REKLAMA

Nocne zwiedzanie fabryki w Maleńcu z duchami! [wideo, zdjęcia]

W sobotni wieczór w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu odbyło się wyjątkowe, nocne zwiedzanie pod nazwą „Fabryka duchów”. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać pracę zabytkowych maszyn pod osłoną nocy, co nadało dawnej fabryce żelaza jedyny i niepowtarzalny nastrój.

REKLAMA

„Co prawda nie straszymy, ale przywołujemy duchy przeszłości. Umożliwiamy spotkanie z dawnymi pracownikami XIX-wiecznego zakładu, wykorzystujemy aurę nocy, pewnej tajemniczości tego obiektu, która jest atrakcyjna i pozwala inaczej spojrzeć na ten zabytek” – opowiada nam dyrektor ZZH Maleniec Maciej Chłopek.

Podczas sobotniej nocy Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu odwiedziło około stu osób nie tylko z powiatu koneckiego, ale i z całego województwa świętokrzyskiego. Uruchomione zostało największe, drewniane koło wodne w Polsce, wprawiono w ruch również zabytkowe maszyny i urządzenia produkcyjne. Każdy z uczestników spotkania własnoręcznie mógł wykuć gwoździe lub odlać ołowiane figurki. W „Fabryce duchów” nie mogło zabraknąć także zjawy przechadzającej się po zakładzie wśród zgromadzonych!

REKLAMA

A jakie odczucia towarzyszyły uczestnikom nocnego zwiedzania?

-„Nocne zwiedzanie – super sprawa, zachęcam wszystkich, żeby przynajmniej raz się tutaj wybrali do Maleńca. Super miejsce. Byłem, ale jak byłem dzieciakiem. Super jest odświeżyć sobie tę wiedzę i popatrzeć na to jeszcze raz” – opowiada nam uczestnik nocnego zwiedzania.

„Może być ale było trochę nudno. Najbardziej mi się podobało zbieranie gwoździ” – mówi nam Bianka, jedna z młodszych uczestniczek spotkania w „Fabryce duchów”.

„Cieszymy się, że są ludzie, którzy kultywują takie tradycje, rozwijają ten region, zachowują dla potomności osiągnięcia Polaków, którzy dbali o rozwój tego regionu” – mówi nam pani Jadwiga.

„Mnie fabryka dużo ciekawiej podoba się zdecydowanie nocą. Praca panów, którzy robią podkowy i odlewy robi wrażenie” – opowiada nam pani Maria.

Po eksploracji zakładu goście zostali zaproszeni na ciepły poczęstunek, a spotkanie zakończyło się projekcją filmu pt. „Nosferatu. Symfonia grozy” z 1922 roku, stanowiącego wyjątkowe dzieło światowej kinematografii.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *