REKLAMA

’Niezłomny patron’. Uroczystość ku czci patrona powiatu koneckiego [wideo, zdjęcia]

W sobotę w Końskich miały miejsce uroczystości poświęcone pamięci patrona powiatu koneckiego błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego pod tytułem „Niezłomny Patron”.

REKLAMA

Dzień 11 grudnia 2021 zapisał się na łamach historii jako 80. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Kazimierza Sykulskiego, patrona powiatu koneckiego. Z tej okazji odbyła się uroczystość pt. „Niezłomny Patron”, której organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Końskich. Ceremonię rozpoczęto od złożenia wieńców pod pomnikiem Błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego.

REKLAMA

„Dziś obchodzimy 80. rocznicę śmierci błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego, Konecczanina. Tu się urodził, tu był proboszczem dekanatu, tutaj pomagał ludziom w czasie okupacji. Błogosławiony patron powiatu koneckiego to również uczestnik walki z bolszewikami z 1920 roku. Miał on duży wkład, będąc proboszczem w latach 1929 – 1941, kiedy pomagał ludziom w czasie okupacji niemieckiej. Za tą pomoc został wywieziony do Auschwitz, gdzie 11 grudnia 1941 roku zginął męczeńską śmiercią” – komentuje Grzegorz Piec, starosta powiatu koneckiego.

Wiązanki złożyli Zbigniew Kowalczyk, przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Świętokrzyskiego, Krzysztof Lipiec, poseł na Sejm, radni Gminy Końskie i powiatu, zarząd powiatu, oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Barycz i strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

Kolejnym punktem programu była msza okolicznościowa, która odbyła się o godzinie 12:00 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich. Dziekan dekanatu ksiądz Andrzej Zapart przybliżył zebranym historię życia i śmierci Księdza Kazimierza. We mszy uczestniczył również Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

„Błogosławiony nie był tuzinkową postacią. ludzie go znali, on podtrzymywał ducha nadziei ludzi umęczonych, którym odbierano nadzieję na przeżycie […] To, ze pamiętano godzinę i minutę jego rozstrzelania, świadczy o tym jak ludzie bardzo go szanowali” – opowiada ksiądz Andrzej.

Po nabożeństwie, o godzinie 13:30 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich miała miejsce projekcja filmu pt. „Ksiądz Kazimierz” oraz finał konkursu literackiego „Niezłomny Patron”, podczas którego nastąpiło wręczenie nagród laureatom. Podczas uroczystości poseł Krzysztof Lipiec wygłosił krótką przemowę – „Ksiądz Kazimierz był kapelanem wojskowym podczas wojny polsko bolszewickiej. To była wojna dla nas zwycięska, wiele ludzi mówi, że to był cud nad Wisłą. Skoro cud, to sprawa święta i takie jest dla nas dzisiaj przesłanie tamtego czasu. Traktujemy to, jako niezwykle ważną rzecz […] Nasz patron, błogosławiony Kazimierz miał w tym znaczący udział”.

Komisja konkursowa przyznała aż 6 nagród głównych, 3 nagrody specjalne oraz 6 wyróżnień. Oto zwycięzcy:

Nagrody główne otrzymali:

  • Maja Fidor – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
  • Martyna Durlik – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
  • Karol Gajewski – Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich,
  • Amelia Tomasik – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie,
  • Sandra Gonciarz – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie,
  • Marta Kowalska – II Liceum Ogólnokształcące w Końskich.

Wyróżnienia przyznano:

  • Joannie Partyka – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
  • Malwinie Ciszek – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
  • Natalii Boruń – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie.

Nagrody specjalne zdobyli:

  • Zofia Saik – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
  • Małgorzata Peliwo – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
  • Olga Chyb – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
  • Małgorzata Pluta – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
  • Julia Szulc – I Liceum Ogólnokształcące w Końskich,
  • Oliwia Dziurdź – Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich.

W jury zasiadali dziekan dekanatu ksiądz Andrzej Zapart, Marian Wikiera, profesor Barbara Skurkiewicz oraz Agnieszka Krakowiak, pracownik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd do Spraw Kombatantów, Kurię Diecezjalną w Radomiu oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.

Po ogłoszeniu zwycięzców nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy wraz z prezentacją postaci księdza Sykulskiego.

Zdjęcia (własne, Powiat Konecki):

REKLAMA

Dodaj komentarz