REKLAMA

Niezwykła kolekcja mieszkanki Baryczy [wideo, zdjęcia]

Anita Bąk mieszkająca w Baryczy od trzech lat kolekcjonuje nietypowe przedmioty, które okazują się mieć wielką wartość. Są to ząbkowickie kurki, które posiadają bardzo długą historię. Odwiedziliśmy ją z kamerą w domu, aby pokazać Państwu hobby zbieraczki.

REKLAMA

Ząbkowickie bomboniery w kształcie kur to dzieła, których historia sięga czasów przedwojennych. Wartość niektórych może sięgać nawet 5 tysięcy euro za sztukę! Dzieła pochodzą z Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”, która znajduje się na terenie Dąbrowy Górniczej. Zapytaliśmy zbieraczkę z Konecczyzny o to, jak zaczęła się jej przygoda z kolekcjonowaniem tych niezwykłych przedmiotów:

„Kolekcję zaczęłam zbierać około trzech lat temu. Zaczęło się to kiedy razem z jakimiś meblami ze starego domu przyszła ze mną również jedna z tych szklanych kur. Potem przypadkiem pojawiła się kolejna i spodobało mi się jak wyglądają razem, jak wyglądają w słońcu, jak wyglądają w innym świetle i postanowiłam, że zacznę je kolekcjonować”

REKLAMA

Pierwsza kura, jaka trafiła do zbioru Anity Bąk ma kolor bursztynowy. Jest to kolor bardzo popularny, podobnie jak bezbarwny czy biały, który do złudzenia przypomina porcelanę. Z tego powodu właśnie te najjaśniejsze były często kupowane, bo dobrze przypominały drogie przedmioty, o czym mówiła nam rozmówczyni.

Kolekcjonerka posiada okaz, który można uznać za unikatowy. Jest to duża bomboniera w odcieniu niebieskiego, która ma przedwojenny wzór i niezwykle rzadki kolor. Obecnie zbiór Anity zawiera 50 sztuk różnokolorowych kur w różnych rozmiarach. Jego wartość właścicielka ocenia na równowartość nowego samochodu ze średniej półki.

Niektóre z tych przedmiotów dostarczyły zbieraczce kilku znajomości, które trwają do dziś. Dowiedzieliśmy się, że istnieją także społeczności internetowe, które zrzeszają fanów o tym samym hobby.

„Istnieje grupa poświęcona miłośnikom konkretnie właśnie kur ząbkowickich i nazywa się cudownie „Kurza twarz”. Można znaleźć tam dużo informacji, piękne zdjęcia i zakupić lub wymienić się kurami. Także nie jestem sama w tym szaleństwie” – powiedziała nam rozmówczyni.

Ulubionymi bombonierami Anity są te w odcieniach zieleni i niebieskiego, bo są niezwykle rzadkie, są to też jej ulubione kolory. Z tego, co udało nam się dowiedzieć, to kolekcjonerka poluje na najcenniejszy okaz, czyli kurę w kolorze czerwonym, której wartość jest wśród innych tego typu przedmiotów największa. Miejmy nadzieję, że jej się to uda!

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Niezwykła kolekcja mieszkanki Baryczy [wideo, zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *