REKLAMA

Nieokiełznana wycinka lasów w gminie Stąporków? Sprawdzamy to [zdjęcia]

Jakiś czas temu otrzymaliśmy wiadomość zaopatrzoną w zdjęcia, w której nasza czytelniczka zwróciła uwagę na wycinkę drzew w lasach gminy Stąporków. Ponadto pojawiło się więcej niezadowolonych głosów. Sprawdzamy, co na to przedstawiciele Nadleśnictwa Stąporków.

REKLAMA

Zgłaszająca mieszkanka Czarnieckiej Góry poinformowała nas o tym, że wstawiła post na Facebooka, w którym pisała (pisownia oryginalna):

REKLAMA

Kieruję krótką wiadomość do mieszkańców Czarnieckiej Góry i okolic z prośbą wypowiedzenie się na temat okolicznych wycinek drzew i lasów. Napisałam jakiś czas temu w tej sprawie do Jakuba, który jako Sołtys Czarnieckiej Góry, przyznał mi rację, że niestety coraz więcej widzimy takich miejsc, gdzie nasz okoliczny krajobraz leśny jest mocno wyeksploatowany, a przecież Czarniecka Góra stara się o przywrócenie statusu uzdrowiska! Lasy tworzą mikroklimat, który tutaj uznaje się za leczniczy i wyjątkowy, więc zachowanie, dbanie i rozwijanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych Czarnieckiej Góry powinno być naszą wspólną sprawą.

Jak się okazuje wpis spotkał się z dużym zainteresowaniem innych mieszkańców gminy Stąporków, którzy ostro wypowiedzieli się na temat wycinki drzew. Poniżej prezentujemy kilka z komentarzy (pisownia oryginalna):

„Rabunkowa wycinka drzew. W lasach państwowych tylko zyski się liczą nie Przyroda”

„Dawno pisałam w tym temacie, władze to zlewają. […]  Akceptują tę katastrofę, którą oglądamy w lasach. Kiedyś z tego zostaną rozliczeni, ale co nam po tym, jak z terenów Polski, bezpowrotnie zniknie to co bezcenne. STOP GRABIEŻY LEŚNEJ!!!”

„Aktualnie ciężko pójść do lasu gdzieś w okolicy gdzie nie ma wycinki. Jadąc samochodem nie zawsze to widać bo zostawiają niewycięty pas przy drodze. Wchodząc w głąb lasu widać już tylko wycięte połacie… Masakra”

„to prawda, i coraz częściej tną nawet przy drodze … Wycięta jest duża połać lasu obok zalewu na Janowie zaraz przy skrzyżowaniu, wygląda to okropnie”

Pojawiły się też sugestie, że wycięte drzewa zabierane są za granicę:

„sprawdź ile idzie do Chin. Głównie do Chin. Rozumiem, że kłóci się to z Twoją ideologią „polskiego patrioty” . Niemcy złe, a tu jednak do Chin wszystko idzie”

„większość idzie do Chin, nie przetworzone, wysyłają DŁUŻYCĘ”

Jak widać temat wywołuje oburzenie. Skontaktowaliśmy się więc z Nadleśnictwem Stąporków, aby zapytać jego przedstawiciela o zdanie.

– „To, ile wycinamy wynika z zatwierdzonego planu urządzenia lasu ministra środowiska. My ani więcej, ani mniej nie wycinamy. Ten plan jest zawsze uzgadniany między innymi z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. On ma zrobioną ocenę wpływu na środowisko, więc wszystkie standardy związane z ochroną środowiska są zachowane” – mówił Jacek Oleś, zastępca nadleśniczego.

Dowiedzieliśmy się, że rocznie na terenie nadleśnictwa wycinane jest ok. 60 tysięcy metrów sześciennych drzew, jednak zawsze na ich miejsce sadzone są kolejne rośliny. W tym roku jest to ok. 100 hektarów lasu, pojawia się więc około 300-400 tysięcy nowych drzew każdego roku. Założony bilans jest więc dodatni i takie są założenia także na kolejne lata.

W temacie wywożenia ściętych drzew za granicę także wypowiedział się Jacek Oleś: – „My mamy podpisane około stu umów z odbiorcami drewna. Wszyscy odbiorcy są krajowi. Co się dalej dzieje z tym drewnem, co odbiorcy z nim robią, to już nie mamy wiedzy i wpływu na to. Natomiast my bezpośrednio nie sprzedajemy drewna ani jednej firmie, która by pochodziła z Chin”

Słowa zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Stąporków powinny więc w jakimś stopniu uspokoić mieszkańców gminy. Jednostka nie ma wpływu na rozmiar wycinki, jednak regularnie dosadza nowe drzewa, w dodatku w bilansie dodatnim. Upłynie jednak mnóstwo czasu zanim osiągną one rozmiary tych drzewostanów, które zostają wycięte.

Zdjęcia (czytelniczka):

REKLAMA

5 thoughts on “Nieokiełznana wycinka lasów w gminie Stąporków? Sprawdzamy to [zdjęcia]

 1. bikom pisze:

  W lasach zwłaszcza na odcinku Pardołów – Odrowąż też powycinali co mogli i co było państwowymi lasami, a na dodatek z tej drogi urządzili sobie miejsce wyciągania drzewa i załadunek na samochody. Ciągali grube pnie po tej drodze, zrywając asfalt i ładowali na samochody. Droga asfaltowa przestała tam istnieć, tylko popryskali zrujnowaną drogę powierzchownie mieszaniną kamyczków z asfaltem. Kto zapłaci na zniszczoną drogę, kiedy te lasy odrosną ?

 2. Lafar kas pisze:

  Wycinanie starych drzew to chamstwo i uderzanie w jakość powietrza i ilość tlenu!! Jedno drzewo stuletnie produkuje tyle samo tlenu co tysiąc siedemset dziesięcioletnich!!!

 3. Dariusz pisze:

  Rządzącym brakuje pieniędzy na przyszłą kampanię oraz rozdawanie pieniędzy dla Ukraińców więc trzeba wycinać lasy.

 4. aaa pisze:

  był taki minister który pozwolił wycinać ale go już niema tak jak tych drzew [bumerang po niego wrócił ]czyżby przepis został

 5. Mieszkaniec pisze:

  Lasy Czarna, Czarniecka Góra, Janów, Błotnica są wycięte do pnia. Nie rozumiem jak teraz może powstać uzdrowisko. Jak Ci przyjezdni mają odpoczywać? Przy dźwiękach Harwesterów i pił? Spacery po zrębach też są mało przyjemne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *