożeniem dla niej będą turyści, a zarazem ona może być zagrożeniem dla turystów. Sprawa pojawiła się podczas piątkowej sesji Rady Miasta i Gminy Końskie i przynajmniej dla naszej redakcji wydaje się być dosyć absurdalna. 

REKLAMA

Przykładowa wieża widokowa. Wykonawca: Firma Tatry

Przypomnijmy, że budowa wieży widokowej miała być częścią wielkiej rewitalizacji Sielpi. Radny Ernest Kruk dopytywał o to czy w związku ze zbliżającym się końcem prac w Sielpi doczekamy się i tego zapowiadanego obiektu.

Okazuje się, że wykonawca rewitalizacji zasugerował gminie by z wieży zrezygnować. Dlaczego? Obawia się on o zachowanie bezpieczeństwa na tym obiekcie, a jego obawy podtrzymuje też Komenda Powiatowa Policji w Końskich. Szczegółowo o tej sytuacji opowiedział burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański:

REKLAMA

„Wykonawca zwrócił się do nas z wnioskiem o rezygnację z budowy wieży widokowej wskazując głównie na kwestie bezpieczeństwa. W tej sprawie zwróciliśmy się do policji o opinię. Takie wieże są budowane i są istotną wartością dodaną w wielu miejscach. Wykonawca proponuje byśmy zrezygnowali, a jeśli zrezygnujemy to ta wartość będzie wykreślona z wartości robót […] Te wieże są na ogół w miejscach intensywnie użytkowanych przez cały rok, w miejscach gdzie takie budowle mogą być na bieżąco ochraniane i administrowane. Obawy i nie ma tu co ukrywać, są podzielane przez pracowników ZOSiR-u, one dotyczą tego w jaki sposób zabezpieczyć dostęp do wieży poza sezonem, a nawet w czasie sezonu biorąc pod uwagę jej lokalizację. Biorąc pod uwagę to jak wielu mamy turystów i jak często Ci turyści są w bardzo dobrym humorze, przekonani o swojej nieśmiertelności, a niektórzy nawet o umiejętności latania. Oczekujemy na to by policja się wypowiedziała, a wstępnie wypowiedziała się pozytywnie co do wniosku wykonawcy – sama stwierdziła, że nie będzie w stanie nam pomóc przy zabezpieczeniu dostępu do wieży. My jednak jesteśmy jeszcze przed ostateczną decyzją”. 

A zatem wydaje się, że kiedy planowano postawienie w Sielpi wieży sytuacja dotycząca bezpieczeństwa była zgoła odmienna. Ktoś w końcu to zaplanował, następnie włączył do projektu. Co zmieniło się na przestrzeni kilku lat trwającej rewitalizacji? My nie znajdujemy odpowiedzi na to pytanie.

Jeżeli jednak zdaniem służb wieża może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa, a turyści mogą być zagrożeniem dla wieży to może należałoby rozważyć także likwidację innych obiektów w Sielpi – np. nowopowstającego molo, czy prywatnych wypożyczalni sprzętów pływających. A biorąc pod uwagę utonięcia, które zdarzają się w niemal każdym sezonie – może i całego zbiornika wodnego. To oczywiście komentarz z przymrużeniem oka. Natomiast co do dalszych losów wieży to wszystko leży w rękach włodarzy gminy. Mimo sugestii od wykonawcy oraz policji o „niebezpiecznej wieży” mogą oni jeszcze zdecydować o jej wybudowaniu i udostępnieniu zwiedzającym. Do sprawy z pewnością będziemy wracać!

REKLAMA

14 thoughts on “Nie będzie wieży widokowej w Sielpi?

 1. gość pisze:

  Argumentacja o zagrożeniu bezpieczeństwa jest absurdalna. Wieże widokowe są w różnych miejscach i nic się nie dzieje, ale u nas zawsze jest jakiś problem.
  Wykonawca nie jest od decydowania czy coś ma powstać i czy jest zagrożeniem, tylko ma wykonywać zlecenie za które dostaje wynagrodzenie. Wykonawca i gmina równa się Kasa i tyle w temacie.

 2. Konecczanka pisze:

  Nieplanowana studnia bez wody jest w „rynku”…za darmo nie stoi.
  Na korbie od studni też powiesić się można.
  Na Browarach już dawno monitoring powinien być. To są takie pomysły a bezpieczeństwo nijakie.
  Boją się statystyk topielców i szybowców.
  Od początku też mogły być plany, że niby wieża będzie ale jej nie będzie.
  Gdzieś się szuka oszczędności, ciekawe w jakim celu?

 3. zdyszany mleczarz pisze:

  To świadczy o bezsilności miasta i służb. Są dziesiątki wież w analogicznych podobnych wielkością miejscowościach i miejscach turystycznych a…w Końskich nie można…Koło Końskich jest już jedna wieża i nikt jej nie pilnuje choć wkoło bagna.
  https://fotopolska.eu/356488,foto.html?o=b87092

  • Slaw pisze:

   Nie ma juz kilka dobrych lat tej wiezy w Krasnej. Co do SIelpi, powinna stanąć, bo wykonawca nie ma nic do tego. Z drugiej strony tyle milionow złotych wywołuje wyobraxnię, że trzeba by tam komuś ett stworzyć do chronienia albo odgradzac dodatkowo teren. Moze ktoś wejśc, ludzie na tzw. bani i nieszczęście gotowe. W końcu to Ibiza, na Ibizie ludzie robią głupoty po gorzale albo proszkach.

 4. […] Potem przyszedł czas na pytania. Aktywny jak zwykle był radny Ernest Kruk, który skrupulatnie wypytywał o prace w Sielpi związane z robotami przy jazie, czy odmuleniem zbiornika.  Sporo uwagi poświęcono zapowiadanej budowie wieży widokowej… która jak się okazało jest zagrożona, o czym więcej w osobnym artykule (TUTAJ). […]

 5. Obywatel pisze:

  A to ci ciekawostka wykonawca proponuje nie wykonywać wieży widokowej. To jakieś kuriozum po 3 latach takie propozycje. A tak na marginesie podobno miało być nowe molo takie jak w Sopocie czyli na palach aby woda mogła swobodnie przepływać bo to co jest podobno zatrzymuje osady itp. A nowego mola niema tylko kładzie się na starym nasypie/molo chodnik a molo a raczej most buduje się pomiędzy starym molo a nową wyspą. Tak więc jak to jest miało być nowe molo czy nie bo już się pogubiłem. Czy znowu wykonawca coś zaproponował. Bo np. tak będzie taniej tylko dla kogo.

 6. gość pisze:

  na całym świecie tego typu obiekty stoją ,ale w Sielpi nie może być bo radni mają świadomość,że przyjeżdża tam PiSobydło

 7. Taki ktoś pisze:

  Co ma policja do kwestii bezpieczeństwa konstrukcji? Poza tym jeśli obawiają się miłośników bangee bez liny to można zastosować siatki ochronne a nie rezygnować z wieży

 8. Jaś pisze:

  Idąc tym tokiem myślenia, to największym zagrożeniem w Sielpi jest sam zalew, bo ginie tam co roku kilka osób. Należy go zasypać i będzie spokój, a domki wyburzyć ponieważ w czasie burzy na taki domek może runąć ogromne drzewo, a tam ich nie brakuje i tragedia gotowa. Oprócz tego burdy i bijatyki pijanych letników. Ponadto, należy zlikwidować wszystkie drogi prowadzące do Sielpi na wypadek gdyby jednak przyszło komuś do głowy tam pojechać.
  Dlaczego nie jestem zdziwiony że poparła to policja ha ha ha.

 9. zenek pisze:

  ale jest studnia ,chore miasto za sprawą władzy jak
  zwykle okłamali społeczność

 10. Konecczanin pisze:

  Wieża powinna stanąć.
  Na pewno będzie porządaną ciekawą i chętnie odwiedzaną atrakcją, przeciągnie kolejnych turystów. Sam z niecierpliwością czekam na jej wykonanie i nie wyobrażam sobie że może jej nie być. Miejsce jej posadowienia pewnie już przygotowane i dojście zrobione i to wszystko na darmo?! Po co było więc ją planować i robić ludziom nadzieję. Wykonawcy często proponują rozwiązania wygodne dla nich… temat rzeka.Co do kwestii bezpieczeństwa to na ludzką głupotę nie ma lekarstwa ale monitoring powinien pomóc.
  Czekamy więc na tą wieżę.

 11. KRUP pisze:

  Kur.. czytam i nie wierzę to co widzę. Skwerem i sielpią powinna się zająć jakas telewizja żeby pokazać jak można spier…. takie inwestycje. To się nadaje pod prokuratora. Działanie na szkodę miasta i regionu. Gościu po podstawówce by to lepiej zorganizował.

 12. Zbychu pisze:

  To jest tekst i argumentacja dla pisowskiej ciemnoty

 13. xyz pisze:

  Zgadzam się z zdyszany mleczarz!

  W wielu miejscach w Polsce i na świecie wieża widokowa jest atrakcją. W Sielpi zastanawiają się czy z niej nie zrezygnować bo są tam sami debile- to chyba policja bardziej powinna pilnować porządku, w końcu od tego jest a nie NORMALNI ludzie będą na tym najbardziej pokrzywdzeni. Ponieważ na Sielpi przebywają też debile.
  W takim razie może trzeba zastanowić się nad zamknięciem obiektu- skoro towarzystwo tam przybywające to taka patologia – dobrze, że nad morze, czy inne polskie zalewy jeżdżą sami elokwentni ludzie – tam można taką infrastrukturę budować.
  Cała patola kraju zjedzie na Sielpie i w innych regionach będzie bezpiecznie- a co za tym idzie- można pomyśleć jeszcze nad ogrodzeniem Sielpi drutem kolczastym -by to zło nie wylewało się na okolicę.
  Miłego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *