REKLAMA

Niekłański Październik. Ku czci poległym i ku pamięci potomnym [wideo, zdjęcia]

Tradycyjnie już w trzecią niedzielę października członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele gminy Stąporków, władzy różnego szczebla oraz lokalna społeczność spotkali się aby upamiętnić żołnierzy i cywilów poległych na ziemi stąporkowskiej. Jednym z organizatorów tych uroczystości była burmistrz Stąporkowa – Dorota Łukomska.

REKLAMA

„Niekłański Październik to inicjatywa parafian z Niekłania. Wraz z nimi już dziesiąty raz spotykamy się tutaj w kościele w Niekłaniu, następnie przechodzimy na pomniki, później jest uroczystość w szkole. Swoją obecnością oddajemy hołd tym którzy oddali swoje życie, a my możemy dzisiaj żyć w wolnej i niepodległej Polsce” – opowiada włodarz.

W tegorocznych obchodach, które miały miejsce w ostatnią niedzielę uczestniczyli również członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, starosta konecki Grzegorz Piec, wicestarosta konecki Wiesław Skowron, członek zarządu powiatu Jarosław Staciwa oraz radni gminy Stąporków z przewodniczącym Jackiem Kołodziejem. Gośćmi honorowymi byli kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy AK przybyli między innymi z Końskich, Radoszyc, Szydłowca i Opoczna.

REKLAMA

Jak już wspomniała burmistrz Stąporkowa uroczystość Niekłańskiego Października rozpoczęła msza święta w intencji poległych mieszkańców i żołnierzy w latach 1939-45. Po nabożeństwie zaproszeni goście wraz z delegacjami złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych mieszkańców Ziemi Niekłańskiej oraz na lokalnym cmentarzu. Następnym punktem uroczystości było złożenie wieńców okolicznościowych przed pomnikiem Żołnierzy Partyzantów Zgrupowania Świętokrzyskiego „Ponury” w Wielkiej Wsi.

Stamtąd też delegacje przeniosły się do Furmanowa aby wraz z pocztami sztandarowymi oddać cześć i hołd przed nowo otwartą kapliczką oraz pomnikiem Poległych w Bitwie 5 listopada 1944 r. Święcenia tego miejsca dokonał proboszcz tutejszej parafii ks. Zbigniew Ścierski. Na miejscu odbył się również Apel Pamięci zwieńczony salwą honorową w wykonaniu żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Ostatnim punktem niedzielnego spotkania była akademia przygotowana przez Publiczną Szkołę Podstawową im. ppor. Karola Niedzielskiego „Dobosza” w Niekłaniu. Tam krótki rys historyczny miejsca i upamiętnionych bohaterów przedstawił Bolesław Niedzielski – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Niekłaniu.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *