REKLAMA

Nie żyje pochodzący z Bedlna ppłk. Tadeusz Barański

Zmarł ppłk. Tadeusz Barański ps. „Tatar” pochodzący z Bedlna w gminie Końskie. Był on ostatnim żyjącym „Robotowcem”. Odszedł w wieku 96 lat. 

REKLAMA

Tadeusz Barański 1924-2020

Tadeusz Barański był żołnierzem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury – Nurt”. Brał udział w akcji „Burza” i walkach na Wykusie. Ppłk Tadeusz Barański ps. Tatar, urodził się 1 września 1924 roku w Bedlnie w gminie Końskie. Był żołnierzem AK, a po wojnie działał w organizacji WiN na Dolnym Śląsku.

Następnie przeniósł się do Łodzi, gdzie pracował między innymi jako nauczyciel. Barański był propagatorem wiedzy historycznej. Do ostatnich lat życia brał udział w patriotycznych wydarzeniach i wygłaszał przemówienia. Bywał gościem „Koneckiego Września”. Prowadził też prelekcje np. w koneckiej Bibliotece Publicznej. Do biblioteki w Końskich przekazał też swoje pamiątki historyczne – miało to miejsce w marcu 2020 roku. Wtedy w ten sposób mówił do zgromadzonych –„Czuję się tutaj jak wśród swoich, jak u siebie. Dla mnie każdy konecki kamień, każdy konecki budynek i mogiły na cmentarzu to miejsca drogie mojej pamięci, bo tu spędziłem swoje najpiękniejsze lata. […] Cieszę się, że tu jestem. Bardzo Was kocham” 

REKLAMA

Warto obejrzeć materiał wideo, w którym ppłk. Barański podzielił się z nami swoimi przemyśleniami na temat działalności Żołnierzy Wyklętych:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *