REKLAMA

Niezwykła lekcja historii w Szkole w Rogowie [zdjęcia]

Kilka dni temu w Zespole Szkół w Rogowie odbyło się arcyciekawe spotkanie edukacyjne. Gościem szkoły był pasjonat, badacz i rekonstruktor historii – Tadeusz Grajpel. 

REKLAMA

„To spotkanie było możliwe dzięki pokryciu kosztów z tym związanych przez Leszka Janusza, Mateusza Kamodę – przedsiębiorcę z Rogowa oraz moją skromną osobę jako sołtysa miejscowości.” – mówi Marek Kozerawski, sołtys Rogowa i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Końskich.

REKLAMA

Tadeusz Grajpel znawca technologii i rzemiosł związanych z przekazem informacji prezentował swoje eksponaty i obszerną wiedzę na ten temat. Młodzież szkolna mogła dowiedzieć się jak powstawał papier, na czym pisano i czym pisano, jak powstawały mapy i drukowane tkaniny oraz średniowieczne i renesansowe książki. Oglądano tabliczki gliniane, woskowe i kamienne, papirusy i pergaminy oraz misternie wykonane pieczęcie i drzeworyty. Grajpel opowiadał o początkach pisma, czionek, czy druku. Na zrekonstruowanej przez Pana Tadeusza prasie Gutenberga (pierwsza „drukarka”) uczniowie na czerpanym papierze drukowali okolicznościowe dokumenty, które pozostały po pokazie na stałe w szkole. W warsztatach uczestniczyło ponad 160 dzieci. Trwało to ponad 5 godzin. Oby więcej takich spotkań z młodzieżą!

Tadeusz Grajpel stworzył i prowadzi w Końskich autorską Pracownie Badań i Edukacji Historycznej . Od ponad 20 lat zajmuje się odtwarzaniem dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentów i drzeworytów. Wykonał rekonstrukcję prasy drukarskiej Gutenberga oraz około stu replik klocków drzeworytniczych, głównie średniowiecznych i renesansowych. Odtwarzanie tych obiektów wiąże się z badaniami w zakresie kultury i tworzeniem kopii dla wielu muzeów. Prowadzi on na szeroką skalę zajęcia edukacyjne w formie wykładów, warsztatów i pokazów dla muzeów, uczelni, bibliotek i szkół. Prowadzi również zajęcia dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ponadto współpracują z kilkunastoma muzeami w Polsce.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz